Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Köpeklerde Uyuz Tedavisi
Köpeklerde Uyuz Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Köpeklerde Uyuz Tedavisi : Uyuz bir deri hastalığıdır ve ülkemizde de çok yaygın olarak görülmektedir. Yaygın görülmesinin en büyük sebebi sokak köpekleri diye adlandırılan sahipsiz hayvanların ve pire-kene gibi dış parazitlerin sayısının oldukça fazla olmasıdır. Uyuz hastalığının birçok formu vardır ve oldukça inatçı bir hastalıktır.

En yaygın bulaşma şekli pire ve keneler, direk temas ve dokunma, ortak kullanılan tasma, mama kabı, yatak vb. eşyalar, ortak kullanılan alanlardır. Doğada oldukça yaygın ve kolay bulaşan bir hastalıktır.Bazı türler sadece kulak kepçesi ve çevresinde, bazıları ise göz ve çevresinde lokal lezyonlar oluşturabilirler. Genelde derinin tüysüz bölgelerinde ve dirseklerden başlayan lezyonlar tedavisi yapılmazsa vücuda yayılırlar ve generalize olurlar.Uyuz hastalığını yaratan etken derinin epidermis katında veya kıl foliküllerinde yerleşen ve tünel kazarak hareket eden mikroskobik boyuttaki uyuz böcekleridir. Lezyonlu deriden kazıntı yapılarak alınan materyalle hazırlanan preparatlar, mikroskop altında incelendiğinde uyuz etkenleri rahatlıkla görülebilmektedir.

Ülkemizde yaygın bulunan türleri: - Demodex- Sarcoptes- Otodectes- Notoedres'tir.

Uyuz böcekleri; deri döküntüleri, doku artıkları, kan ve doku sıvısı ile beslenirler. Deride derin ve genelde kaşıntılı lezyonlara sebebiyet verirler. Sadece Demodex türü uyuzda Kaşıntı azdır veya hiç olmamaktadır.

Semptomlar - Oldukça şiddetli kaşıntı(bazı türler hariç)- Kızarıklık- Deride veziküller- Vücutta yaygın yaralar- Tüy dökülmesi- Deride kalınlaşma- Tüylerin dökülmesi(lokal veya genel)- Deride ağır bir koku- Deride kepeklenme ve kabuklanma- Derinin renginde koyulaşma ve pigmentasyon artışı

Korunma - Köpeklerin hijyenik ortamlarda bakımı- Pire ve kenelere karşı önlemleri almak- Tüy ve deri sağlığının düzenli kontrolü- Düzenli fırçalamak- Sık yıkamamak- Başka köpeğe ait malzemelerin dezenfekte etmeden kullanmamak- Beslenmesine dikkat etmek- Yürüyüş ve gezinti alanlarına dikkat etmek- Oyun arkadaşlarına dikkat etmek- Hekiminizin önereceği aralıklarla dış parazitlere etkili Banyo solusyonları ile yıkamak.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Köpeklerde

Uyuz

Tedavisi