Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Kekemeliğe Çare Nedir

Kekemeliğe Çare Nedir

 

 

Kekemeliğe Çare Nedir,Kekemelik en sık 3-5 yaş arasında görülür ama ergenliğe kadar her yaşta ortaya çıkması mümkündür. Bazı çocuklarda duygusal travma oluşturan durumlara bağlı olarak da ortaya çıktığı için her yaşta görülebilmektedir. 

 

 

 Kekemeliğe Çare Nedir

 

 Bursa Kekemelik ve Konuşma Bozuklukları Merkezi'nde hizmet veren dil terapisti ve konuşma bozuklukları uzmanı Emre Korkut, kekemeliğin kişiye uygun tedavi programıyla tedavi edilebileceğini söyledi.

Genellikle 2-6 yaş döneminde ortaya çıkan ve nadir de olsa ileri yaşlarda da başlayabilen kekemelik, doğru yöntemler uygulandığında tamamen çözümlenebiliyor.

Çocukluk yıllarında kekemelik problemi yaşayan Türkiye'nin ünlü spikerlerinden Halit Kıvanç'ı da düşündüğümüzde kekemeliğin tamamen tedavi edilebilen bir konuşma bozukluğu olduğu görülüyor.

Bursa Kekemelik ve Konuşma Bozuklukları Merkezi'nde hizmet veren dil terapisti ve konuşma bozuklukları uzmanı Emre Korkut konu hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye'de 2 günde, 1 haftada veya 15 günde kekemelik tedavisi yaptıklarını söyleyen çok sayıda kişi olduğunu, bu kişilerin insanların umutlarıyla oynadığını söyledi.

Tedavilerin eğitim almış uzman kişilerin kontrolünde yapılması gerektiğini vurgulayan Korkut, kekemeliğin bir davranış bozukluğu veya zeka sorunu olmadığını, semptomları belirlendikten sonra kekemeliğin şiddetine göre uygulanaGecikmiş konuşma ve kemelik ailelerin çözümünde zorlandıkları önemli şikayetlerden birisi… Vaktinde fark edilip çözülmesi önemli. Ailelerin bu konuda uYanık ve duyarlı olması sorunun çözümünde hayati öneme sahip. Akademik başarıyı da etkiliyor ve tedavi edilmediğinde sosyal kopmaya da neden olabilmektedir.

Hürriyet Gazetesinden Uğur İlyas CANPOLAT On beş yıldır konuşma terapisti olarak çalışan Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden uzman psikolog Leyla Arslan ile konuştu.

-Kekemelik bir hastalık mıdır?

Bu soruya iki türlü de yanıt verebiliriz. HAYIR dersek: Çocukların çoğunda 3-5 yaş arasında görülen kısa süren, kararsız kalma uzatma hece ve sözcük tekrarları şeklinde görülen gelişimsel geçici bir süreçtir. Gerçek kekemeliğin başlangıcı da olabilir. Çocuk konuşmasının farkında olmadığı için, beden bütünlüğünü bozmaz ve hastalık kabul edilmeyebilir.

EVET hastalıktır dersek: Gelişimsel olarak kısa dönem içinde geçmeyen ritim bozuklukları giderek ciddi sonuçlara neden olan, yaşam kalitesini bozan, kaygı geliştiren bir hastalığa, süreç içinde dönüşür.

-Kekemelikle ilgilenen sağlık alanı hangisidir?

İnsan davranışları üzerindeki değişiklik , öncelikle psikolojinin ve psikiyatrinin çalışma alanıdır. Ancak Kekemelik multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Nöroloji , psikiyatri ve Kulak Burun Boğaz doktorları ile diğer alanlardan da tedaviyle uğraşan meslek elemanları vardır. Ancak özel alan olarak "konuşma bozukluklarının'' seçilmiş olması gerekir. Konuşma bozukluklarının tedavisi ayrı bir uzmanlık alanıdır.

-Kekemelik ile konuşma bozuklukları arasında ne gibi bir farklılık vardır?

