Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kirpik Uzatma Yöntemleri
Kirpik Uzatma Yöntemleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kirpik Uzatma Yöntemleri

Kirpiklerinizin kısalığından yakınıyorsanız eğer doğal yöntemlerle kirpiklerinizi besleyerek ve güçlendirerek daha uzun ve gür olmasını sağlayabilirsiniz. Evde kolayca uygulanabilen ve oldukça ekonomik olan bu doğal kirpik uzatma yöntemleri, kirpiklerinin kısa ve seyrek olmasından yakınanlar için. Bu yöntemlere geçmeden önce kısa bir hatırlatma yapalım; tüm bu uygulamalar sırasında sabırlı olunmalıdır çünkü kirpikler vücutta en yavaş uzayan saçlardır.

Düzenli ve Dengeli Beslenin
Vücuttaki saç ve tırnakların uzayabilmesi nasıl sağlıklı ve dengeli beslenmeye bağlıysa kirpiklerin uzaması da beslenmeyle yakından ilişkilidir. Kirpiklerimizin uzamasını ve güçlenmesini istiyorsak aynı saçlarımızdaki gibi beslenmemize dikkat etmeliyiz.

Göz Makyajınızla Uyumayın
Göz makyajının vazgeçilmezlerinden başta rimel ve eyeliner, gözlerimizde şahane sonuçlar verirken bir yandan da kirpiklerimize zarar veriyor. Diplerden hava almasını engelliyor, birbirine yapışmasını sağlıyor ve güçsüzleştirerek zamanla dökülmesine neden oluyor. Bu nedenle gece masum gibi görünen rimelle bile uyunmaması ve kirpik diplerinin temizlenip hava almasının sağlanması kirpiklerin uzaması ve güçlenmesi için çok önemli.

Besleyici Yağlar Kullanın
Kirpikleri besleyen ve güçlendiren yağların başında hint yağı ve zeytin yağı geliyor. Bu yağlarla hergün gece yatmadan önce kirpiklerinize bir pamuklu çubuk yardımıyla bakım yapabilir ve daha kısa sürede uzamasını sağlayabilirsiniz.

E Vitamini
E vitamini kullanımı, belki de en etkili kirpik uzatma yöntemlerinden bir tanesi. Kirpikleri besliyor, onarıyor ve güçlendiriyor. Yeni kirpik oluşumunu sağlıyor. Güzellik uzmanlarınca tavsiye edilen E vitamini yağını eczanelerden alıp günde bir defa tercihen gece yatmadan önce bir pamuklu çubuk ile kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Kirpik Uzatıcı Ürünler
Piyasada kirpiklerin hızla uzamasını sağlayan bakım ürünleri mevcut. Bu ürünleri araştırıp kullanmak da sizin tercihiniz.

Mascara ve Kirpik Kıvırıcı
Devamlı mascara kullanımı kirpiklere zarar verir, kurutur, güçsüzleştirir ve döker. Bu yüzden haftada birkaç gün kirpiklerinizi dinlendirebilir, kirpik kıvırıcı gibi kirpiklere zarar veren Makyaj aksesuarlarının kullanımını en aza indirebilirsiniz. Diğer yandan kirpik perması ve ipek kirpik gibi uygulamalarda kısa vadede güzel görünüm sağlarlar fakat kirpiklere en çok bu uygulamalar zarar verir. Kirpik perması, ipek kirpik gibi uygulamaları yaptırmadan önce bir kere daha düşünmenizde fayda var.

Kirpik Diplerine Masaj
Saç diplerine yapılan masaj nasıl kan akışını hızlandırıp kan dolaşımını düzenliyorsa kirpik diplerine yapılan masajda aynı etkiyi yaratır. Günde birkaç dakika kirpik diplerinize masaj yaparak uyarabilirsiniz.

Vazelin
Vazelin, kirpikleri nemlendirir, güçlendirir ve popüler kirpik uzatma yöntemlerinden bir tanesidir. Gece yatmadan önce pamuklu çubuk yardımıyla yine kirpiklerinize uygulayıp gece boyu kirpiklerinizi beslemesini sağlayabilirsiniz.

Sizin için kısaca kirpik uzatma yollarını derledik. Diğer yandan saç ve tırnak uzatma yolları videolarımızı da izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kirpikleri Gürleştirmek İçin 8 Doğal Yol

1-Yatmadan önce kirpik diplerinize pamuklu çubuk yardımıyla, hintyağı, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, yağı, dulavratotu yağı, E vitamini yağı , jojoba yağı veya gül yağı, bu uçucu yağlardan istediğinizi veya birkaçını karıştırıp uygulayın ve bırakın sabaha kadar kirpiklerinizde kalsın.
Kirpikleriniz kısa sürede doğal olarak uzayacak, güçlü, sık ve uzun kirpiklere kavuşacaksınız.

2-1 çay kaşığı cam hint yağı ile 1 çay kaşığı saf ve taze balı bir kasede karıştırın, göz kirpiklere, kirpik diplerine uygulayın.
Kirpikleriniz hızla uzayacak, alacağınız netice şaşıracaksınız!

3-Bir kasede nar suyunu ısıtın ve soğumaya bırakın, soğuyunca pamuklu çubuk yardımıyla kirpik diplerine uygulayın.
Bu uygulama, kirpiklerinizin dökülmesini durduracak, kirpik diplerindeki kaşıntıdan da sizi kurtaracaktır.

