Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kemik Kırıklarında Beslenme
Kemik Kırıklarında Beslenme
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kemik Kırıklarında Beslenme : Kemik kırıkları hakkında bilgilerin yer aldığı makalemiz aşağıda yer almaktadır.Kemik kırılması hakkında bilgiye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki makelemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kırılan kemiğin onarımı veya iyileşmesi kırık yerinin gene kemikten bir doku ile birleşmesi ile olur. Kırık iyileşmesi kırığın olduğu an başlar ve olgun, organize kemik doku ile kırık uçlar bütünleşinceye kadar devam eder.

Kırık iyileşmesi birbiri içine geçmiş 3 dönemde olur:

1. İnflamatuar (kırık hematomu ve organizayonu) : 1-4 gün %10

2. Reperasyon (onarım) : 4-40 gün %40

3. Remodeling (kemiğin yeniden şekillenmesi) : 25-100 gün %70

Kırık iyileşmesini etkileyen genel faktörler: yaş, diyet, hormonlar, diabet, anemi, ilaçlar Lokal faktörler: venöz staz, kırığın yeri, vasküler durumu, şekli, kusurlu tedavi, enfeksiyon, kemik tümörleridir.Olumlu etki yapanlar: gelişme hormonu, tiroksin, kalsitonin, insülin, vit.A ve D, anabolik steroidler

Olumsuz etki yapanlar: kortikosteroid, raşitizm, anemi, geç maniplasyon, denervasyondur.bu durumda ilerde sorun olup olmayacağı , eskisi gibi sağlam olup olmayacağı , ne kadar süre içerisinde iyileşeceği hususları ; tamamen yukarda izah ettiğim faktörlere göre değişir.kırık iyileşmesine yardımcı olan besinler genellikle kalsiyum -fosfor ve d vitamininden zengin yiyeceklerdir... bunlar içerisinde yoğurt - Süt -peynir - tereyağ , ceviz , fındık , balık gibi yiyecekler sayılabilir..kalsiyum , fosfor ve d vitamininden zengin süt ve süt ürünleri yanında , balık ve baklagiller yemenizi öneririm..
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Güler Katrandüz yolda yürürken bileğimi burktum ben ilk başlarda sadece burkulma sandım ama agrılarım gittikçe artınca doktora gittim ve kırık oldugunu anladık. 1 hafta falan alçıya alındı. neler yemeliyim acaba kırığın çabuk kaynaması için. iyi günler
  • Kemik

    Kırıklarında

    Beslenme