Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Konuşma Bozuklukları Egzersizleri
Konuşma Bozuklukları Egzersizleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Konuşma Bozuklukları Egzersizleri, terapist küçük bir kağıt parçasını dudaklarının arasına koyar ve dudakların arasında 5-10 sn tutar. Daha sonra aynı hareketi çocuğunuzdan yapmasını isteyiniz. Bir oyuncağa ip takılır (tekerlekli araba gibi) ipin bir ucunda da bir düğme takılır. Çocuk düğmeyi dişleri ile dudakları arasında tutar ve dudaklarını sıkıca kapatır.

Konuşma Bozuklukları Egzersizleri


Konuşma, boğazdan dışarıya doğru olan hava (nefes) akımının ve/veya ses dalgalarının ağız, dil, burun, dişler, dudaklar ve damaklarla yönlendirilerek çıkarılan anlamlı seslerdir. Bazı kişiler, bazı sesleri çıkaramazlar. Biz buna "konuşmada ses eksikliği" demekteyiz.

Çok da sağlıklı olmayan istatistiklere (her şeyde olduğu gibi bu konuda da yetersiziz) göre 18 yaş altında %12, 18 yaş üstünde de %1 oranında konuşma bozukluğundan dertli insanımız var. Şüphesiz ki bunların bir kısmı fiziksel engeli nedeniyle etkili konuşma yapamamaktadırlar. Eskiden kocakarılar “r”yi söyleyemeyenlerin dilaltındaki perdeyi jiletle keserek kısmen başarılı olabilmekteydiler. (ağız, vücudun en fazla mikrop barındıran organlarındandır. Eğer kesiğe mikrop kaptırılırsa etkili konuşayım derken dili kaybetmek riski vardır. Bu yüzden kocakarıya değil bir hekime gidin!) 18 yaş altı ile 18 yaş üstü arasında çok büyük fark olması, konuşma bozukluğu olanların önemli bölümünün fiziksel engeli olmadığını göstermektedir. Konuşma bozukluklarının ne kadarının ses eksikliği olduğunu ise bilememekteyiz.

Bazı insanların neden ses kayıpları vardır? Bu soruyu araştıranlar zekâ geriliğini baş sıraya oturtmuşlardır. Bizim gördüklerimiz içinde ise zekâ geriliği son sıradadır. Bu yüzden zekâ geriliği temel sebep olamaz.

Bize göre;

Ses eksikliklerinin çok büyük bir bölümü dikkat eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bilim adamları insanları dikkatleri bakımından üç kategoriye ayırmışlardır. Bir bölümü gördüğünü unutmaz, bir bölümü duyduğunu unutmazken bir bölümü de dokunduğunu unutmamaktadır. Yani insanların dikkatleri çoğunlukla tek yönlüdür. Konuşmayı öğrenirken önce duyduğumuzu belleğimizde tutarız, sonra da nasıl söylendiğini ağız yapılarına ve yüzlerde meydana gelen mimiklere dikkat ederek kendimiz de tekrarlarız. Konuşmayı öğrenebilmek için iki yönlü dikkat gerekmektedir. Çok fazla yinelendiğinden her iki yönden de çoğunluğumuz gerekeni alır. Ancak bazı kişiler, bazı seslerdeki ayrıntıyı kaçırdıklarından başta “r” sesi olmak üzere bazı sesleri çıkaramaz duruma gelirler. Yıllar itibarı ile bu, onlarda alışkanlık haline gelir. Bu yüzden de çözüm aranacaksa dikkat eksikliği ön plana alınarak aranmalıdır.

Sesleri belirleyen ağız ve dil yapısıdır. Ağız içi ve dil hareketleri sınırlı olduğu için sesler arasında ağzın ve dilin konumlanmaları arasında benzerlikler vardır. Bir sesten diğer sese geçiş küçük değişiklikle sağlanmaktadır. Ses eksikliğini giderme yönteminde bu özellik esas alınırsa dikkat eksikliği ortadan kaldırılabilir. Eksik olan ses, onun ağız ve dil biçimine en yakın ağız ve dil biçimine sahip seslerden elde edilir. Ağız ve dil konumlanmaları arasındaki fark giderilerek eksik sese ulaşma amaçlanır. Bu yöntem dünyada konuşulan her dil için geçerlidir.

