Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Kronik Venöz Nedir
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Kronik Venöz Nedir

 

Kronik Venöz Nedir?Konu Hakkında Genel Bilgiler

 

Kronik venöz yetmezliği, bacaklardaki oksijeni kullanılmış kanın kalbe ponpalanması ile görevli toplar damarların bu işlevini çeşitli nedenlerle yerine getirememesi durumudur.Kronik venöz yetmezliğin sebepleri arasında damar kapakcıklarının bozulması veya derin ven trombozu denilen pıhtı kaynaklı damar tıkanıklıkları sayılabilir.Kronik venöz yetmezliğin tedavisinde kesin sonuç alınabilmesi için hastalığa sebep olan durumun tesbit edilmesi çok önemlidir.Bu hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bitkisel ürünleri görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz...

 

KRONİK VENÖZ YETMEZLİK TEDAVİSİNDE YARDIMCI OLARAK KULLANILAN BİTKİSEL KÜRLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN...

 

Kronik Venöz Yetmezliği

Venöz yetmezlikte temelde olan olay toplardamarlar içinde kan basıncının artmasıdır. Toplardamar kapak hastalığı kronik venöz yetmezliğin en önde gelen nedenleri arasındadır. Diğer bir neden ise toplardamarlar içinde pıhtı oluşup (derin ven trombozu) damarların tıkanması yada kapakçıklarının bozulmasıdır. Kronik venöz yetmezlik, şikayetlerin dinlenmesi ve muayene ile teşhis edilebilen hastalıklar arasındadır. Eğer kronik venöz yezmezliğin nedeni tam olarak belirlenebilmiş ise kalıcı ve kesin tedavi mümkün olabilir.

Toplardamarlar bacaklardaki oksijeni azalmış olan kanı kalbe getiren damarlardır. Ayakta dururken kanın bacaklardan kalbe pompalanması, baldır ve ayaktaki adaleler aracılığı ile gerçekleşir.

Yaş ilerlediğinde yada çeşitli hastalıkların etkisi ile toplar damarlar zayıflar. Toplar damarlar zayıflayıp gevşedikçe kanı kalbe gönderme görevi bozulmaya ve kan bacaklarda birikmeye başlar. Bir süre sonra bacaklarda varisler, şişme ve deri değişiklikleri görülmeye başlar. Yıllarca süren bu olay kronik (süreğen) venöz (toplardamar) yetmezliği olarak adlandırılır.

Bacaklarda kirli kanı (oksijeni kullanılmış olan) getiren ve birbiri ile bağlantılı yüzeyel ve derin (adalelerin içinde atar damarlara paralele giden) olmak üzere iki toplardamar sistemi bulunur. Ayakta dururken toplardamarlar içinde kanın yerçekiminin etkisi ile aşağılara yani ayaklara geri akma eğilimindedir. Ancak toplardamarların içinde sadece bir yöne (kalp yönü) açılan kapaklar bu geri akışa engel olurlar. Bu sayede yürürken kan baldırdaki adale pompası ile yukarı doğru fırlatılan kan, toplardamarların kapakları ile yukarda tutulup aşağı geri akmaları engellenir.

Ancak toplardamarlardaki kapaklar bozulduğunda kan tutulamayıp aşağı doğru akmaya ve böylece ayaklarda kanın sürekli birikmesine ve sonuçta da kronik venöz yetmezliğe neden olur. Bu şekilde toplardamar kapak hastalığı kronik venöz yetmezliğin en önde gelen nedenleri arasındadır. Diğer bir neden ise toplardamarlar içinde pıhtı oluşup (derin ven trombozu) damarların tıkanması yada kapakçıklarının bozulmasıdır.

Belirtiler:

Kronik venöz yetmezlikte başlıca görülen belirti ve şikayetler şunlardır:
   
    Varisler,
    Bacaklarda ve ayaklarda şişme,
    Özellikle ayak bileklerinin iç yüzünde yaralar,
    Derinin koyulaşması, kalınlaşması


Nedenleri:
Venöz yetmezlikte temelde olan olay toplardamarlar içinde kan basıncının artmasıdır. Bu genel olarak derin ven trombozu gibi bacak toplardamarlarda pıhtının oluşması sonucu kapakların bozulması yada kan akımının engellemesi yada toplardamarlarda kapakların çeşitli nedenlerle işlevlerini kaybetmeleri sonucunda gelişir. Venöz yetmezlik gelişimine altyapı hazırlayan başlıca risk faktörleri:

    Ailede ve akrabalarda  venöz yetmezlik
    Geçirilmiş derin ven trombozu yada flebit
    Şişmanlık
    Gebelik
    Tembel yaşam şekli,
    Sigara
    Uzun süre ayakta durmayı yada oturmayı gerektiren işler,
    Yaşlılık
    Kadın cinsi

Tanı:
Kronik venöz yetmezlik şikayetlerin dinlenmesi ve muayene ile teşhis edilebilen hastalıklar arasındadır. Ancak olayın nedeninin tam olarak bilinmesi tedaviyi planlamak açısından çok önemlidir. Bu nedenle tanı ve tedaviyi planlamada kullanılan başlıca testler şunlardır:

    Dubleks yada renkli Doppler ultrasonografi,
    Pletismografi,
    Venografi (Damarların içerisine radyo-opak bir ilaç vererek röntgen çekilmesi)

Tedavi:
Tedaviden temel amaç kişinin yaşamını rahat sürdürecek bir şekilde şikayetlerin düzeltilmesidir.
Eğer kronik venöz yezmezliğin nedeni tam olarak belirlenebilmiş ise kalıcı ve kesin tedavi mümkün olabilir.

