Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Kolesterol Belirtileri Nelerdir
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Kolesterol Belirtileri Nelerdir hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler,

"Kolesterol artık halk arasında iyi ve kötü olarak biliniyor. Ancak kan değerleri nelerdir sorusunun cevabı çok iyi bilinmiyor. Ama bununla birlikte, zayıflamak, şekerin düşürülmesi konuları son derece güncelleşti.

Bu açıdan bakınca Kolesterolün ne olduğunun öncelikle bilinmesi gerekiyor. Kolesterol, lipid grubundaki moleküllerden birisi ve kanda normal düzeylerde bulunuyor. Yani sıklıkla zannedildiği gibi 0 değerinde değil. Normal sınırı 200 mg'dir.

Şişmanlık ve kolesterol ilişkisi

Şişmanlık ile kolesterol arasındaki ilişki hep tartışılıyor ama şişman olanlarda ille de kolesterol yüksek çıkacak diye birşey yok. Ancak şişmanlıkla kolesterol değerlerinin yüksekliği birbirine paralel gidebiliyor. Kolesterol vücudumuza gerekli ama yüksek olunca koroner kalp hastalıklarının oluşmasında en önemli risk faktörlerinden biri. Kolesterolü kanda taşıyan LDL(kötü huylu) ve HDL(iyi huylu) olmak üzere iki tipi var. LDL atar damarın içine tutunuyor ve damarı tıkıyor. Kanda LDL nin 130'un üzerine çıkması, kalp hastalığı riskini artırıyor ama HDL, bu oluşan yağ tabakalarını dışarı atabiliyor. Bu nedenle HDL'nin yükselmesi isteniyor.

HDL'yi düşüren faktörler neler?

-Şişmanlık
-Sigara içimi,
-Androjen hormonların yüksekliği
-Hareketsizlik
-Kalıtım
trigliseridlerin yükseldiği durumlarda

LDL ne zaman yükselir?

-Şişmanlıkta
-LDL'nin oksidasyonunda, (metabolizmada yağların yanmasında metabolizmada bir bozukluk varsa)
-Şeker hastalığınhda
-Östrojen yetersizliklerinde
-Stres hormonunun az çalışamsında
-Kalıtımsal özellikler nedeniyle yükselir.

HDL'yi yükseltip LDL'yi düşürmek için neler yapılailir?

-Kolesterol yüksekliği durumunda öncelike 6 ay boyunca, ilaçsız beslenme uygulaması başlıyor ve birlikte egzersiz veriliyor, stresin kontrolü sağlanmaya çalışılıyor.

-Sağlıklı beslenmenin egzersizle birlikte gitmesi gerekiyor. Sabah 07.00-07.30 gibi işine gidip, akşam 19:00 veya 23:00 gibi evine dönenler egzersiz yapamayabilir. Hafta sonu yapmak yeterli değil ama bu da önlem olabilir.

-Merdiven kullanmaktan sakınmamak gerekir, mümkünse asansöre binilmesin eğer doktor ayağımızda problem olduğunu söylemediyse mutlaka merdiven çıkılsın.

-Evdeki yaşantıyı harketlendirmek gerekiyor.Uzaktan kumandayla TV'yi açmak yerine gidip bizzat açmak, arabayı uzak bir yere parketmek, işe giderken on dakika kendine zaman kazandırıp on dakika boyunca yürümek, yemek için işyerinden biraz uzak yerleri seçmek gibi.

-Yürüyüşler 30 dakikanın altına düşmemeli çünkü bazal metabolizma 30 dakikadan sonra hız kazanıyor, gün aşırı yapılan bir sasatlik yürüyüş de olabilir ama en iyisi hergün 30-45 dakika süresince yapılan yürüyüş olabilir. Bunun yanı sıra yüzme olabilir.

-Diyette günlük alınan enerjinin yüzde 7'si doymuş yağlardan alınıyor ve mutfak ortamında katı olarak bulunan yağlar bunlar. Zeytinyağı veya fındık yağını, soya, mısır,ayçiçek yağlarıyla yarı yarıya karıştırmak gerekiyor. Burada Omega 6-3 yağlarının oranını sağlamak önemli. Bu bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp damar hastalıklarına karşı insanı korur.

