Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kepek Nasıl Giderilir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kepek Nasıl Giderilir

Kepek Nasıl Giderilir hakkında bilgiler

Saçlarımızda oluşan kepeklerin meydana gelişine etki eden faktörler ve çözüm yolları hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

Yüz derisinde olduğu gibi, saç derisinde de ve saçlarda da vüxur özelliklerine göre farklılıklar söz konusudur.

Aslında kepeklenme dediğimiz olay, derinin kendini tekrardan yenilemesinin bir sonucudur. Kepeklenme, iki durumda bizler için problem haline gelir. Derinin fazla yağ üretimi nedeniyle kepekler bir kabuk gibi kafa derisine yapışmaktadır Bu durumda saçların dip tarafı yağlı diğer kısımlar ise kurudur.

Yağ bezlerinin az yağ üretmesi durumunda ise, kafa derisi kuru olduğu için kepekler etrafa uçuşur. Bu durumda saçlar da genellikle cansız ve kırılgan olur.

Sizin saçlarınız da yağlı, kuru, kepekli, cansız veya kırılgansa, önerilerimizi uygulayıp sağlıklı saçlara kavuşmanız çok zor değil!

Yağ Şampuanı (Kuru saçlar için)

2 yemek kaşığı dolusu susam yağı ile, bademyağı veya ayçiçeği yağı ve 3-4 yemek kaşığı dolusu nohut unu hazırlanır. Saçlar yıkanmadan önce, seçilen yağ ile iyice masaj yapılır. Sonra, artan yağ ile nohut unu karıştırılıp, belki biraz da sıcak su eklenerek, akışkan bir lapa haline getirilir. Bu lapa ile saçlar şampuanlanır ve iyice durulanır.

Lavanta Şampuanı (Tüm saç tipleri için)

100 ml hazır bitkisel şampuana 4 damla kadar lavanta ve 4 damla Okaliptüs yağı eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım saçlara canlılık verir.

Limon Şampuanı (Yağlı saçlar için)

5 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı yarım litre soğuk suya eklenip, kaynama derecesine kadar iyice iısıtılır, 15 dk. demlendikten sonra tortu kalmayıncaya kadar süzülür. Bu arada, bir limonun suyu sıkılır. Ayrıca 2 yumurta sarısı çalkalanır. Limon suyu, yumurta sarısı, 5 damla limon yağı ve bir tatlı kaşığı dolusu hazır bitkisel şampuan, ısırgan otu çayına eklenerek karıştırılır. Saçlar bu şampuanla yıkanır ve iyice durulanır.

Yağ Friksiyonları

Yağ damlacıkları her saç tipi için mutlaka yararlıdır, ama özellikle hırpalanmış ve kuru saçlar, uçlarına kadar bu bakımdan yararlanılmaktadır. Şifalı bitki çayları ile birlikte de kullanılabilen değerli bitki yağları, saçlara parlak canlılık, esneklik ve kazandırır, zararlı çevresel etkenlerden korur, perma, çok sıcak fön çekme ve sürekli boyanın olumsuz etkilerine karşı dayanıklılık kazandırır.

Yağ Friksiyonu (Kuru ve yıpranmış saçlar için)

25 ml badem yağı (veya kabak çekirdeği yağı) ve 25 ml zeytinyağı karıştırılır ve saçlara uygulama yapılır. Daha sonra saçlar bir havlu ile örtülerek, birkaç saat veya gece boyunca bekletilir.

Yağ uygulaması (Boya, perma vb. sırasında yapısal zarar görmüş saçlar için)

40 ml tatlı badem yağı kadar ve 20 ml hintyağı karıştırılarak saçlara ve özelikle de saç uçlarına iyice yedirilir. Bir saat süreyle bekletilir.

Yağ uygulaması(Kepeğe karşı)

10 damla okaliptus yağı, 15 damla Biberiye yağı ve 50 ml jojoba yağı sıcak su banyosunda ısıtılarak iyice karıştırılır ve kafa derisine ve saçlara yedirilir.

Yağ Friksiyonu (Yağlı saçlar için)

12 damla bergamot yağı (turunç kabuğu yağı), 13 damla lavanta yağı ve 50 ml jojoba yağı, sıcak su banyosunda ısıtılarak iyice karıştırılır ve saçlara yedirilir.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kepek

Nasıl

Giderilir