Kekemelik konuşmanın akıcılığında ortaya çıkan bir tür konuşma bozukluğudur. Ruhsal süreçleri ve psikomotor süreçleri etkiler. Öğrenme sorunu görülmez, sesleri çıkarmak ve değiştirmek görülmez, değişik şiddetleri vardır. Önlem alınmadığında ilerler, hareket bozuklukları ve sosyal kaçınmaya neden olur. Konuşma anlaşılır haldedir.

Diğer konuşma bozukluklarında, konuşma kısmen anlaşılmaz halde olur, r,k,s,ç, gibi sesler çoğu zaman tam ve doğru olarak çıkmaz. Yerine başka sesler çıkar, öğrenme ve anlaşılma ile zihinsel gecikmeye neden olur ya da öğrenme güçlüğü ile beraber görülür. Artikülasyon bozukluklarında işitme kaybı, havaleler, nörolojik sorunlar, otizm ve gelişimsel bozukluklar, ses bozuklukları, afazi ve diğer fonolojik bozukluklar sayılabilir.

-Kekemelikte genetik mirasın rolü var mıdır? Varsa ne kadardır?

Evet bunu söyleyebiliriz. Kekemelikte genetik mirasın rolü vardır. Başvuruda bulunan çocukların 3 de 1 oranında yaklaşık anne baba ve yakın akrabalarda da görüldüğünü, bazen halen devam ediyor olduğunu görürüz.

-Genetik aktarım varsa bu ailenin tüm çocukları içinde risk taşımakta mıdır?

Konuşmanın sosyal öğrenmeyle ilgili kısmı da önemlidir, buraya dikkat çekmek isterim. Anne ve babadan birisinde şiddetli kekemelik, çocukta model almayı da etkilediğinden bütün çocuklar risk altında sayılabilir.

-Kekemelik ilk olarak hangi yaşlarda başlıyor?

Kekemelik en sık 3-5 yaş arasında görülür ama ergenliğe kadar her yaşta ortaya çıkması mümkündür. Bazı çocuklarda duygusal travma oluşturan durumlara bağlı olarak da ortaya çıktığı için her yaşta görülebilmektedir. İki ayı geçtikten sonrada alışkanlığa dönüşüp yerleşebilir. Korku, gerilim ve çatışma yaşanan bir aile ortamında bunun biçin önemli bir alandır. Her an görülme olasılığı bu ailelerde vardır.

-Kekemeliğin fark edilmesi kolay mıdır? Aileler hangi belirtilerde uzman yardımı düşünmelidirler?

Kekemeliğin fark edilmesi kolaydır aslında ama bir görünüp bir yok olarak başladığı için aile ne zaman yardım alacağını bilemez. Çoğu zaman bekler ki kendi kendine geçsin, ama bu mümkün olmaz. İlk olarak 3 yaşından sonra, konuşmanın ritminde; uzatmalar, ses ve sözcük tekrarları anlaşılmayacak derecede hızlı konuşma 2 aydan fazla sürerse bu fark edilmeli ve çocuğu konuşma terapistine götürmekte yarar vardır. Bazı durumlarda çocukta hem konuşma akıcılığı bozulur, hem de "r, k,s,ç'' gibi seslerden birisini çıkaramama durumu aynı anda görülür. Böyle karışık bir sorunun da mutlaka 5 yaşına kadar çözülmesi gerekir. Çünkü bu durum çocuğun hem duygu durumunu bozar anlaşılamama kaygısı yaşatır, hem de seslerle ilgili yanlış referanslar oluşturacağı için öğrenme bozukluklarının nedeni olur. Sosyalleşme sürecini nasıl olumsuz etkileyeceğini, iletişimi nasıl bozduğunu ve çocuğu konuşmaktan korkar hale getirdiğini ise, söylemek gerek… Yaşları küçük olduğu için durumun farkında olmasalar bile, çocukların arasında, arkadaşlarının soruları onları güç durumda bırakır. Kişiliğini korumak için yuvaya vermemekte yanlış bir tutum olur.

-Aile içinde yaşanan çocukların tanık olduğu şiddet ve travmalar kekemeliğin ortaya çıkışında ya da pekişmesinde etkili midir?