Kronik venöz yetmezlik yüzeyel toplardamarlardaki kapak hastalığından kaynaklanıyor ise bu damarlar ortadan kaldırılarak tedavi edilebilir.

Damarları ortadan kaldırmada kullanılan yöntemler:

    Skleroterapi: Hastalıklı damar içerisine damar duvarlarını birbirine yapıştıracak şekilde özel bir reaksiyon oluşturan ilaçların verilmesi,
    Laser yada Radyofrekans yöntemleri ile damarın içerden tahrip edilmesi. Burada hastalıklı damarların içerisine ilerletilen özel bazı teller ile (kateter) laser yada radyofrekans enerjisi ile damarların içten dağlanmasıdır.
    Cerrahi (stripping) yöntemi. Burada kasıktan ve ayak bileği veya diz hizasından ilerletilen bir tel ile damar çekilerek çıkarılır.

Eğer venöz yetmezlik derin toplardamarlardaki tıkanıklık yada kapak hastalığından kaynaklanıyor ise genel olarak tedavideki başarı şansı düşüktür. Bu durumda eğer tıkanıklık var ise çeşitli cerrahi yöntemler ile kanı tıkalı bölümden atlatacak bypass yöntemleri uygulanır. Eğer sorun derin damarlardaki kapak hastalığı ise bu durumda kapakları onarmak yada sağlam bir yerden kapağın getirilerek bu bölgeye yerleştirilmesi mümkündür. Ancak hastaların ancak az bir bölümünde bu ameliyatları uygulamak mümkündür. Önemli bir grup hastada cerrahi yöntemlerin uygulanamayacağı kadar ileri düzeyde hastalık vardır.

 

Bazen venöz yetmezliğin nedeni derin ve yüzeyel toplardamarlar arasında bağlantıyı sağlayan perforan venler ismi verilen özel bir damar grubunun yetmezliği olabilir. Bu durum çoğu kez diğer nedenlerle birlikte olmakla beraber özellikle bacakta ülserlerin olduğu durumda tedavi edilmesi gereklidir. En yaygın kullanılan yöntem SEPS adı verilen özel bir ameliyattır. Bu ameliyatta adele kılıfının altına bir kameraya bağlı boru yada tüpler ile girilerek (endoskopi) perforan damarlar görülerek bağlanır.

 

İster ameliyat uygulansın isterse uygulanmasın hastaların hemen tamamında elastik kompresyon tedavisi kullanılır. Bu tedavide bacakların elastik bandajla sarılması veya Varis çorabı gibi dışardan bası sağlayan yöntemlerle toplardamarlar dışardan desteklenir. Varis çorapları sabah yataktan kalmadan giyilir ve akşam yatınca çıkarılır. Birkaç ay içinde elastikiyetleri azalacağı için değiştirilmeleri gereklidir.

Yaşam tarzındaki bazı değişiklikler:

    Kronik venöz yetmezlikli hastaların hayatlarında bazı değişiklikleri yapmaları gerekmektedir.

    Bacakların yükseğe kaldırılması: Oturmak yada düze yatmak yerine yatarken bacakları dizeler hafif bükük şekilde kalp düzeyinin üzerine kaldırılması bacaklardaki şişliği azaltabilir.

    Ayakta durmak yada oturmak yerine yürümek ve otururken ayakların hareket ettirilmesi,

    Varis çoraplarının düzenli bir şekilde giyilmesi

 

KRONİK VENÖZ YETMEZLİK TEDAVİSİNDE YARDIMCI OLARAK KULLANILAN BİTKİSEL KÜRLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN... 

 

Etiketler: kronik venöz nedir,kronik venöz nedir hakkında,kronik venöz,kronik venöz nedir,kronik venöz yetmezliği,kronik venöz yetmezliği nedir,kronik venöz yetmezliği çeşitleri,kronik venöz yetmezliği sebepleri,kronik venöz yetmezliği tedavisi,kronik venöz yetmezlik,kronik venöz yetmezlik hakkında bilgiler,kronik venöz yetmezlik nedir,kronik venöz yetmezlik çeşitleri,kronik venöz yetmezlik hakkında detaylar,kronik venöz yetmezlik tedavisi,kronik venöz yetmezlik bitkisel,kronik venöz yetmezlik bitkisel tedavisi,kronik venöz yetmezlik tedavi yöntemleri,kronik venöz yetmezlik sorunları,kronik venöz yetmezlik ameliyatı,kronik venöz yetmezlik nedir,kronik venöz yetmezlik hakkında herşey,kronik venöz yetmezlik ameliyatı merkezleri,kronik venöz yetmezlik detayları,kronik venöz yetmezlik kimlerde olur,kronik venöz yetmezlik ağrısı,kronik venöz yetmezlik ameliyatı sonrası,kronik venöz yetmezlik ameliyatları,kronik venöz yetmezlik organik tedavi,kronik venöz yetmezlik bitkisel tedavi yöntemleri,

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler

Kronik

Venöz

Nedir