Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Koltuk Altı Terlemesine Çözüm
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Koltuk Altı Terlemesine Çözüm :

Koltuk Altı Terlemesine Ameliyatsız Çözüm!

Hafta sonu, cumartesi akşamı çok özel bir davet! Çevrenizden önemi tartışılmaz insanlar da katılacak. En güzel kıyafetinizi giyiyorsunuz. Her şey çok güzel ve yolunda. Fakat ilerleyen saatlerde,.. o da ne?! Koltuk altınız, tam tabiriyle “vıcık vıcık”… Ne moral kaldı ne de karizma.

Sanırız bu senaryo birçok insana tanıdık gelmiştir. Koltuk altı terlemesi başa beladır, ne yaparsanız yapın insanı kıskıvrak, en olmadık zamanlarda yakalar!

Ama en son cerrahi teknikler bu derde de deva olmaktadır. En son teknik derken “Botoks”tan veya “Torakoskopik Sempatektomi”den bahsetmiyoruz. Bu yöntemleri ve özellikle eskiden uygulanan cerrahi küretaj ve hatta cilt eksizyonunu gölgede bırakan yöntem “Aksiller Liposuction” dır.

Bayındır Sağlık Grubu‘na bağlı Bayek Levent Cerrahi Merkezi‘nde Op. Dr. Oygar Aytekin‘in, koltuk altı terlemesinin tedavisi amacıyla uyguladığı Botoks, bilindiği gibi, geçici bir çözümdür ve cerrahiden kesinlikle kaçınan hastalara tavsiye edilmektedir. Sempatektomi ise her ne kadar kalıcı çözüm gibi görünse de, yapılan çalışmalar, bir kaç sene sonra terlemenin tekrar başladığını ve buna ek olarak %70 vakada vücudun yüz ve gövde gibi diğer bölgelerinde kompansatuar aşırı terlemeye yol açtığını ayrıca %50 vakada da gustatuar terleme (yemek yeme sırasında!) oluştuğunu göstermiştir (1). Sonuç olarak aksiller terlemede Sempatektomi, %40 oranında başarı göstermektedir(2).

Aksiller liposuction ile, derinin derialtı yağ dokusu ile temas ettiği seviyede bulunan ter bezleri, son derece atravmatik, yani en az zarar verici bir şekilde, vücuttan uzaklaştırılırlar. Bu işlem öncesinde, en çok 3 ila 4 adet, çok ufak cilt kesisinden koltuk altına özel bir solüsyon verilerek deri, bu işleme hazır hale getirilir. Solüsyonun etkimesinden sonra da ter bezleri aynı kesilerden liposuction yöntemiyle koltuk altından alınır.

Bir günlük bir sargıdan sonra geriye artık sadece kesilerin iyileşmesi kalır ki bu da ancak birkaç gün sürer. Nadiren koltuk altında şişme ve hafif his değişikliği (küntleşme) olabilir. Çok nadir olarak vücudun yeni ter bezi oluşturması sebebiyle terleme yeniden başlayabilirse de bu, ameliyat öncesi durum gibi olmaz. 2004 yılında yapılan bir çalışmada aksiller liposuctionun aşırı terlemeyi önlemede %80 oranında bir başarı sağladığını ve bu girişimi yaptıran hastaların memnun olduğunu göstermiştir (3 ve 4).

Dr. Aytekin, bu çareyi, koltuk altında aşırı terlemeden dolayı sıkıntı çeken hastalarına uzun bir süredir sunuyor. Tatmin edici başarısı sebebiyle de tavsiye ediyor. Yöntemle ilgili detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişim kurunuz. Sağlıklı günler ve koltuk altı kuru akşamlar dileğiyle…

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Koltuk

Altı

Terlemesine

Çözüm