Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kırık Sonrası Kireçlenme
Kırık Sonrası Kireçlenme
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kırık Sonrası Kireçlenme Hakkında Genel Bilgiler

Kırık Sonrası Kireçlenme nedir, kırık sonrası kireçlenme nasıl olur, kırık sonrasında kireçlenme belirtileri ve kırık sonrası oluşan kireçlenmenin tedavi yöntemleri nelerdir...Konu hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalede yer almaktadır sayfamız üzerinden bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz..
Bir eklemin hareketlerinin bir veya birden fazla yöne olmak üzere doğuştan veya sonradan olma nedenlerle kısıtlanması demektir. Doğuştan olanlar genellikle birden fazla eklemde olurlar. Sonradan olma eklem sertliklerinin bir çok nedeni vardır.

Ciddi cilt yaralamaları ve yanıklardan sonra, romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, eklem ve ekleme komşu bölgelerin iltihabi hastalıkları ve ekleme yönelik darbeleri takiben ve özellikle kırık, çıkık veya başka nedenlere bağlı olarak yapılan eklem ameliyatlarını takiben eklemlerin alçıya alınması ve hareketsiz kalması ile eklemlerde sertlikler gelişmektedir. Bazende değişik nedenlere bağlı olarak gelişen felçlerden sonra felçli kol ve bacaklarda eklem sertlikleri gelişebilmektedir.

Tedavi; önemli olan eklem sertliğinin gelişiminin önlenilme-sidir. Eklemler hiç bir zaman gereğinden uzun süre hareketsiz bırakılmamalıdır. Çünkü eklemler hareketsizliği hiç sevmeyen yapılardır. Kısa sürede hareketsiz bırakılan eklemde sertlik gelişir. Felç geçiren hastalarda da mümkün olduğu kadar erkenden eklemlere hareket yaptırılmalıdır.

Eklem Kontraktürü tedavisi

Eklem sertliği geliştikten sonra eklemi gevşeten ağrı kesici, Kas Gevşetici ve antiromatizmal ilaçlar kullanılır. Fizik tedavi araçları içinde ısıtıcılar ile masaj ve egzersiz eklem sertliklerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Özellikle eklemi açmaya yönelik gerici egzersizler fayda sağlar. İnatçı vakalarda cerrahi olarak eklem sertliği giderilir. Gerekirse metal protez takılarak eklemin hareketliliği sağlanır.

Travmalarla Oluşan Kas Hastalıkları

Kasların darbelerle oluşan hastalıkları düşme, burkulma, çarpma, tekmelenme ve kesici aletlerle yaralanma sonucu meydana gelebilir. Vücut dışından gelen darbeler yanında şiddetli kas kasılmaları sonucunda da kaslar zarar görebilir. Darbenin şiddetine göre kaslarda geçici fonksiyon kaybı, kanama, şişlik yada kas liflerinde ezilme veya kopmalar gelişebilir. Darbelerle oluşan kas rahatsızlıkları şunlardır.

1- Kas ezilmeleri ve kas zorlanmaları

Kas ezilmeleri, genellikle hafif ve vücut dışından gelen travmlarla olur. Kas zorlanmaları ise şiddetli kas kasılmalarından sonra görülür. Ezilme ve zorlanmalardan sonra geçici bir süre fonksiyon kaybı ve ağrı olur. Hareket yapmak zorlaşır. Ağrı devamlı olup kasılmalar sırasında daha da artar. Bazen darbe bölgesinde şişlik ve morarma bulunur. Kas bir süre sonra kaybettiği fonksiyonunu kazanır. Ancak darbe sinirlerde zedelenme meydana getirmişse kalıcı kas zayıflığı olabilir.

Kasın en rahat ettiği pozisyonda kas dinlendirilir. İlaçlar ile birlikte soğuk veya sıcak tatbik edilir. Hafif masaj ve zorlayıcı olmayan egzersizler yaptırılır.

2- Kas yırtılmaları ve kas hastalığı


Vücut içi veya dışından gelen ağır darbelerden sonra gelişir. Çoğu zaman sporcularda ani ve zorlayıcı hareketlerde gevşemesi gereken kas gevşemez ise ve şişman kişilerde ters bir hareketten sonra ortaya çıkar. Kesici aletler ile veya fizik tedavi esnasında germeler sonucunda kas yırtılabilir. Bazende aşırı yorgunluklardan sonra kaslar yırtılabilir.

Kas yırtılması, bölgesel veya genel olabilir .Yırtılmanın ağırlı ğına göre kas gücünde azalma, şişlik ve morarma olabilir.

Tedavi, istirahat, ilaç, fizik tedavi, masaj ve egzersiz ile sağlanır. Özellikle ağrılı dönemde kası germeyen egzersizler sonrada kasın elastiyetini artıran egzersizler önerilir.

