Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kulak Kıkırdağını Deldirmek
Kulak Kıkırdağını Deldirmek
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kulak Kıkırdağını Deldirmek

Kulak Kıkırdağını Deldirmek hakkında bilgiler

Çok çeşitli kulak delme metotları vardır. Bunlar evde kendi başına delme şeklinden, steril medikal aletlerin kullanıldığı özel ortamlarda delinmeye kadar değişiklik gösterir.Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Kulak Deldirmeye Dikkat
Birçoğumuz küçüklüğümüzden beri hep meraklı olmuşuzdur küpelere. Zaman geçip yaşımız ilerledikçe de en vazgeçilmez aksesuarlara dönüşmüştür onlar bizim için. Kulak deldirmek biraz korkutucu da gözükse, göze almaya değerdi işin sonu güzellikse. Peki, kulak deldirmek hakkında ne kadar bilgiliydik ve ne kadar bilgiliyiz.
Kendimize fark etmeden de olsa yapmış ve yaptırmış olduğumuz yanlış uygulamalar hakkında bilinçlenip çocuklarımızı yanlış uygulamalardan koruyabiliriz.

Kulak deldirmede nelere dikkat etmeliyiz?

Çok çeşitli kulak delme metotları vardır. Bunlar evde kendi başına delme şeklinden, steril medikal aletlerin kullanıldığı özel ortamlarda delinmeye kadar değişiklik gösterir.

Kulak delme aletleri bazen delme tabancası olarak adlandırılır. İlk olarak doktorlar tarafından kullanılsın diye üretilmiş olan bu kulak delme cihazları günümüzde sıkça mücevher mağazaları ve kuyumcularda kullanılmaktadır. Bazı kliniklerde delme işlemi doktorlar tarafından başka birtakım steril aletlerle yapılmaktadır.

Önemli olan hangi teknik uygulanırsa uygulansın hijyene riayet etmektir. Bazen bazı kulakların delinmesi sıkıntı oluşturabilir; bunlar yara yeri enfeksiyonu riski açısından diyabetik hastalar, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olanlar, kötü yara iyileşmesi olanlar, bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalığı olanlar, dermatolojik hastalığı olanlar ve kulak gelişiminin çok başındaki yaşı küçük çocuklar şeklinde sıralanabilir. Hjjyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde kan yoluyla birtakım viral hastalıklar bulaşabilir (hepatit-B, AİDS vb). Kulak lobülü veya kepçesinde enfeksiyon, apse, hatta kulak kıkırdağında nekroz ve ileride buna bağlı şekil bozuklukları oluşabilir.

Deldirme işlemi için hjyenik şartların kullanıldığından emin olunan veya bu işlemi yapan sağlık kurumları tercih edilmelidir. İşlemi gerçekleştirecek olan kişi hijyene dikkat etmeli, steril eldiven giymeli, delik açılacak olan bölge sterilize edici özel solüsyonlarla temizlenmelidir. Delmek için kulağın kıkırdaksız olan ve en çok kanlanan meme kısmı tercih edilmeli, enfeksiyona açık olan, daha az kanlanan ve kıkırdak içeren kulağın diğer kısımları pek seçilmemelidir. Delmede kullanılacak olan küpe sallantısız, en az alerjik olan titanyum veya 14 ayar altın alaşımlı olmalıdır.

Komplikasyonsuz bir deldirme işlemi sonrasında (enfeksiyon, alerji vb.) iyileşme periyodu olan 6-8 hafta boyunca küpeyi çıkarmamak gerekir. Sonrasında da kendi hijyenine dikkat edilmeli kulağa temas edebilecek şeylerden sakınılmalı, eller iyi yıkanmalı ve kulağa öyle dokunulmalıdır.

Deldirilen yerin bakımı için, eğer kişi kendi bakımını yapacaksa günde 2 veya 3 kez ellerini iyi yıkandıktan sonra küpeyi çıkarmadan delik içinde birkaç kez kibarca döndürmeli, deliğin ön ve arka tarafı ucu steril solüsyon veya alkolle silinmelidir.

Karşılaşılan sorunlar arasında kulak deldirenlerin yaklaşık %30‘unda takip eden birkaç gün ya da hafta içinde bazı minör komplikasyonların olduğu belirtilmektedir. Bunlar minör enfeksiyonlar (%77), alerjik reaksiyon (%43), Keloid (%2.5), travmatik yırtılma (%2.5) şeklinde sayılabilir.

Delik etrafında kızarıklık, ısı artışı, hassasiyet, ağrı, kötü kokulu sarı-yeşil bir akıntı olması akla yara yeri enfeksiyonunu getirmelidir. Bu durumda hemen bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bakteriel perikondit denen tüm kulak kepçesini kaplayabilen ve kıkırdakta erimeye yol açan, ağrılı, ateşe ve vücutta kırıklığa yol açan şiddetli bir enfeksiyon gelişebilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Emine Baykuşo kadar çok küpe taktım ki kulağımda delinecek yer kalmadı . Kıkırdağı delmek herhangi bir rahatsızlık verir mi ? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . İyi çalışmalar , Teşekkür ederim .
  • Alev Başlımerhabalar benim kulağımda zaten 6 tane delik var . Bir delikte kıkırdağa deldirmek istiyorum ama bir sakıncası olur mu ? Bu konuda bilgilendirir misiniz . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Teşekkür ederim , iyi çalışmalar .
  • Kulak

    Kıkırdağını

    Deldirmek