Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Konjonktivit Tedavisi
Konjonktivit Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Konjonktivit Tedavisi: Konjonktivit yağışlı mevsimlerde insanlar arasında yaygın olan bir enfeksiyondur. Konjonktivit (bilhassa gözün kapakları) göz kırmızıya döndüğü ve göz kapaklarının içinin iltihaplandığı bir durumdur. Enfekte olan göz pembe renkli olur ve bu nedenle enfeksiyon, pembe göz olarak da adlandırılmaktadır. Bu hastalığın en kötü tarafı ise diğer bir kişiye kolaylıkla bulaşabiliyor olmasıdır.

Konjonktivit nedenleri

Konjonktivite staphylococcus, streptococcus ve hemofilus gibi bakteriler neden olmaktadır. Herpes zoster, kızamık, herpes simplex, soğuk Grip gibi viral enfeksiyonlar veya akut solunum yolu enfeksiyonu gözlerin kızarmasına neden olabilir. Yanı sıra, çok rüzgr, duman gibi çevre ve iklim koşulları da bulaşıcı virüs taşıyabileceğinden gözlerde enfeksiyona neden olabilir. Bunların dışında yetersiz gözyaşı drenaj kanalları da konjonktivite enfeksiyona yol açabilir.

Konjonktivit genel belirtileri

Konjonktivit için genel belirtiler aşağıdaki gibidir:

Gözde yanma hissi
Göz ağrısı
Gözde kuruluk
Bulanık görüş
Gözden yapışkan iltihap boşalması
Kızarıklık

Konjonktivit için evde yapılabilecek doğal çözümler

Pembe göz problemi evde hazırlanabilecek ilaçlar ile etkili biçimde tedavi edilebilir.
Etkilenen gözün üzerine borik asiti bir sıcak kompres olarak uygulayın. Bu uygulama göz için yatıştırıcı olabilir. Ayrıca borik asit gözün temizlenmesine de yardımcı olur.

Çay poşetleri konjonktivite için en etkili ev ilaçlarındandır. Enfekte göze nemli çay poşeti yerleştirme ağrıyı hafifletir ve gözdeki kaşıntıyı giderir. Bunu yapmanın en iyi yolu kaynayan su içine bir çay poşeti koyun, soğumasını müteakip göz üzerine yerleştirin.

Geceleyin su içinde ıslatılmış yasemin çiçeklerini ıslatın ve suyunu gözünüze damlatın. Bu uygulama gözden sarı sıvıyı boşaltmanın en gözde, denenmiş ve test edilmiş ilaçlarından biridir.

Sıcak suyu bal ile karıştırın ve enfekte olan göze damlatınız. Yanma hissi yaşayabilirsiniz fakat konjonktivite tedavisinde etkilidir.
Pamuk parçalarını ılık tuzlu suya daldırıp göz kapaklarınıza yerleştirin. Bu, gözdeki bulaşıcı mikropların öldürülmesine yardımcı olacaktır.
Kaynama suyuna Papatya ekleyin. Bir bez yardımı ile enfeksiyonlu alana kompres yapınız. Bu metot kesinlikle enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olacaktır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Konjonktivit

Tedavisi