Çocuğun tanık olduğu şiddet ve travmalar çocuğu çok yönlü etkiler. Konuşma üzerinde de bu etkiler görülür. Küçükken odaya kapatılmayla kokutulma, kaza geçirme, ya da kazaya tanık olma, babasın annesine şiddet uyguladığını görme, doktor ve iğneyle korkutulma, anne babayı uyumlu olarak görürken, birden ayrılacağını öğrenme, dövülme, tehdit edilme, gergin bir aile içinde yaşama, ihmal ve istismara uğrama, deprem vb. doğal afetlerde ve beklenmeyen aniden ortaya çıkan patlamalarda da konuşma bozulur. Ama bu tam da kekemelik değildir, olumsuz beklenti içine soktuğu için, kaygılı ve güvensiz bir konuşma tarzı ya da konuşmama isteği, aşırı alçak ve yüksek sesle konuşma, sakin dururken farklı bir ses çıkarma gibi doğal olmayan bir konuşma akışı izlenir. Bu durumlarda konuşma akıcılığı hafif derecede etkilense bile tedavi süreci daha uzun sürer.

- Kekemelik vakalarında yurdun her yerinden çıkan vakalar aynı sayıda mı?

Bu alanda on beş yıldan fazla bir zamandır çalışıyorum. Konuşma bozukluğu, gecikmiş konuşma ve kemelik konularında pek çok başvurular aldım ve terapide bulundum. Bu çalışmalarım sırasında yöresel bir fark hissetmedim. Her yöreden başvuru oluyor ama basın yayında bir köyün tamamının kekeme olduğundan bahseden haberleri zaman zaman duyuyoruz. Yoğunluklar farklı olabilir.

-Kekemeliğin altında yatan nedenler her çocukta aynı mıdır?

Kekemeliğin altında yatan neden her çocuk için aynı değildir. Dış nedenlerin kişide yarattığı gerilim kadar, fiziksel gelişimdeki bazı aksaklıklarda, hareket bozuklukları ve konuşma da ritm bozukluğuna neden olmaktadır. Epilepsi ve nörolojik bazı sorunlar, takıntı tarzında konuşma akıcılığının bozulmasına neden olan belirtiler gösterebilir. cak kişiye uygun tedavi programıyla başarıya ulaşıldığını ifade etti.

 

 

 

 

Etiket: kekemelik, kekeme, konuşma bozuklukları, konuşma bozukluğu, kekemeliğin tedavisi, kekemelik tedavi, konuşma terapisti, konuşma terapisi, kekeme tedavisi, kekemelodi, kekemelik merkezi, kekeme tedavi, kekemelik merkezleri, kekemelik duası, kekeme merkezleri, kekeme merkezi, kekemelik nasıl geçer, dil ve konuşma bozuklukları, çoçuklarda kekemelik, konuşma bozukluğu tedavisi, kekemelik tedavi

 