3- Kas içi kanamaları ve kas hastalıkları belirtileri

Kaslara yönelik ciddi darbeler, kas içindeki damarların lokal veya sistemik hastalıkları ve bazı kan hastalıklarına bağlı olarak kas içi kanamalar gelişebilir. Kanamalar ufak veya büyük çürükler yada hematomlarla kendilerini belli ederler. Büyük kanamalarda etraftaki sinirlerde sıkışarak daha ciddi ağrılar ortaya çıkabilir. Çoğu zaman kanama bölgesindeki kan yavaş yavaş temizlenir.Başlangıçta soğuk kompresler, antiromatizmal ilaçlar ve fizik araçları kullanılır. Bandaj faydalıdır. Gerekirse kanama bölgesi boşaltılır.

4- Kas fıtıkları ve kas sinir hastalıkları


Bazen kasların şiddetli zorlamalarını takiben kası örten örtüden kas dışarı doğru fıtıklaşır. Fıtıklaşmanın derecesine göre şişlik ve ağrılar oluşur.

5- Kas kireçlenmeleri

Kasların devamlı darbelere maruz kalması sonucunda kaslarda bölgesel kireçlenmeler ortaya çıkabilir. Özellikle ekleme komşu olan kireçlenmeler eklem hareketlerini sınırlarlar.Fizik tedavi araçları bazı kireçlenmelerin giderilmesinde etkilidir. Ağır kireçlenmelerde ameliyat gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Kevser TopcuHocam benim alti yasinda kizim var dusme sonucu sol kolu dirseginden kirildi HUMERUS ALT UC KİRİGİ .amaliyat oldu alcisi ve iki tane tel vardi onlar cikti toplam33gun oldu ve kolu tam olarak acilip kapanmiyo ne yapabiliriz yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkur ederim...
 • Şifa MarketAlp dağlarından toplanan 50 ye yakın bitki bileşeninden,genetik mühendisler tarafından özel olarak hazırlanmıştır.Şişlikler, ağrılar ve ödemlerde, romatizma, fıtık, kireçlenme ağrılarını kesmede yardımcı ,tedaviye yöneliktir. hareket kolaylığı sağlayan bir bileşendir. incelemek için linki tıklayınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/alpenkrauter-balsam-200ml.html
 • Tülay Özcanmerhabalar hocam bende kırık sonrası kireçlenme meydana geldi. bu da ağrılarımın artmasına yol açtı. bitkisel tedavisi var mıdır. bu konuda yardımcı olursanız seviniirm iyi güler
 • Ulaş ÖzdemirDiz kapağım kırıldı ameliyat oldum. 50 gün hareketsiz kaldı alçıda şimdi ise dizim bükülmüy acıy dokt diz kapağımın kaynaması nmal bükmeye çalış diy olmuy çok az bükebiliyum ne yapmam lazım
 • Şifa MarketMenisküs insan dizinde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır.bag doku tahribatı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur.üzüm çekirdeginin kıkırdak elastikiyeti desteklediği, kıkırdağın parçalanmasına yol açan enzimlerin faaliyetini önlediği, eklemde Su tutumunu artırdığı, yeni kıkırdak üretimine faydalıdır.detaylı bilgi için lütfen linkimizi tıklayınız. geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/mnsks-uzum-cekirdegi-karisimli-kur.html
 • Yüksel Yurdabakbenim 15 yaşındaki kızımın nisan ayında düşme sonucu dirsekte parçalı kırık meydana geldi kolda hareket kısıtlılığı oldu ocak ayında tekrar ameliyat oldu fizik tedaviye devam ediyuz ama kolda on iki derece hala açılmıy bize ne önerirsiniz
 • Şifa MarketSize kırıkların onarılmasında kullandığımız bir ürün önerebilirim krem şeklindedir ve düzenli kullanmanızı istiyorum .. Alp dağlarından toplanan 50 ye yakın bitki bileşeninden,genetik mühendisler tarafından özel olarak hazırlanmıştır. romatizma, fıtık, kireçlenme ağrılarını kesmeye yardımcı ,tedaviye yöneliktir. hareket kolaylığı sağlayan en etkili kas gevşetici ürünümüzdür.ayrıca kırıkların çabuk kaynamasında,tendonların onarılmasında,ve topuk dikenindede endikedir. İncelemek için lütfen linki tıklayınız. Bilgi Hattı: (0224) 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/alpenkrauter-balsam-200ml.html
 • Nazan iyi gunler hocam,annemin sag eline bisiklet carpmasi sonucu ,parcali kirik olusmus,diktlar cok kotu kirik diy,1ay civili 10gunde alcida kaldi ve 1 aydirda fizik tedavi guyo ama bilegi hala acilmadi ,ne onerirsiniz,tesekkurler
 • Kırık

  Sonrası

  Kireçlenme