Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kulak Akupunktur Noktaları
Kulak Akupunktur Noktaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kulak Akupunktur Noktaları :

Akupunktur Derneği Başkanı Dr. Nüzhet Ziyal Gençleri Uyarıyor.

- Akupunkturda kulağın önemi nedir?

N.Z - Kulak uzvumuz, insanın yapısında, bedenimizin hemen her uzvuyla ilgili bir nokta taşıyor; mesela insanın bağırsağı kulağında var, kalbi kulağında var, ciğeri kulağında var, karaciğeri, onun dışındaki bütün Hormon merkezleri kulakta var; hipofiz, over (yumurtalık), adrenalin hormonu gibi… Böbrek, genital organlar yine kulakta var. Onun için biz akupunktur tedavisinde vücutla beraber veya tek başına kulaktaki noktaları kullanıyoruz.

Astımlı bir hastayı tedavi ederken hem kalp hem akciğer için, bedenimizdeki akciğer ve kalp noktalarının yanında bir de kulaktaki noktaları kullanıyoruz. Kulağın önemini beş bin yıllık Çin tıbbından beri biliyoruz. Fransız Norgillet‘in araştırmalarıyla kulak noktaları daha da belirli hale geldi.

- Akupunkturda kulağı anne karnındaki bebeğe benzetiyorlar. Bu doğru mu?

N.Z - evet, bebeğin anne karnında duruşunda olduğu gibi kafası aşağıdadır. Kulakta bilinen 60 nokta var ve birbirlerine çok yakın bu noktalar. Mesela Cinsel hormonların olduğu noktanın 1 cm. sahasında 6 nokta daha var. Bu noktaları ayırıp en iyi şekilde akupunkturu uygulamak lazım.

- Siz kulaklarına birden çok küpe takanların, farkında olmadan bazı noktaları uyardığını ve kendilerine zarar vereceklerini söylüyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız?

N.Z - Bir şey biliyoruz o da Çingenelerin kulaklarına çok ağır küpeler taktığı. Çingeneler genelde iyi görür, hemen hiçbirinin gözlüğe ihtiyacı yoktur.( Kulak haritasında klasik küpe noktasının üzerinde göz resmi var) Hakikaten Türkiye‘de bilinçli olan kulak deliciler bu göz noktasını bilirler. Bu yüzden bizde kadınların görme oranı daha yüksektir.

- Bu bildiğimiz klasik nokta yani.

N.Z - Evet, klasik noktadır bu. Tarihten beri bilinip nedense oraya takılmış. Nitekim Japonlar küpe kullanmazlar. Genetik olarak da mutasyona sebep olmadığından sol gözlerinde ufak bir bozukluk vardır. Yüzlerce sene sonra Japonlar küpe takınca gözleri düzelecek mi bilemem. Genetikçilerin cevap vereceği bir soru bu. Bildiğim, şu anda küpe takılan yerler son derece olumlu. Bunun dışında bir agresyon noktamız var; yani agresyondaki bir insana o noktaya uyarı verdiğimizde - iğne taktığımızda, lazer kullandığımızda veya elimizle masaj yaptığımızda - daha sakin, daha rahat olur o insan. Veya depresif noktamız var; orayı uyardığımızda da depresyonu geçer. Düşünün, normal bir insanın Depresyon noktasına iğne batırırsanız onda agresyon yaparsınız. Küpe takanlara şu mesajı vermek istiyorum: bilinçli küpe takın! Sere serpe delikli küpe takmak fevkalade zararlı olabilir, nitekim genç bir hastamız “ on gündür boynum tutuldu, hareket edemiyorum, sıkıntım var” diye geldi. Bir baktım, kulağında iki küpe var, ikinciyi on gün önce takmış. Hep beraber küpeyi çıkarttık, oraya masaj yaptık, manyetik alan tedavisine tabii tuttuk. Ve 10 dakika sonra ağrısı geçti.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kulak

Akupunktur

Noktaları