Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Koltuk Altı Terleme
Yeşilex Hayıt Meyvesi Sıvı Ekstraktı 150 ml.
70,00 TL
Ürün Fiyatı

3669
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

101104
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70209
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Koltuk Altı Terleme

Aşırı koltuk altı terlemesi günlük yaşantımızda gerek bizleri gerek çevremizdeki rahatsız eden bir durumdur. Aşırı koltuk altı terlemesinden dolayı uzun süre bir ortamda kalmaktan korkulur, çekinilir.

Koltukaltı Ter Bezleri

Koltukaltlarında ekrin ve apokrin ter bezleri bulunur. Sempatik sinirler bu ekrin ve apokrin ter bezlerini çalıştırır. Ekrin ter bezleri kolinerjik sinir lifleri vasıtasıyla, apokrin ter bezleri adrenerjik sinir lifleri vasıtasıyla çalışır.

Apokrin ter bezlerinin kanalı genellikle bir pilosebase üniteye açılır (bir kıl kökü ve dibindeki terbezinin dahil olduğu kompleks) ve bu bezler ergenlik sonrasında daha aktiftir. Bu bezlerin termoregulatuar (ısı düzenleyici) görevi yoktur. Bazı apokrin bezlerin kokusu feromon (erojen bölgeler ve koltukaltlarından salgılanan ve direkt olarak hipotalamusu etkileyerek Cinsel dürtüleri uyandıran madde) etkisi yapabilir.

Koltukaltı Terleme Bozuklukları

Terleme bozuklukları, sempatik sinir sistemindeki nörolojik arızalara veya termoregulatuar (ısı düzenleyici) emosyonel/mental problemlere (Stres vb) bağlı olarak oluşabilir.
Koltukaltı terleme bozuklukları temel olarak hiperhidrozis ve osmidrozis (bromhidrazis) olarak ikiye ayrılır.erleme bozuklukları klinik olarak Hiperhidrozis ve Osmidrozis (Bromhidrozis) olmak üzere ikiye ayırılır.

Hiperhidrozis, ekrin ter bezlerinin fazla çalışmasından oluşan genel bir terleme fazlalığıdır. Hiperhidroziste genellikle kötü koku olmaz, sadece bazan ter sıvısı bakterilerle kontamine olursa (bulaşırsa) hafif-orta düzeyde bir koku olabilir.

Osmidrozis ise apokrin ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak koltukaltlarında kötü koku olmasıdır. Bromhidrozis hem kötü koku hem de ter salgısı olması durumudur. Bu durumda giysilerin rengi de giderek açılır.

Koltukaltı Ter Kokusu

Koltukaltı ter kokusu, apokrin ter salgısının bakterilerle karşılaşması sonucu degrade olmasından (parçalara ayırılması) birkaç saat sonra oluşur. Koltukaltı tüyleri de ter salgılarını barındırarak bu kokuyu artırabilir. Koltukaltı tüylerinin traş edilmesi ve bu bölgenin kuvvetle silinmesi 24 saatliğine de olsa kötü kokuyu önleyebilir.

Koltukaltı Terleme Bozukluklarının Tedavisi

Koltukaltlarında terleme bozukluğu hisseden bir kişinin öncelikle doğru teşhis için uzman bir doktora muayene olması gereklidir. Bu şekilde terleme bozukluğunun cinsi belirlenir ve tam teşhisi konulabilir.

Teşhis konduktan sonra uygun tedavi seçenekleri önerilebilir. Koltukaltı terleme bozuklukları için günümüzde geçerli olan tedavi seçenekleri şöyle sıralanabilir:


1.Dıştan sürülen ilaçlar
2. İyontoforez yöntemi
3. Sistemik ilaçlar
4. Bölgesel cilde iğne şeklinde uygulanan ilaçlar
5. TSS Ameliyatları
6. Koltukaltına Liposuction uygulanması.

Bu yöntemleri teker teker büyüteç altına alalım. Hafif koltuk altı terlemesi varsa terleme önleyici losyon, Krem ve deodorantlar kullanılır. Dıştan sürülen ilaçların en etkilisi anhidröz etil alkol içinde Aluminium chloride hexahydrate (%20) dır. Bu ilacın etkisi kısa süreli olup günlük olarak tatbik edilir ve bazen deri irritasyonu (tahrişi) yapabilir. Sonuçları her zaman tatmin edici olmayabilir.

