Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kreatinin Klirensi Hesaplama
Kreatinin Klirensi Hesaplama
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kreatinin Klirensi Hesaplama

Yaşa, Cinse ve Kiloya Göre Hesaplanan Kreatinin Klirensi Tek Başına Kreatinin Düzeyine Göre GFR'ı Tahmin Etmede Daha Başarılıdır.

HESAPLANAN KREATİN KLİRENSİ


Yaşa, cinse ve kiloya göre hesaplanan kreatinin klirensi tek başına kreatinin düzeyine göre GFR'ı tahmin etmede daha başarılıdır. Yöntemin avantajı idrar toplanmasına ihtiyaç göstermemesidir. GFR= (140-yaş) X vücut ağırlığı / serum kreatinin X 72 Kadınlarda bu formülle elde edilen sonucun 0.85 ile çarpılması gereklidir.

KREATİNİN KLİRENSİ

Kreatinin klirensi yapılmasında zorluk olmasına karşı tarama testleri dışında GFR!ı belirlemede pratikte en fazla kullanılan yöntemdir. Normal değerler genelde 90-120 mL/dk'dır. Klirens kavramı birim zamanda ilgili maddeden temizlenen plazma volümünü ifade eder: Klirens = (İdrar Konsantrasyonu X İdrar volümü / (Plazma Konsantrasyonu X zaman) Daha önceden belirtilen kreatinin sekresyonu nedeni ile klirensin hesaplanması sonucunda elde edilen değer gerçek GFR'ın üzerindedir ve hastanın böbrek yetmezliği arttıkça bu fark daha da artar.

Genelde kullanılan 24 saatlik kreatinin klirensi yönteminde de idrar toplamada sorunlar ortaya çıkabilir. Az idrar toplanmış olması olduğundan düşük sonuca, daha fazla idrar toplanması da yüksek kreatinin klirensi sonucu elde edilmesine neden olur.

Sağlıklı bir insanda kreatinin yapımı ve atılımı sabit oranlardadır. Ortalama olarak kadınlar 15- 20 mg/kg, erkekler ise 20-25 mg/kg miktarında kreatinin atarlar. Beklenenden daha farklı sonuçlar ortaya çıktığında 24 saatlik kreatinin atılım miktarı ile hastanın uygun idrar toplayıp toplamadığı kontrol edilebilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ergül Baykaran24 saatlik idrarda kretinin klerans 72 çıktı referans değeri 80 ile125 kilom 95 bayanım önemlimi saygılar
  • Şifa MarketNormal değerin üzerinde korkulacak bir durum yok. küçük önlemler alınabilir. iyi günler
  • Kreatinin

    Klirensi

    Hesaplama