Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kemik Ağrısı
Kemik Ağrısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kemik Ağrısı :

İskelet sistemimizin en önemli üyeleri olan kemikler, bazen ciddi bulgularla karşımıza çıkıyor. Bu bulgularda birisi de dinmeyen ve bir türlü geçmeyen sızı şeklindeki kemik ağrıları.

Kemik ağrıları çok ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Çünkü, uzmanlar kemiklerde meydan gelen ağrıların, büyük bir olasılıkla kemiklerde oluşan bir tümörün izlerini taşıdığını belirtmektedirler. Her tümör türünde olduğu gibi erken tanı ve tedavi hayat kurtarabilmektedir.

Bilimsel anlamda “Multipl Miyelom” olarak adlandırılan kemik tümörleri, sinsi bir şekilde yayılmaya başlamakta ve yavaş yavaş ilerlemektedir. Bu nedenle, süregelen kemik ağrılarınız varsa derhal bir doktora görünmenizde yarar var.
Kemik Ağrısı

MULTİPL MİYELOM NEDİR?

Aslında kemik tümörleri, ilk olarak kemikte meydana gelmez. Kemik tümörleri bir tür kan kanseridir. Kanserleşme, ilk etapta kemik iliğinde gelişir. Kemiklerin ortasında bulunan kemik iliğinde gelişip çoğalan kanserli hücreler, yavaş yavaş ilerleyerek kemiklere sıçramaya başlar. Bu nedenle kemik tümörü adını almıştır. Giderek genç nüfusa hitap etmeye başlayan kemik tümörleri genelde 60- 70‘li yaşlarda daha sıklıkla görülmektedir. Kemik; akciğer ve karaciğer gibi organların kanserinden sonra en sık kanser olan bölgedir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin kemik tümörlerini tetiklediği düşünülmektedir. Bu faktörler; toksik maddeler ile uzun süreli temas, radyoaktif ışınlara maruz kalma, bazı virüsler ve uzun süreli iltihabi durumlardır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bel, sırt ve kaburgalarda ağrılar,
Sızı şeklinde ağrılar,
Kemiklerde kırıklar, ara sıra şişlik,
Ağrıların daha çok geceleri artması,
Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı hastalıklar,
Halsizlik, erken yorulma, iş yaparken çarpıntı, nefes darlığı,
Susuzluk hissi, idrara sık çıkma, kabızlık,

TEDAVİSİ NASILDIR?

Eskiye oranla, gelişen teknoloji ve bilim sayesinde artık kemik tümörleri ile mücadele daha umut verici. Önceden kemik tümörleri ile tedavide tümörün yayılmasını önlemek için hastalıklı kemik parçası, hastayı kurtarmak için tamamen alınmaktaydı. Günümüzde ise uygun protezler ve kemik iliği nakilleri ile hastaların uzuvları daha bir fonksiyonel hale getiriliyor.

Tedavide kemoterapi, ışın tedavisi, biyolojik tedavi (interferon) ve uygun hastalarda kemik iliği nakli yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Yanı sıra kemikleri güçlendirici ilaçlar, kansızlığın giderilmesine yönelik girişimler de tedavi seçenekleri ve yaşam kalitelerini de artırmak için yapılmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Nurcan Gençel parmak kemiklerim ve dirsek kemiklerimde aşırı ağrı var işaret parmaklarımdaki kemikler daha şiddetli bir şekilde ağrı lıne yapmam gerekiyor teşekkür ederim
  • Şifa MarketAğrınızın sebebini bilmeden yardımcı olamayız. öncelikle bir doktora danışmanızda yarar vardır. iyi günler
  • Halime Keskinbaltakemik erimesi''''nin çaresi ne ? kemiklerim neden ağrıyor ?
  • Şifa Marketkemik erimesinde hormonları düzenleyerek aynı zamnda calcıum takviyesi sunarak hastalığın öncelikle ilerlemesini durdurmada sonraki aşamada tedavide önerilen kür için linki inceleyebilirsniz. irtibat no:0224 2 3 4 5 6 7 8
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/kmk-erms-cuha-cicegi-karisimli-set.html
  • Kemik

    Ağrısı