-Yağları yemeğe koyarken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar var. Mesela, kıymalı bir sebze yapılıyorsa kesinlikle yağ konulmayıp, etin yağıyla pişirmek gerekiyor.Normal sebze yemeğine 3-4 tatlı kaşığı sıvı yağ koyulabilir Salatalarda bir tatlı kaşığı sıvı yağ yararlı
Peynir-süt-yoğurt gibi doymuş yağ içeren grupta light olan ürünler tercih edilmeli.

-Günlük kolesterolü 200 mg altında olması için, kolesterol içeren gıdaları bir kenara ayırmak gerekiyor. Örneğin, yumurrtanın sarısı, karaciğer , böbrek, kırmızı etler, tavuk, hindi,balık gibi ürünleri dikkatli tüketmek gerekiyor. Yumurta sarısının yüz gramında 1600 mg kolesterol var ama bu oran beyazında sıfır. Yumurta haftada iki kez sarısı ile yenilmeli ama peynirden daha çok korkmak lazım, çünkü sürekli yeniliyor, dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Bu arada çözünür posadan yararlanmak önemli. Kuru baklagiller, nohut, kuru fasülye, kırmızı- yeşil mercimek gibi gıdalar önemli, sebzeler, meyveler de öyle. Günlük 25 gram civarında kurubaklagil tüketilmeli bu HDL'nin yükselmesini sağlarken LDL'nin yüzde 30 oranında düşmesine neden oluyor.

-Salatalar, kabuklu meyveler yenmeli. Buzdolabına dondurulmuş haşlanmış kurubaklagil konabilir salatalara. Yeşil mercimekli börek yapılabilir. Nohut hem yemek olarak hem de bulgur pilavında ve çorbalarda kullanılabilir.

-Bir ince dilim ekmek yenmeli, iki üç kaşık kadar kepekli makarna, patatas veya pirinç pilavına göre tercih edilebilir.
Eğer kişi ideal kilosundaysa haftada bir iki kez kepekli undan börek yapabilir. Tam buğday unları var. B vitamini içeriyor, besin değeri yüksek bir un. Çökelekle börek, ayrıca sebzeli, pırasalı, börek yapıbabilir. Peynir konuyorsa kullanılan sıvı yağı sulandırarak kullanabilir ya da süt sulandırılarak kullanılır. Burada tehlikeli olan kurabiyelerin içindeki yağlar.

-Yapılan kahvaltının içine, zeytini kaldırarak ceviz ya da fınık, badem eklenebilir. Bunlar yararlı olduğu kadar fazla kiloya neden oluyor. Gün aşırı yenebilir veya kilo sorunu yoksa her sabah iki ceviz, 6-7 fındık fındık yenebilir.

-Kepekli ekmek, dometes, salatalık ve maydanoz özellikle yenmeli maydanoz ve marulun kalsiyum içeriği çok yüksek.

Ev dışında neler yenilebilir?

-Fırında ya da ızgarada balık, tavuk-hindi şiş,
-Zeytinyağlı barbunya, her türlü sebze yemeği,
-Günlük et tüketiminde 90-100 gramı geçmemekte yarar var
-Bulgur pilavı, esmer ekmek, mantar soslu spagettiler tercih edilebilir.
-Şekersiz çay içilebilir
-Salatalar, Rus salatası dışında hepsi yenebilir
-Sütlü tatlı yenebilir.
-Sebze ve mercimek çorbaları da dışarıda içilebilir
-Simit çok seviliyorsa haftada bir iki kez yarım simit yenebilir diğer öğünlerde ekmeği keserek tabii ki..
-Pasta kesinlikle yenmemeli bu tartışmasız. Evde pandispanya hamuru yapılır üzerine muhallebi sürülebilir ve meyveler konabilir.
-Yağlı hamur işyeri yenmemeli
-Turşu ve salamura tüketilmemeli.
-Alkollü içkiler, hazır meyva suları, meaşrubatlar içilmeyecek.
-Şarap güde bir kadeh içiliyor ama sadece kırmızı değil biyaz şarapta içilebilir. Antioksidan etkileri var. Bira 350 cc, şarap 150 cc ve rakı tüketiminde 50 cc yi geçirmemek gerekiyor.

