Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Karpal Tünel Sendromu Bitkisel Tedavisi
Karpal Tünel sendromu, ellerde ve parmaklarda uyuşma ile başlar, sonra kollara yayılabilir. Temelde neden bilekteki bir sinirin sıkışmasıdır ve şişkinlikle kendini gösterir.

Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Ağrı nedeniyle Uyku problemleri olabilir, sabahları ağrı şiddetlenebilir.

Karpal Tünel sendromu şişmanlık, şeker hastalığı, artrit, troit, hamilelik, Gut Hastalığı veya bileğin zedelenmesiyle oluşur. Bilgisayar başında fazla zaman geçirme, ağır bir yük kaldırma ile tetiklenir.

B6 vitamini eksikliği de neden olabilmektedir, B6 vitamininden zengin besinlerle gerekirse desteğiyle bu sendromdan kurtulmak mümkün. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Birincil tedavide uzman hekim kontrolünde olmak gerekir. Beslenme tedavisinde ise;

Kilo kaybı bulguları hafifletmekte, hatta önleyebilmektedir.

Ödem problemi yaşayanlarda ağrılar artabilir, bu nedenle tuzlu ve tatlı besinlerden kaçınmak, hamur işlerinden uzak durmak, yeteri kadar su içmek, bol sebze ağırlıklı beslenmek gerekir.

Belirli yiyeceklere karşı alerjiniz varsa semptomları artabilir, gluten, süt, peynir, yumurta, soya, mısır, koruyucu katkı maddeleri etkileyebilmekte.

B vitamininden ve demirden zengin yiyecekleri tercih edin, beYaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edin, öğünlerinizde koyu yeşil yapraklı sebzelere ağırlık verin.

Antioksidan içeriği yüksek kırmızı meyveleri daha çok tercih edin, özellikle çilek, vişne, kiraz, böğürtlen.

Rafine edilmiş hazır yiyeceklerden uzak durun.

Protein ihtiyacınızı yağsız et, balık ve kurubaklagillerden karşılayın.

Trans yağ asitlerini mutfağınıza sokmayın; margarin içeren besinler, kızartılmış ürünlerden uzak durun.

Saf zeytinyağını yemeklerinizde ve salatalarınızda daha çok kullanın, zeytinyağını yemek piştikten sonra ilave edin.

Kahve tüketiminizi sınırlandırın, alkolden uzak durun.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.