Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
kireçlenme nedenleri tedavisi
kireçlenme nedenleri tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kireçlenme Nedenleri

Türkiye‘de, çoğunluğu kadınlar olmak üzere 5 milyon kişide, 60 yaşın üzerindekilerin yarısında “kireçlenme” hastalığı bulunuyor.

Romatizmal hastalıkların en sık görüleni olan ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen “osteoartrit”tir. Eklem çevresinde ağrıya ve şişliğe yol açan, hareketlerde kısıtlanma ve zorlanma oluşturan kronik bir hastalık olan kireçlenmenin, yaş ilerledikçe görülme sıklığını artar.


Kadınlarda kireçlenme daha fazla görülür ve Menopoz ile aynı döneme denk gelir. Kireçlenmenin görülme sıklığı 30 yaşın altında yüzde 1 iken 40 yaşlarında yüzde 10, 60 yaş üzerinde yüzde 50, 70 yaşında ise yüzde 70 oranındadır.

Spor faaliyetlerinin çeşitli eklemleri etkilediği malum. Futbol diz, ayak bileği ve ayak, koşu diz ve kalça, güreş boyun, diz ve dirsek, bisiklete binmek ise diz kireçlenmelerine neden olabilir. Hareketsizlik de kireçlenme sebeplerinden biridir. Bu nedenle 70 yaşından sonra bile günlük aktiviteleri yapmalı ve insanlar kendini zorlamadan yürümeli.

Kireçlenme eklem veya çevresinde ağrı, şişlik, çıtırtı sesi ve sabah tutukluğu şeklinde belirtiler verir. Bu rahatsızlıkta en uygun spor yürüyüş ve yüzmedir. Kireçlenmesi olan kişiler yavaş, ritmik ve düzenli yürümeli, zıplamalardan kaçınmalıdır.

Eklemlerde ağrı olması halinde egzersizin azaltılması ve ağrıların sürmesi halinde mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Boynunuza Sert Hareketler Uygulamayın!

Konya Numune Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ali Kalkan, boynun sağa sola çıtlatılmasının, damarlara ve liflere zarar verdiğine dikkat çekti. Kaslarda ve sırtın üst bölgesindeki kaslarda spazma geliştiği ve spazma da, ağrı ve kireçlenmelere neden olduğu vurgulandı. Kişiler, bu tür hareketlerden kaçınmaları konusunda uyarıldı.

Güneşli Günlerin Tadını Çıkarın!

Tatile gidemeseniz de güneşli günlerin tadını çıkarmaya bakın; çünkü sağlık açısından güneşin sayısız yararı var. Son yıllarda bütün ilgi kalsiyumda odaklanmış olsa da D vitaminiyle takviye edilmediği sürece kemikleriniz güçlenemez. Kireçlenme, kas ağrıları, halsizlik gibi şikayetlerinizden kurtulmak istiyorsanız her gün düzenli olarak güneşe çıkın. Özellikle kırklı-ellili yaşlardan sonra güneş ışığına daha fazla ihtiyaç duyarsınız. Ancak uzun saatler güneşin altında kalmak da aşırı yorgunluk ve başağrısına yol açar. Gençlik yıllarında günde birkaç dakika kol ve bacaklarınızı güneşlendirmek yeterli olacaktır. Ellili yaşların üstündeyseniz ve yeteri kadar güneşlenemiyorsanız vitamin haplarına ihtiyacınız var demektir. Hazır Yaz aylarını yaşıyorken güneşin kıymetini bilin!

Kötümser Olmak Sağlığa Zararlı

Amerikalı uzmanlar kötümserliğin kişilerin sağlığına zarar verdiğini belirledi.

Kuzey Karolina Üniversitesi uzmanları, yaklaşık 500 kadar 60 yaş üzerindeki kişilerde kireçlenme veya arthiritis ağrılarının derecesini ve kötümser olan kişilerin yürüme ve hareket etmede daha çok sıkıntı çektiğini buna karşılık iyimser ve neşeli olan kişilerin kötümser olanlara oranla daha fazla hareketli olduklarını tesbit etti.

Doktorlar iyimser olmanın insanlara daha fazla enerji verdiğini belirtiyor.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

kireçlenme

nedenleri

tedavisi