4-Kirpikleri Gürleştirmek İçin 8 Doğal Yoldan biri süttür.Sütü kaynatın ve çok kaynak olmamak üzere, sıcak sıcak bu sütü kirpik diplerinize uygulayın.
Bunu günde günde 3-4 kez yapın.
Bu şekilde kirpiklerinizin büyümesini sağlayacak, kirpikleriniz kalınlaşacaktır.

5-Kirpiklerinizin dökülmesi canınızı sıkabilir.
Üzülmeyin, bildirdiğimiz formülle bu sorundan kurtulacak, güçlü kirpiklere kavuşacaksınız.
2 damla hintyağı ve 2 damla yumurta akını karıştırıp, kirpik diplerinize uygulayın,
bırakın tüm gece boyunca gözlerinizde kalsın, kısa sürede kirpiklerinizin dökülmesi duracak, uzamaya, güçlenmeye başlayacaklardır.

6-Kirpik uzatma formülleri kirpiklerinizi uzatmakla kalmaz, kirpiklerinizin cinsini kalınlaştırır ve güçlendirir.
1 yemek kaşığı Aleo vera jel, 1 yemek kaşığı vazelin, yarım tatlı kaşığı badem yağı,
yarım tatlı kaşığı hint yağı, tüm bu malzemeleri bir kapta karıştırın ve gece yatmadan kirpik diplerine sürün ve gece boyunca kalsın, sabahle yıkayın, bu formülle bir kaç haftada uzun kirpiklere kavuşacaksınız.

7-Kirpikleri Gürleştirmek İçin 8 Doğal Yoldan en önemlilerinden biri, her gece kirpik diplerinize vazelin uygulamak kirpiklerinize yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır.Bu uygulama kirpiklerinizi güçlendirecek ve kısa sürede sizi gür kirpiklere kavuşturacaktır.

8-Bir cildiye uzmanına danışın ve Biotin vitamin kullanın, araştırmalar gösteriyor ki günlük diyet listesine biotin vitamin hapını ekleyenlerin saçları ve kirpikleri çoğalıyor,kısa sürede uzun güçlü saç ve kirpiklere kavuşuyorlar.

Kirpik Dökülmesi Nedenleri

Makyaj: Sürekli kozmetik ürünler, kirpik şekillendirici aletler veya kalitesiz makyaj temizleme ürünleri kullanılıyorsa bu alışkanlıklar kirpiklere zarar vermiş olabilir. Sudan etkilenmeyen (waterproof) özellikteki rimeli (maskara) çıkarmak için özel makyaj temizleyiciler kullanılmazsa, rimeli silmeye uğraşırken gözü ovuşturmak ve kirpikleri çekiştirmek kirpiklere zarar verilebilir. Bazı kişilerde ise kozmetik alerjisi sonucu, kullanılan rimelin kirpiklerin dökülmesine neden olduğuna rastlanmıştır. Tarihi geçmiş veya kalitesiz olduğundan şüphelendiğiniz makyaj ürünlerini kullanmaktan kaçınmalısınız.

Arpacık: Tıptaki adı hordeolum olan arpacık, göz kapağındaki iltihaplanmadır ve yaralanma, alerji ya da enfeksiyon sonucu oluşabilir. Bazı kişilerde arpacıkla birlikte kirpik dökülmesi de görülür. Neyse ki arpacığın iyileşmesinin ve belirtilerin ortadan kalkmasının ardından kirpikler de geri gelir.

Saçkıran: Tıp dilinde alopesi areata olarak adlandırılan saçkıran, vücuttaki tüm kılların ya da sadece bir bölgedeki kılların (genellikle de yama şeklinde) dökülmesidir. Saçkıran nedeniyle dökülen kirpiklerin yeniden çıkıp çıkmayacağı kişiye göre değişir. Saçkıran bir Bağışıklık Sistemi hastalığıdır ve eğer Lupus ya da skleroderma gibi başka bir bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalığınız varsa, bu hastalıklara bağlı olarak da kirpikleriniz dökülüyor olabilir.

Tiroid hastalıkları: Tiroid bezinin salgıladığı hormonlar vücudumuzun genel sağlığı için oldukça önemlidir. Bu bezin az ya da çok çalışması sonucu tiroid hormonlarının az ya da çok salgılanması kiloyu, sindirimi, uyku düzenini, cildi, saçları ve kirpikleri de etkileyebilir. Tiroid hastalıklarının çeşitli belirtileri vardır ve bunlardan biri de kirpiklerin dökülmesi olabilir.

Yukarıda başlıca nedenlerine ayrıntılı olarak değindiğimiz kirpik dökülmesinin yaygın sebepleri toplu olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilt hastalıkları
 • Hipotiroidi
 • İlaçların yan etkileri
 • Stres
 • İç salgı bezleri hastalıkları
 • Hormonal dengesizlikler
 • Metabolizma bozuklukları
 • İltihap
 • Sistemik hastalıklar
 • Psikolojik hastalıklar
 • Yetersiz beslenme
 • Yaşlanma
 • Alerji benzeri nedenlerle sürekli gözleri ovuşturma
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kirpik

Uzatma

Yöntemleri