Kolesterol hakkında yanlış bilinenler

-Etin tavuk ve balığın içerdiği kolesterol oranları yanlış biliniyor. Kırmızı etin kolesterol oranı 90, tavuğun 75 , beyinin 2000, mayonezin içinde 110 mg kolesterol bulunuyor.
Çökelekte 7 mg var ve bu nedenle lezzetlendirilerek yenebilir.
Olgunlaşmış peynirlerde kolesterol yüksek. Light peynir tercih edilmeli
Yumurta yenmeyecek, peynir yenebilir yanlış.

-Tabağa yemek alınca karbohdidrat, protein, yağ karışmayacak deniyor bular ayrılmaz . Vücut enerjisinin yüzde 60'ını karbonhidrattan alıyor.

-Zeytinyağı yararlı tereyağı zararlı böyle birşey yok. Sağlıklı insanlar için günlük tüketilen yağın üçte biri gıdalardan, üçte biri yumuşak margarinlerden ve geri kalan üçte biri de sıvı yağlardan alınıyor.

-Egsezsiz güne bölünmeli, bir gün üç saat değil, aynen bir çocuğun ders çalışmaı gibi düzenli yapılmalı yoksa pek yararı yok.

-Sanıldığının aksine ekmek grubu kaldırılmamalı. Makarna, kepekli yenmeli. Makarna az suda diri oarak pişilirse posa değeri yükseliyor vücuda emilmeden dışarı atılıyor.

-Kuru baklagiller yanlış pişiriliyor , suyu dökülüyor ve gaz yapan madde aslında sadece kabuktadır. O nedenle beklediği suda pişirilmeli.

Kolesterolü düşüren otlar

Bitkisel tedaviler giderek yaygınlaşıyor. Kekik zararlı değil ama bunları içerek, sağlıklı beslenmeyi önemsemeden çok tüketmek zararlı. Kekik suyunun sindirim sistemi üzerindeki etkisi malum.

Meyan kökü anti oksidan ve bunu öneriyorum bir kalem gibi düşünün meyan kökünü ve küçük yapraklar halinde kırın. İki üç parçayı su içinde bekletin akşam kaynatın. Koyu ve acımsı tadı olduğu için bir bardağın içine üçte bir oranında koyun, üzerini normal su ile doldurun ve limon ile tatlandırın. Taze meyve suları kadar yararlı. Alerjik durumlar iltihabik durumlarda, kalp damar hastalıklarında ve kansere karşı iyi geliyor.
Keten tohumu da aynı etkileri gösteriyor.

Yemeklerde bol soğan sarımsak, lahana, karnıbahar, semiz otu, Brüksel lahanası, kabuklu yenen meyveler antioksidan içerdikleri için tüketilmeli. Çünkü antioksidanlar, vücuttan zararlı maddeleri atmaya yardım ediyor. A-C-E vitamini, Balık yağları gibi gıdaları günlük almak önemli. E vitamini çok alınırsa toksik etki yaratabilir mutlaka doktor kontrolünde alınmalı. Balık yağları pıhtılaşma faktörü yüksek olanlarda ek olarak kullanılabilir.

Kolesterol için: Elmadaki mucizevi madde petkin, zararlı LDL kolesterolü düşürür, atardamarları koruyan iyi kolesterol HDL'yi yükseltir.