 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Bebeklerde Kekemelik Bursa Kekemelik
 Bursa Kekemelik Merkezi Çoçuklarda Kekemelik
 Çocuklarda Kekemelik Tedavisi Çocuklarda Konuşma Bozukluğu Tedavisi
 Çocukta Kekemelik Dil Ve Konuşma Bozuklukları
 Evde Kekemelik Tedavisi Hipnoz İle Kekemelik Tedavisi
 Hipnoz Kekemelik Tedavi Hipnoz Kekemellik Tedavi
 Hipnozla Kekemelik Tedavisi Hızlı Konuşma Tedavisi
 Kekeleme Nasıl Geçer Kekeleme Tedavisi
 Kekelemek Kekelemenin Tedavisi
 Kekeme Kekeme Kursu
 Kekeme Nedir Kekeme Tedavi
 Kekeme Tedavisi Kekemeliğe Bitkisel Çözüm
 Kekemeliğe Bitkisel Çözümler Kekemeliğe Bitkisel Tedavi
 Kekemeliğe Bitkisel Tedaviler Kekemeliğe Çare
 Kekemeliğe Çare Nedir Kekemeliğe Çare Varmı
 Kekemeliğe Çareler Kekemeliğe Çareler Nelerdir
 Kekemeliğe Çözüm Kekemeliğe Kesin Çözüm
 Kekemeliğe Kesin Çözüm Nedir ? Kekemeliğe Ne İyi Gelir
 Kekemeliğe Neler İyi Gelir Kekemeliğe Yol Açan Sebep
 Kekemeliğe Yol Açan Sebep Nedir Kekemeliğe Yol Açan Sebepler
 Kekemeliğe Yol Açan Sebepler Nelerdir Kekemeliğin Bitkisel Tedavisi
 Kekemeliğin Çaresi Kekemeliğin Çözüm Yolları
 Kekemeliğin Çözümü Kekemeliğin Evde Tedavisi
 Kekemeliğin Nedenleri Kekemeliğin Sebepleri
 Kekemeliğin Tedavi Yolları Kekemeliğin Tedavisi
 Kekemelik Kekemelik
 Kekemelik 2 Kekemelik 3
 Kekemelik Bitkisel Tedavi Kekemelik Bursa
 Kekemelik Çareleri Nelerdir Kekemelik Çaresi
 Kekemelik Çaresi Nedir Kekemelik Çözümleri
 Kekemelik Çözümleri Nelerdir? Kekemelik Egzersizleri
 Kekemelik Forum Kekemelik Hakkında Çözümler
 Kekemelik Hipnoz Kekemelik Hipnoz
 Kekemelik İçin Egzersizler Kekemelik İçin Şifalı Bitkiler
 Kekemelik İçin Tekerlemeler Kekemelik Kesin Çözüm
 Kekemelik Kitabı Kekemelik Konya
 Kekemelik Kursu Kekemelik Merkezi
 Kekemelik Nasıl Düzelir Kekemelik Nasıl Düzelir
 Kekemelik Nasıl Geçer Kekemelik Nasıl Giderilir
 Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir Kekemelik Nedeleri Nelerdir
 Kekemelik Neden Olur Kekemelik Nedeni Nedir?
 Kekemelik Nedenleri Kekemelik Nedir
 Kekemelik Nefes Egzersizleri Kekemelik Niçin Olur
 Kekemelik Programı Kekemelik Sebebi
 Kekemelik Sebebi Nedir Kekemelik Sebebi Nelerdir
 Kekemelik Sebepleri Kekemelik Sebepleri Nelerdir
 Kekemelik Tedavi Kekemelik Tedavi Yöntemleri
 Kekemelik Tedavileri Kekemelik Tedavisi
 Kekemelik Tedavisi Adana Kekemelik Tedavisi Adana
 Kekemelik Tedavisi ile Ýlgili Bilgilendirme Kekemelik Tedavisi Nasıl Olur
 Kekemelik Tedavisi Nedir Kekemelik Terapisi
 Kekemelik Ve Hipnoz Kekemelik Ve Tedavisi
 Kekemelikte-Dil Peltekliğinde Kekemelikte - Dil Peltekliğinde
 Kekemelikte Hipnoz Kekemelikte İlaç Tedavisi
 Kekemelikte Son Gelişme Nedir Kekemelikte Son Gelişmeler
 Kekemelikte Son Gelişmeler Nelerdir Kekemelikten Kurtulma
 Kekemelikten Kurtulma Yolları Kekemelikten Kurtulma Yolları
 Kekemelikten Kurtulmanın Yolu Kekemelikten Nasıl Kurtulunur
 Kekemelikten Nasıl Kurtulurum Kekemelodi
 Kokuşma Konuşamamak
 Konuşma Bozukluğu Konuşma Bozukluğu
 Konuşma Bozukluğu Neden Olur Konuşma Bozukluğu Tedavisi
 Konuşma Bozuklukları Egzersizleri Konuşma Bozuklukları Hakkında Bilgi
 Konuşma Bozuklukları Nelerdir? Konuşma Bozuklukları Tedavisi
 Konuşma Bozuklukları Uzmanı Konuşma Terapisi
 Konuşma Terapisti Konuşma Terapistleri İstanbul
 Loggita Mersin Kekemelik
 Peltek Konuşma Tedavisi Pelteklik Tedavisi
 Sio Kekemelik

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.