Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Keçi Sütü Ve Bebek
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Keçi Sütü ve Bebek

Keçi sütü ve bebek,bebeklerde keçi sütünün önemi hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Bebeklerde keçi sütü ve keçi sütü faydaları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıda bulunan makalemize göz atmanızı öneririz.

bebek beslenmesinde son moda keçi sütü. Son günlerde bana gelen anneler sıkça sorar oldular. ''Anne sütüm yetmiyor, keçi sütü bebeğim için anne sütüne en yakın süttür diye duyuyorum, hatta inek sütü alerjisi olanlar bile içebilir diyorlar, bebeğin büyümesini hızlandırırmış, sindirimi kolaymış deniyor. Bunlar doğru mudur, bebeğime verebilir miyim?''

Ülkemizde her kıvılcımın peşinden koştuğumuz gibi bunun da peşinden koşar hale geliyoruz. Keçi sütünün yağ yapısı ve protein yapısı anne sütü ile karşılaştırdığında inek sütüne göre nispi yakınlık gösterdiğinden dolayı keçi sütünün bebek beslenmesinde yerinin olabileceği düşünülüyor.

Oysa keçi sütü bileşimi inek sütü ile karşılaştırıldığında bileşim olarak inek sütüne çok benzerlik göstermektedir. Örneğin; keçi sütünün, kalsiyum açısından anne sütünden 4 kat daha fazla olduğu ve bebeğin kemik gelişimi için faydalı olduğu öne sürülüyor. Oysa bebeğin ihtiyacından fazla kalsiyum alması bebeğin hassas böbreklerine yük bindirecektir. Zaten bebek için mucizevi denen anne sütünün keçi sütü ile kalsiyum açısından karşılaştırmak anne sütüne yapılmış büyük bir haksızlık olur. Fosfor, potasyum, sodyum açısından bakıldığında da keçi sütü anne sütüne yakın olmaktan uzak ancak inek sütüne daha benzer değerler göstermektedir. Bu bebeğin gene böbreklerine zarar verecektir.

Ayrıca klinik çalışmalar inek sütü alerjisi olan çocuklarda, alerjiye karşı keçi sütü kullanımının önerilmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Bebek beslenmesinde her zaman önceliğimiz ilk 6 ay sadece anne sütünü bebeğe vermek olmalıdır. Anne sütü yok ise sağlıklı bebekte ayına uygun bebek sütü ya da devam sütü verilmeli, yani formula mamalar...

Eğer bebeğinizde inek sütü alerijisi tespit edildiyse tedavi amaçlı serbest amino asit, tam/yarı hidrolize protein yapısına sahip mamalar piyasada bulunmaktadır. Bunun bebeğe verilme kararında mutlaka doktora danışılmalıdır. Çocuğunuzun doktoru size en doğru ve sağlıklı bilgiyi verecek kişidir ve bunun için eğitim almıştır.

GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN ÇOCUKLARIMIZIN İLK 3 YIL İÇİNDEKİ DÜZENLİ VE GEREKLİ BESİN ÖĞELERİNİ ALARAK BESLENMELERİ TOPLUMUMUZUN GELECEĞİNİN TEMELİNİ OLUŞTURMAKTADIR.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Keçi

Sütü

Ve

Bebek