İyontoforez yöntemi, hasta sıvı iyonik solüsyonla temastayken ilgili bölgeden direkt elektrik akımı geçirerek yapılır. Daha çok el ve ayak tabanlarında etkili olup koltukaltlarında etkisi azdır.

Sistemik olarak uygulanan ilaçlardan antikolinerjik ajanlar ve benzodiazepinler işe yarayabilir ancak bazı yan etkileri vardır (ağız, göz kuruluğu vb).

Botox Enjeksiyonu

Orta derece terleme bozukluğunda bölgesel cilde iğne şeklinde uygulanan bir ilaçtır. Botox enjeksiyonu en pratik olarak koltukaltlarına uygulanabilir. Önce nişasta testi yapılarak koyulaşan hedef bölgelere cilt içine küçük iğneler şeklinde 50 ünite Botulinum Toksini verilir. Bu yöntem bir çok kişide 3-9 aylık düzelme sağlayabilir. Asetil kolini bloke eden Botulinum toksini, ekrin ter bezlerine etkili (kolinerjik sinir lifleri olduğu için) olup apokrin ter bezlerine etkisi yoktur (adrenerjik sinir lifleri olduğu için). Bu nedenle Botox enjeksiyonu bromhidrozisi yok etmez, ekrin ter bezlerine etki ettiği için ancak durumu hafifletebilir.

Torakoskopik Sempatektomi

(TSS) ameliyatı koltuakaltı terlemesi için etkili olabilir. Aşırı koltukaltı terlemesinde klipsli ets yöntemi oldukça etkilidir.

Ancak bazı önemli riskleri de beraberinde taşıyabilir. Ne olursa olsun göğüs boşluğunun açılması risklidir, pnömotoraks, Horner sendromu, derialtına hava kaçması ve nihayet kompensatuar hiperhidrozis (koltukaltı terlemesi nüksü) gelişebilir. Bu nedenle sadece aşırı durumlarda ve son çare olarak önerilebilir.

Koltukaltına Liposuction Yapılması

Koltukaltı bölgesinde ekrin ve apokrin ter bezlerinin çoğu deri altında ve deri-deri altı sınırında bulunur. Önceki senelerde bu ter bezlerinin cerrahi olarak alınması yapılıyordu ve bu yöntemle %90 a kadar etkili sonuçlar alınmaktaydı.

Son zamanlarda koltukaltına liposuction yapılarak (ter bezlerinin bu şekilde çıkarılması sağlanıyor) terleme tedavisi sağlanmaya başlanmıştır. Lokal anesteziyle deride açılan 1-2 küçük delikten girilerek apokrin bezlerin önce harabedilmesi ve hemen sonrasında vakumla çıkarılıp alınması, nihayet bu bezlere giden sinir liflerinin bölünmesi sağlanmaktadır. Liposuction sonrası 2 gün kadar baskılı bandaj kalmakta ve 3-4 gün içinde duş almak mümkün olmaktadır. Güzel iyileşmeye yardımcı olmak için liposuction sonrasında 1-2 hafta masaj önerilmektedir.

Koltukaltı bromhidrozisi olan ve tedavi anacıyla koltukaltlarına liposuction yapılan hastalarda artık %90a kadar iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.
İşte koltuk altı terlemesine iyi gelen bitkisel formül, koltuk altı terlemesine ne iyi gelir :

Gerekli malzemeler:


1 tane patlıcan,

1 su bardağı su,

Patlıcanın kabuklarını soyup kaynayan suyun içerisine atınız. 3-5 dakika kaynadıktan sonra, 30 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 2-3 kez hazırlayacağınız bu bitkisel formülü, ılık olarak içiniz.

Ayrıca el ve ayak terlemesine pudra şekeri iyi gelir. Terleyen bölgelerinize pudra şekeri sürüp yarım saat bekleyin, ardından vücudunuzu pudra şekerinden temizleyin. Göreceksiniz ki terleme probleminiz yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Koltuk

Altı

Terleme