Örnek olarak "c" ve "ç" seslerini alalım. Uzmanlar, "(C) ünsüzü (D) ve (J) ünsüzlerinin kaynaşmasıyla ortaya çıkar", (Ç) ünsüzü (T) ve (Ş) ünsüzlerinin kaynaşmasıyla ortaya çıkar" demektedirler. Hiç kimsenin "c" veya "ç" profesörü olmak istediğini sanmıyoruz. İnsanlar “c”ve “ç”yi söylesinler yeter. Bu iki sese çıkakları bakımından en yakın sesler "j" ve "ş"dir. C veya Ç veya her ikisini de çıkaramayanlar eğer “ş” sesini çıkarabiliyorlarsa işleri çok kolaydır. Yapmaları gereken tek şey “şşşşşşşş” sesini çıkarırken dilin ön kısmını üst damağa değdirerek veya bastırarak hava akışını kesip sürekliliği sona erdirmektir. Çünkü “Ş” sesi sürekli, “C” ve “Ç” sesleri süreksizdir. Sürekli “Ş” sesini çıkarırken dilin ön kısmını üst damağa değdirip sürekliliği ortadan kaldırmak, “C” sesinin çıkmasını sağlar. Dilin ucunu aynı noktaya bastırmak ve diyaframı ani sıkıştırmak ise süreksiz “Ç” sesinin çıkmasına yol açar. “C” sesinde dilin arkasında biriken nefes basıncı belli belirsizdir. “Ç” sesinde ise dilin arkasındaki nefes basıncı oldukça belirgindir. “C” ile “Ç” arasındaki fark da sadece budur. Yoksa ki çıkakları aynıdır. Dikkat edilirse “Ç” sesi çıkarılırken diyaframın ani sıkıştırıldığı ve böylece anlık basınç artışı elde edildiği görülür. Bu da “C” yerine “Ç” sesi elde edilmesini sağlar.

Konuşma Egzersizleri Ses Açma Egzersizleri Dil Konuşma Bozukluğu Bozuklukları

YANAK HAREKETLERİ


Ø İki yanağı aynı anda şişirme
Ø Sağ yanağı şişirme
Ø Sol yanağı şişirme
Ø Soldan sağa sağdan sola sürekli yanak şişirme
Ø İki yanağı dişler arasına çekme
Ø Dil ile sağ yanağı şişirme
Ø Dil ile sol yanağı şişirme

MİMİKLER

ÇENE HAREKETLERİ


Ø Ağzı (çeneler gergin)açmak-kapatmak
Ø Alt çeneyi (ağız açık) sağa sola hareket ettirmek
Ø Alt çeneyi (ağız kapalı) sağa sola hareket ettirmek
Ø Soldan sağa sağdan sola sürekli yanakları şişirme
Ø İki yanağını dişler arasına çekmek
Ø Dil ile sağ yanağı şişirme
Ø Dil ile sol yanağı şişirme

BURUN HAREKETLERİ

Ø Burunu buruşturarak yukarı çekmek
Ø Burun deliklerini açmak

DİL GELİŞİM ALANI VE EGZERSİZLERİ

NEFES ALMA

Ø Ağızda üfleme (dudaklar kapalı durumda)
Ø Burundan nefes alıp burundan verme
Ø Burundan nefes alıp ağızdan vermeØ Ağızdan nefes alıp burundan verme
Ø Kamış(pipet) ile hava çekme
Ø Burundan iki defa nefes alıp, iki defa verme
Ø Ağızdan iki defa nefes alıp iki defa ağızdan verme
Ø Kağıt,pamuk,pinpon topu vb. bol nefes ile nesneyi üfleme (yakın-uzak mesafe)
Ø Nefesli müzik aleti çalmaØ Balon şişirme
Ø Islık çalma Ø Burun çekmekØ Öksürmek
Ø HorlamaØ Esnemek Ø İç çekmek

GIRTLAK HAREKETLERİ

Ø Tükürerek yutkunmaØ Su yutma
Ø Gargara yapmaØ Gırtlaktan öksürme (ses ayarlama)

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Yalçın Toprakslmn 32 yaşındayım ve küçüklükte yaşadığım bir olaydan ötürü konuşma bozukluğu oluştu. iyileşemedim bitkisel olarak bir tedavisi var mıdır nasıl yardımcı olursunz?
  • Arıf Tekerkonusurken tukuruyorum bu yenı basladı dengemı bozdu konusmamak ıcın ınsanlardan kacıyorum yada cevap vermıyorum
  • Şifa MarketMalesef bu konu da herhangi bir şey öneremiyoruz. Doktora başvurunuz iyi günler. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
  • Kardelen GülKitap okumak kekemeliği geçirir mi
  • Şifa Marketöncelikle ilginize teşekkür ederiz fakat uzmanlarımız sitemizde satışı olan ürünlerle ilgili detaylı bilgi vermektedir, amacımız daha kaliteli hizmet vermek. tekrar teşekkürler. irtibat no: 0224 2 3 4 5 6 7 8
  • Konuşma

    Bozuklukları

    Egzersizleri