Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kısırlık Nasıl Anlaşılır
Kısırlık Nasıl Anlaşılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kısırlık Nasıl Anlaşılır: kısırlık hastalığının anlaşılması için gerekli tetkiklerden geçmek gerekir.Bu tetkiklerde jinekolojik muayene,kilo kaybı,kıllanma gibi nedenler kısırlığın anlaşılmasında etkili bir rol üstlenir.

Üreme organlarına ait enfeksiyonlar, bu sistemin yapısal bozukluklarının bir kısmı , rahime ait miyom polip gibi urlar ve rahim için tabakasının endometrium özellikleri, yumurtalıkların yapısı, kistleri teşhis edilebilir.kadında hormon tetkikleri fsh, lh, prl, tsh, e2hsg histerosalpingografi, rahim kanallarının filmi rahim ağzından verilen ilaçlı maddenin rahim boşluğunu doldurup kanallardan geçerek karın boşluğuna dağılışı bir dizi röntgen filmi ile tespit edilir.

Hsg olarak adlandırılan bu tetkik rahim kanallarının geçirgenliği hakkında bilgi verir ve rahim boşluğunun şekil bozuklukları ve yer kaplayan oluşumlarının tanınmasını sağlar. kanalların her ikisinin de tıkalı olması kesin kısırlık nedenidir ve tüp bebek yapılmasını gerektirir. kanallardan bir tanesi açık diğeri kapalı ise gebe kalma şansı azalmakta, kısırlık ihtimali daha da artmaktadır.

Bu gibi durumda aşılama tedavisi kadının yaşına, evlilik yılına, Sperm analizine göre değerlendirilip, gerekirse tüp bebek yapılabilir.gerektiğinde yapılabilecek tetkiklerrahim boşluğunun değerlendirilmesi hidrosonografi rahim ağzından verilen sıvının ultrason kontrolu altında rahim boşluğunu doldurması izlenerek, rahim içinde yer kaplayan oluşumlar tesbit edilebilir.

Bu yöntem ile rahim içi dokunun gelişme durumu, polip, miyom gibi oluşumlar tesbit edilmektedir.laparoskopi genel anestezi altında göbek altından 1 cmlik bir kesi ile karın boşluğuna girilip optik bir sistem aracılığı ile karın içinin gözlenmesidir.

Yumurtalık ve rahim kanallarının yapısal ilişkilerinin araştırılması, karın içindeki endometriozis odaklarının tespiti, ve gerektiğinde bazı cerrahi müdahalelerin açık ameliyata geçmeden yapılabilmesi için önerilebilir.

Ancak gerekirse yapılmalıdır.histeroskopi rahim içini ilgilendiren bir problemden şüphelenildiğinde uygulanır. rahim kanalından rahim boşluğuna doğru ilerletilen bir optik sistem ile görüntü alınıp, cerrahi olarak problemin giderilmesini sağlamak üzere önerilen bir yöntemdir. ancak gerekirse yapılmalıdır.

Bu yöntemle, rahim içi direkt görülebilir, buradaki dokudan biyopsi, miyom veya polip gibi oluşumlar alınabilir.erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılırsperm tetkiki 34 günlük Cinsel perhizden sonra mastürbasyon yoluyla verilen sperm, sayı, hareket özelliği ve yapısal durum bir çok yönden değerlendirilir.

Sperm yıkama işlemi ile dölleme yeteneğinin arttırılması açısından sağlanan fayda araştırılır.muayene sperm tetkikinde tespit edilen soruna göre testislerin durumu değerlendirilir, varikosel, enfeksiyon gibi problemler araştırılır.erkekte hormon tetkikleri fsh, lh, testosteron, free testosteron, prl, tsh .
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ibrahim Baldanmerhabalar eşimle çocuk yapmak istiyoruz ama 3 aydır hala hamile kalamadı acaba kısır olma ihtimalimiz var mı ? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Teşekkür ederim , İyi çalışmalar .
  • Kısırlık

    Nasıl

    Anlaşılır