Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kreatinin Normal Değeri
Kreatinin Normal Değeri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kreatinin Normal Değeri :

KREATİNİN: Kas kasılması için gerekli bir amoniasit olan kreatinden türeyen bir bileşiktir. Serumdaki normal değeri % 0.7-1.4 mg arasındadır.

Serumdaki artışı ya yapılarındaki artıştan (Akromegali gibi) ya da idrarla atılımındaki azalıştan (böbrek yetmezliği, üremi ve ciddi kalp yetmezliği) ileri gelmektedir. Böbrek işlevlerini değerlendirmede serum üre ve kreatinin değerlerinin bilinmesi çok önemlidir.

KREATİNÎN KLİRENSİ

Böbrek işlevlerinin incelenmesinde önemli basamaklardan biri de birim zamanda oluşan glomerül süzüntüsü miktarının saptanmasıdır. Bunun için klirens ya da kanda temizlenme hızı denen süreç incelenerek birim zamanda belli bir maddeden bütünüyle arman plazma miktarı belirlenir. Temel alınan madde dışarıdan verilebileceği gibi, kreatinin gibi vücutta üretilen bir madde de olabilir.

Klirens genellikle kreatinin için hesaplanır. Bu maddenin hem kandaki düzeyi iyi bilinir, hem de kan plazması ile glomerül süzüntüsündeki oram normal koşullarda önemli bir değişikliğe uğramaz.

Çünkü kreatinin, glomerül süzün-tüsüne kan plazmasındaki yoğunluğu oranında geçer. Daha sonra borucuklar-dan geri emilmediği gibi borucuk hücrelerinden de idrara yeniden salınmaz.

Klirens hesabında kullanılan formül CL=UxV/P‘dir. Burada U kreatininin idrardaki yoğunluğu, V mililitre cinsinden dakikada oluşan idrar miktarı, P ise kreatininin plazma yoğunluğudur. Normal koşullar altmda 1,70 boyunda, 70 kg ağırlığındaki erişkin bir kişinin kreatinin klirensi dakikada 125 ml‘dir.

Yani böbrek işlevlerinde bozukluk bulunmayan kişinin 125 mi kanındaki kreatininin tamamı bir dakikada idrarla atılmaktadır. Bu değer ortalama bir insan için normal kabul edilerek, önceden hazırlanmış bir çizelge yardımıyla hastanın boyu ve kilosuna göre elde edilmesi gereken normal değerler belirlenir.

Kandaki Kreatin Oranı Bazı Durumlarda Aşırıya Kaçacak Şekilde Yüksebilir Veya Düşebilir. Ama Kreatinin Normal Değeri 0.6 ile 1.3 Arasındandır.

Kandaki kreatinin normal oranları 0.6 ile 1.3 arasıdır.Kreatinin yüksekliği ve düşüklüğü bazı sebeplere bağlıdır.Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

KREATİNİN YÜKSEKLİĞİ

 • -Böbrek hastalıkları
 • -Kas hastalıkları
 • -Şok
 • -Dehidratasyon
 • -SLE
 • -Hipertiroidizm
 • -Akromegali ve gigantizm
 • -Et türü gıdaların alımı

KREATİNİN DÜŞÜKLÜĞÜ

 • -Kas kitlesinin azalması,
 • -Şiddetli karaciğer hastalığı,
 • -Yetersiz protein alımı,
 • -Gebelik.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kreatinin

Normal

Değeri