Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Kırık Ayak Tedavisi
Kırık Ayak Tedavisi
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın
Kırık Ayak Tedavisi : Ayakta meydana gelen kırılmalar hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

İskelet kemiklerini etkileyen darbe (trav­ma) nedeniyle kemik dokusunda meyda­na gelen ayrılmaya kırık denir. Kırıkların oluşunda dış etkilerin rolü ol­duğu kadar, kemiklerin yaşa göre sertlik ve elastikiyetinin de rolü vardır.

Kırıkların çoğu direkt veya ındirekt olarak etkileyen darbeler, tıp dilindeki adlarıyla travma­lar nedeniyle ve çeşitli biçimlerde oluşur­lar. Travma sonucu oluşan kırıklara travmatik kırıklar denir.

Çok kere deride bir yara yoktur fakat zamanla ağrı, şişlik ve kanamaya bağlı hematom meydana gelir. Bunlara kapalı kırık veya basit kırık da denir. Bazı kırıklarda ise deride yaralan­ma, kesik, iltihaplanma görülür.

Bunlara komplike kırık veya açık kırık adı verilir. Kırık, kemikte tam bir ayrılmaya neden ol­muşsa tam kırıktan söz edilir. Çatlak bi­çimindeki kırıklara ise tıp dilinde fissür adı verilir. Kemiklerin bazı genel ve lotal nedenlerle hasta olmalarına bağlı oiarak meydana ge­len kırıklara ise patolojik kırıklar denir.

Osteomiyelit, kemik tümörü ve kemikte yerleşen habis tümör metastazları en ufak nedenle kemik kırıklarına sebep olabilen hastalıklardır.

Ayrıca bazı genel bunyevı hastalıklarda (Osteogenesıs ımperfekta, raşitizm, osteomalası, Paget hastalığı, sıfılıs) kemikler hasta olduğundan kolay kı­rılabilir. Kırıkların oluş yerleri de değişik belirtile­re neden olur Kafa kırıkları bu bakımdan bazen beyin travmasına ve bilinç kaybı­na, hatta beyin kanaması sonucu olume bile yol açabilir.

Genel olarak kırık bölgede ağrı vardır Ba­zen o bölgeye dokunulduğunda veya belirli bazı hareketlerin yapılmaya çalışılmasında ağrı meydana gelir Kırıklarda görülen be­lirtilerden bir ikincisi kemik zarı denilen penostun veya kemik ılığındekı damarların yırtılması sonucu meydana gelen kan top­lanması yanı hematomdur .

Zamanla ağrı ve şişlik artabilir Ayrıca kırık kemiğe ait adalelerde fonksiyon bozukluğu sonucu çalışma durur veya tonus azalır Biçim bo­zukluğu (deformıte) veya durum bozuklu­ğu (dıslokasyon) meydana gelir. Kemiklerin kırık uçlarının birbirine sürtün­dükleri zaman çıkardıkları krepıtasyon de­nen sesin işitilmesi kırık teşhisini koymada önemli bir belirtidir.

Bazen kemiğin kırık uçları arasına bir doku parçası veya sınır sıkışabilir ve dayanılmaz ağrılar meydana gelebilir Kırık meydana gelen organın di­ğeri ile kıyaslanması yapılabilen vakalarda asimetri, duruşta gayrıtabıılık, kısalık, uzunluk gibi farklar teşhise yardımcı be­lirtilerdir. Kırıkta kesin teşhis röntgen muayenesi ile yapılmalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Bulent Gençalpiyi günler hocam bir konuda bilgi almak istiyordum. maç oynarken ayağı çatlattım kıkırk yok fakat alçı aldılar. acaba alçı alındıktab-n sonra eskisi gibi olurmu yoksa en ufak darbede aynısımı olur yardımcı olurmsunuz neler yapmalıyım bunun için.
  • Kırık

    Ayak

    Tedavisi