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Ceviz Suyu Kolesterol
 • Ldl Kolesterol Düşüklüğü
 • Kötü Kolesterol Belirtileri
 • Bitkilerle Kolestrol Tedavisi
 • Kolesterol Nedenleri
 • Kolesterol Neden Yükselir
 • Lipid Yüksekliği
 • Kolesterol Düşüren Besinler
 • Kolesterol Düşürücü Gıdalar
 • Yüksek Kolesterol Tedavisi
 • Kolesterol Düşüklüğü
 • Ldl Kolesterol Yüksekliği
 • Çocuklarda Kolestrol
 • Kolesterol Düşürücü Çay
 • Vldl Kolestrol
 • Ldl Kolesterol
 • Kolesterol Düşüren Bitkiler
 • Kolesterol Düşüren Yiyecekler
 • Vldl Kolesterol Nedir
 • Yüksek Kolesterol Belirtileri
 • İbrahim Saraçoğlu Kolesterol
 • Kolesterol Belirtileri Nelerdir
 • Kolesterol Düşürmek İçin
 • Hdl Kolesterol Düşüklüğü
 • Hdl Kolesterol Değerleri
 • Kolesterol Diyet Listesi
 • Ldl Kolesterol Belirtileri
 • Yüksek Kolestrol Belirtileri
 • Ldl Kolestrol Nedir
 • Yüksek Kolesterol 2
 • Kolesterol 7
 • İyi Kolesterol( Hdl)
 • Kolesterolün Yükselmesinin Sebepleri
 • Kolesterolün Dokulara Taşınması
 • Kolestrol
 • Kolesterol
 • Kolesterol Tedavisi
 • Kolesterol Belirtileri
 • İyi Kolesterol
 • Kolesterol Nedir
 • Hdl Kolesterol
 • Kolesterole
 • Kolesterol Ldl Nedir
 • Ldl Kolesterol Nedir
 • Kolesterol Nasıl Düşer
 • Kolesterol Nasıl Düşürülür
 • Kolesterol Düşürme
 • Kolesterol Düşürücü
 • Kolesterol Düşürmek
 • Kolesterol Düşürücü Bitkiler
 • Kolesterol Düşürücüler
 • Kolesterol Düşürücü Bitki
 • Kötü Kolesterol
 • Kolesterol Diyeti
 • Kolestrol Diyeti
 • Total Kolesterol
 • Kolesterol Değerleri
 • Kolesterol Düşüren Gıdalar
 • Yüksek Kolesterol
 • Kolesterol Yüksekliği
 • Hdl Kolesterol Nedir
 • Kolesterol Düşürme
 • Hdl Ldl Kolesterol
 • Kolesterol Hdl Nedir
 • Kolesterol Düşürmek
 • İyi Kolesterol Nedir
 • Kolesterol Düşürücü
 • Vldl Kolesterol
 • Kolesterol Düşürücü Besinler
 • Kolestrol Nasıl Düşürülür
 • İyi Kolestrol
 • Düşük Kolesterol
 • Kolestrol Nasıl Düşer
 • Kolestrol Nedir
 • Kolestrol Düşüren Bitkiler
 • Kolestrol Düşürücü Bitkiler
 • Kolesterol Hastalığı
 • İyi Huylu Kolesterol
 • Ldl Kolesterol
 • Yüksek Kolestrol
 • Kolestrol Belirtileri
 • Kolesterol Bitkisel Tedavi
 • Hdl Kolestrol
 • Kötü Kolestrol
 • Kolestrol Hdl
 • Kolesterol Trigliserid
 • Kolestrolün Belirtileri
 • Kolestrol Tedavisi
 • Kötü Huylu Kolesterol
 • Hdl Kolesterol Yüksekliği
 • Normal Kolesterol Değerleri
 • Şifalı Bitkiler Kolesterol
 • Kolestrol Düşürücüler
 • Kolesterol Düşürücü Diyet
 • Total Kolestrol
 • Kolestrol Total
 • Kolesterol Sebepleri
 • Kolesterol Bitkisel Tedavisi
 • Ldl Kolesterol Değerleri
 • Kötü Kolesterol Nedir
 • Kolestrol Değerleri
 • Kolestrol Yüksekliği
