Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Konjonktivit Tedavisi
Konjonktivit Tedavisi: Konjonktivit yağışlı mevsimlerde insanlar arasında yaygın olan bir enfeksiyondur. Konjonktivit (bilhassa gözün kapakları) göz kırmızıya döndüğü ve göz kapaklarının içinin iltihaplandığı bir durumdur. Enfekte olan göz pembe renkli olur ve bu nedenle enfeksiyon, pembe göz olarak da adlandırılmaktadır. Bu hastalığın en kötü tarafı ise diğer bir kişiye kolaylıkla bulaşabiliyor olmasıdır.

Konjonktivit nedenleri

Konjonktivite staphylococcus, streptococcus ve hemofilus gibi bakteriler neden olmaktadır. Herpes zoster, kızamık, herpes simplex, soğuk Grip gibi viral enfeksiyonlar veya akut solunum yolu enfeksiyonu gözlerin kızarmasına neden olabilir. Yanı sıra, çok rüzgr, duman gibi çevre ve iklim koşulları da bulaşıcı virüs taşıyabileceğinden gözlerde enfeksiyona neden olabilir. Bunların dışında yetersiz gözyaşı drenaj kanalları da konjonktivite enfeksiyona yol açabilir.

Konjonktivit genel belirtileri

Konjonktivit için genel belirtiler aşağıdaki gibidir:

Gözde yanma hissi
Göz ağrısı
Gözde kuruluk
Bulanık görüş
Gözden yapışkan iltihap boşalması
Kızarıklık

Konjonktivit için evde yapılabilecek doğal çözümler

Pembe göz problemi evde hazırlanabilecek ilaçlar ile etkili biçimde tedavi edilebilir.
Etkilenen gözün üzerine borik asiti bir sıcak kompres olarak uygulayın. Bu uygulama göz için yatıştırıcı olabilir. Ayrıca borik asit gözün temizlenmesine de yardımcı olur.

Çay poşetleri konjonktivite için en etkili ev ilaçlarındandır. Enfekte göze nemli çay poşeti yerleştirme ağrıyı hafifletir ve gözdeki kaşıntıyı giderir.  Bunu yapmanın en iyi yolu kaynayan su içine bir çay poşeti koyun, soğumasını müteakip göz üzerine yerleştirin.

Geceleyin su içinde ıslatılmış yasemin çiçeklerini ıslatın ve suyunu gözünüze damlatın. Bu uygulama gözden sarı sıvıyı boşaltmanın en gözde, denenmiş ve test edilmiş ilaçlarından biridir.

Sıcak suyu bal ile karıştırın ve enfekte olan göze damlatınız. Yanma hissi yaşayabilirsiniz fakat konjonktivite tedavisinde etkilidir.
Pamuk parçalarını ılık tuzlu suya daldırıp göz kapaklarınıza yerleştirin. Bu, gözdeki bulaşıcı mikropların öldürülmesine yardımcı olacaktır.
Kaynama suyuna Papatya ekleyin. Bir bez yardımı ile enfeksiyonlu alana kompres yapınız. Bu metot kesinlikle enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.