Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kronik Bel Ağrısı
Kronik Bel Ağrısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kronik Bel Ağrısı :

Kronik bel ağrıları, her zaman için akut başlayan bir ağrının devamı olmayabilir. Sinsice süren ağrıların da kronikleşmesi mümkündür. Bel ağrılarının % 9095'i altı haftada iyileşmekle beraber, % 5 kadarı kronikleşir. Kronikleşen bel ağrılarında, fiziksel verimlilikte düşkünlük ve psikososyal sorunlar öne çıkar.

Kronik ağrı, bazı uzmanlara göre 23 ay, bazılarına göre de 6 ayı aşkın süredir devam eden ağrıdır. Düşük düzeydeki sürekli ağrıların merkezi sinir sisteminde birikimler yaratarak, bir ağrı belleği oluşturduğu sanılmaktadır. Daha önce geçirilmiş bir zorlanma hikâyesi olmayan kişilerde, sırt kaslanda sertleşme ve hareketle ortaya çıkan bel ağılan görülebilir. Kas sisteminde yetersizlik gözlenir. Kronik hastalarda sırt bel kasları karın kaslarına göre daha zayıftır. Ancak, ağrının gerçek nedeninin omurga kaslan olup olmadığı hala anlaşılamamıştır.

Bel ağrısının kronikleşmesinde

• Yetersiz fiziksel aktivite, omurga sağlığının sinsice bozulmasına yol açar.

• Romatizmal hastalıklar ve çeşitli hormonal sorunlar, ümitsiz bel ağrıları üretebilir.

• Yaşam biçimi ve günlük yaşam aktiviteleri kronikleşmeyi kolaylaştırır.

• Kişilik yapılanın bel ağısının kronikleşmesinde etkisi bilinmektedir. Örneğin, işkoliklerin ve asosyal kişilerin bel ağrısı grubu içindeki oranları yüksektir.

Sigara tiryakiliğinin etkili olduğunu savunan uzmanlar da vardır. Sigara içme alışkanlığının disklerin beslenmesini bozarak disk dejenerasyonunu hızlandırdığını ve böylece kronik bel ağrılarına zemin hazırladığını ileri sürmüşlerdir.

Kronik bel ağrısının etkileri

• Kronik ağrı insanlarda öfke ve hırçınlık yaratır.

• Alkolizme eğilim, başkalarına bağımlılık gibi davranış bozuklukları gelişir. Duygu ve davranış bozukluklarının kalıcı olup olmayacağı ağrının kontrol edilmesiyle doğrudan ilintilidir .

• Kronikleşen ağrılar hastalarda 636 ayarası bir süreçte Depresyon ağrı sendromu yaratabilir. Hastalık tablosuna % 3080 oranında, (daha çok kadın hastalarda gözlenen) depresyon ve anksiyete eklenmiştir. Kişinin duyarlılığında (irritabilite) artış ve psikomotor bozukluklar gözlenir.

• Halsizlik ve bitkinliğe bağlı uyku bozukluğu,

• Libido ve seksüel aktivite azalması.

• iştahsızlık ve kilo kaybı,

• Kabızlık,

• Hareket azalmasına bağlı eklem bozuklukları vardır. Bu durumda, kişisel ve sosyal sorunların pençesindeki hastalarda, ağrı uyaranı gelmese bile, bel ağrısı yakınması olacaktır. işinden memnun olmama, ekonomik ve aile içi sorunlar, gelecek kaygısı gibi nedenler ağrı sürecini etkileyerek, kronikleştirebilir. Kronik bel ağrısı, uzmanlar tarafından başlı başına bir hastalık tablosu olarak ele, alınmaktadır. Kişilerin yaşam kalitesini düşüren, ruhsal dengelerini sarsan bel ağrıları, birçok tıp disiplininin işbirliğini gerektiren çok yönlü bir tedaviye gereksinim gösterir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kronik

Bel

Ağrısı