 • Kolesterol Seviyesi
 • Kolesterol Seviyeleri
 • Kolesterol Bitkisel Çözüm
 • Omega 3 Kolestrol
 • Düşük Kolestrol
 • Kolestrol Düşürmek İçin
 • Kolesterol Çeşitleri
 • Total Kolesterol Değerleri
 • Kolestrol Nedenleri
 • Bitkisel Kolesterol Düşürücüler
 • Kolestrol Bitkisel Tedavi
 • İyi Huylu Kolestrol
 • Kolestrolün Nedenleri
 • Kolestrol Dusurucu Yiyecekler
 • Total Kolestrol Nedir
 • Kötü Huylu Kolestrol
 • Hdl Kolesterol Nedir
 • Düşük Kolesterol Nedir
 • T Kolesterol Nedir
 • Kötü Kolesterol Değerleri
 • Vldl Kolestrol Nedir
 • Kolestrolün Belirtileri
 • Kolestrolün Zararları
 • Kolestrolün Nedenleri
 • Kolestrolün Etkileri
 • Kolesterol Ve Tedavisi
 • Deprasyon Tedavisi
 • Kolesterol Tedavi
 • Kolesterol Tedavisi
 • Kolesterol 2
 • Kolesterolden Şikayeti Olanlar
 • Kolesterol 3
 • Kolesterolden Şikayeti Olanlar 3
 • Kolesterol 4
 • Kolesterol 5
 • Yüksek Kolesterol 11
 • Kolesterol 6
 • Yüksek Kolesterol Ve Diğer Kan Yağlarının Tedavisinde Yaşam Alışkanlklarını Değiştirmenin Rolü
 • Kolesterol Ve Damar Sertliği
 • Kalp Sektesinden
 • Kolesterol Bağlantısı
 • Kolesterol 8
 • Olması İstenilen Total Kolesterol Ve Ldl
 • Hiperkolesterolemi Tedavisinde Genel Prensipler
 • Kolesterol 9
 • Kolesterol Tedavisinde Beslenmenin Önemi
 • Kolesterolü Azaltmak İçin
 • Kolesterolü Düşürmek İçin Egzersiz Yapmalıdır
 • Kötü Kolesterol (Ldl)
 • Kolesterol 10
 • Kolesterol 11
 • Kolesterol 12
 • Kolesterol 4
 • Kolesterol Bitkisel
 • Kolesterol Ve Genel Olarak Yağlar
 • Kolesterol
 • Lipid Peroksidasyon
 • Endotelyum, Lipid Peroksidasyon
 • Kolesterol Ve Doymuş Yağlar
 • Kolesterol Ve Gıda Takviyesi İlaçlar
 • Kolesterol Nedir Ve Neden Önemlidir?
 • Koroner Kalp Hastalığının (Kkh) Görülme Sıklığı Nedir?
 • İnme Ve Periferik Damar Hastalığı
 • Aort Anevrizması Sonuçları
 • Ateroskleroz Nedir?
 • Miyokard Enfarktüsü Nedir?
 • Yüksek Kolesterol Seviyesi Kkh Ye Neden Olur Mu?
 • İnme İçin Risk Faktörleri
 • Lipidler Yağlar Nedir?
 • Kolesterol Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Trigileridler Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Yağ Asitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Vücudumuzda Ki Diğer Yağlar
 • Kolesterolün Kaynağı Nedir?
 • Kolesterolde Lipoproteinlerin Rolü
 • Kolesterolün Dokulardan Uzaklaştırılması
 • Lipoproteinler Ve Kardiovaskuler Hastalıklar (Kvh)
 • Ldl Ve Kardiyovasküler Hastalıklar
 • Trigilseridler Ve Kardiyovasküler Hastalıklar
 • Hiperkolesterolemi Nedir?
 • Ailesel Hiperkolesterolemi Nedir?
 • Kolesterol Seviyeleri Neden Yükselir?
 • Tendon Ksantomları Nedir?
 • Korneal Arkus Nedir?
 • Ailesel Hiperkolesteroleminin Kalıtımsal Geçişi
 • Poligenik Hiperkolesterolemi Nedir?
 • Ailesel Kombine Hiperlipidemi
 • Sekonder Hiperlipidemi Nedir?
 • Aşırı Alkol Tüketiminin Kan Lipid Seviyelerine Etkisi
 • Hipotiroidizm Nedir?
 • Hiperkolesterolemi Teşhisi Nasıl Konulur?
 • Kolesterol Seviyeleri Ne Zaman Yüksek Sayılır?
 • Kardiovasküler Riskin Değerlendirilmesi
 • Kardiyovasküler Risk Hesaplayıcıları
 • Kimlerin Kan Kolesterol Seviyesi Ölçülmelidir?
 • Kan Kolesterol Seviyesi Nasıl Ölçülür?
 • Hdl Kolesterol Ne Zaman Ölçülmelidir?
 • Hiperkolesterolemi Neden Tedavi Edilmelidir?
 • Kolesterolün Düşürülmesi Kalp Krizlerini Azaltır
 • Kolesterolün Düşürülmesi Atardamar Hastalığını Yavaşlatır
 • Kolesterolün Düşürülmesi Yaşamı Uzatır
 • Klinik Çalışmaların Sonuçları Ve Statinler
 • Kolesterolün Düşürülmesinin Bir Zararı Var Mıdır?
 • Kolesterol Seviyeleriyle İlgili Güvenlik Ve Klinik Çalışmalar
 • Kolesterol Seviyelerinin Doğal Olarak Düşük Bulunması
 • Hiperkolesteroleminin İlaçsız Tedavisi
 • Kvh Tedavisinde Yaşam Tarzının Değiştirilmesi
 • Kvh Tedavisinde Sigarayı Bırakmanın Önemi
 • Alkol Tüketiminin Sonuçları
 • Kvh Ve Vücut Ağırlığı
 • Kvh Ve Egzersiz
 • Kolesterol Seviyenizi Düşürmek İçin Nasıl Beslenmeli?
 • Beslenmede Genel Değişiklikler
 • Besinsel Lifler Ve Kolesterol
 • Balık Ve Balık Yağı
 • Özel Besinler Ve Katkı Maddeleri
 • Stanol Esterleri İçeren Margarinler
 • Antioksidanlar Ve Kolesterol
 • Greyfurtun Etkileri
 • Statinler Ve Kolesterol
 • Statinlerin Yan Etkileri
 • Reçetesiz Satılan Statinler
 • Ezetimib Ve Kolesterol
 • Fibratlar Ve Kolesterol
 • Fibratların Yan Etkileri
 • Nikotinik Asit Nedir?
 • Kvh De Yeni İlaç Tedavileri
 • Ailesel Hiperkolesterolemi
 • Ailesel Hiperkolesterolemili Çocukların Tedavisi
 • Hamilelikte Kolesterol Düşürücü İlaçların Kullanımı
 • Doğum Kontrol Hapları Ve Kolesterol
 • Hiperkolesteroleminin Nadir Görülen Tipleri
 • Ağır Hipertrigliseridemi
 • Ağır Hipergliserideminin Tehlikeleri
 • Kardiyovasküler Hastalık İçin Bir Risk Faktörü Olarak Yüksek Kan Trigliserid Seviyeleri
 • Kolesterol Yaşamınızı Kurtarabilir
 • Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?
 • Kolesterol Nedir?
 • Yüksek Kolesterol Belirtileri
 • Yüksek Kolesterol Yapan Besinler
 • Şeker Hastalığı Tedavisi
 • Kolesterol
 • Hdl Kolesterolü Îçîn Neler Yapmalı?
 • Kolesterolü Yüksek Olanlar İçin Rejim Önerileri
 • Kolesterolün Gerekliliği Ve Karmaşık Yapısı
 • Kandaki Kolesterol Oranı İle Koroner Rahatsızlıkları
 • Kadınlar
 • Normal Kolesterol
 • Kolesterol Belirtileri
 • Hipertrigliseridemi
 • Kolesterol Düşürücü Bitkiler
 • Kolesterol

  Belirtileri

  Nelerdir