Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karaciğer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Karaciğer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar


Karaciğer tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir? Sorusuna yanıt olarak; karaciğer tedavisinde kullanılan ilaçlar ve karaciğer tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Milk Thistle (Silymarin, Silybum marianum)


• Karaciğer hastalıklarında en yaygın kullanılan bitkidir. Kullanımı eski Roma‘ya dek uzanır. 19.yy da Almanya‘da sarılık ve diğer karaciğer hastalıkları tedavisinde milk thistle tohumlarını yaygın olarak kullanılmıştır. 1968‘de aktif maddenin tohumlarda olduğu ve silybin, silydianin ve silychristin olmak üzere 3 madde içerdiği tespit edilmiştir. Bunların üçüne birden “flavonoid silymarin” denir. Son yıllarda Avrupa‘da silymarin her tip karaciğer hastalığında kullanılmaktadır.
• Hastalıklarda iddia edilen yararlı etkileri:
- Alkoliklerde karaciğer hasarını iyileştirebilir
- Kronik hepatitli hastalarda karaciğer hasarını iyileştirebilir
- Siroza gidişi yavaşlatabilir
- Sirotik hastaların yaşam sürelerinin uzamasına katkıda bulunabilir.

İddia edilen etki mekanizması 3 farklı mekanizmayla gerçekleşir.
1. Karaciğer hücresinin dış yüzeyini güçlendirerek toksinlere karşı dayanıklılığını artırır. Potansiyel toksik maddelerin hücre içine girişini önler. Amanita falloides denilen mantar zehirlenmesinde milk thistle beraber alınınca mantar toksininin hücre yüzeyinde bağlantı bölgelerini işgal ederek, zehirlenmeden sonra milk thistle alınınca mantar toksinlerini karaciğer hücre yüzeyinden uzaklaştırarak hasarı durdurur.
2. Metabolizma esnasında ortaya çıkan ve potansiyel olarak tehlikeli olan serbest radikallere karşı koruyucu etki gösterir. Özellikle yağdan zengin diyet, sigara ve uzun süre güneş veya radyasyona maruz kalınması sonucu vücutta serbest radikal miktarı artar. E vitamini gibi diğer antioksidanlarda on kat daha güçlü olduğu iddia edilemektedir.Yapılan bir çalışmada alkolik karaciğer hastalığı olan hastalardan milk thistle kullanılan hastaların siroza bağlı mortalitesi kullanmayanlara göre daha düşük bulunmuştur. Ancak bir başka çalışmada etkisiz bulunmuştur.
3. Karaciğer hücrelerinin yenilenmesini uyarır. Milk thistle, RNA üretimini artırarak hücre yenilenmesini sağlamaktadır.

• Tamamen yan etkisiz olduğu iddia edilmektedir. Ancak literatürde baş ağrısı, irritabilite, bulantı, ishal gibi minor gastrointestinal yakınmalar belirtilmiştir.

Licorice (meyan kökü, Glycyrrhiza glabra)


• Etken maddesi Glicyrrhizic asit‘tir. Vücutta aldosteron hormonuna benzer etki ile su ve tuz tutulmasına neden olur. Bu nedenle gebelikte, hipertansiyon ve konjestif kalp yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
• Vücutta antiviral etkili olan interferon üretimini artırdığı ve bu nedenle viral hepatitlerde yararlı olduğu iddia edilmektedir. Ancak kanıtlanamamıştır. Bir haftadan fazla kullanıldığında ciddi tansiyon yüksekliği ve potasyum düşüklüğüne neden olabilir.
• Kronik hepatitte, kolestatik karaciğer hastalığında ve sirozda kullanılmamalıdır (The Physician‘ Desk Reference for Hebal Medicine).
• Licorice demir içerebileceğinden karaciğerde demir birikimi ile giden hastalıklarda, diüretik ilaçların etkinliğini önleyeceğinden bu ilaçlarla birlikte ve yine otoimmun hepatit ve karaciğer transplantasyonu sonrası kullanılan steroidlerin düzeyini tehlikeli olarak artırabileceğinden kullanılmaması gerekir.
• Erkek hastalarda interferon kullanımına bağlı gelişen depresyonun tedavisi için verilen Antidepresan ilaçların yol açtığı Cinsel fonksiyon bozukluğuna bir de licorice‘in testosteron düzeyini düşürücü etkisi eklenince cinsel fonksiyonlarda ileri derecede azalma meydana gelebilir.

Yeşil Çay (Camellia sinensis)


• Catechin denilen aktif madde içerir. Antioksidan etkili flavonoiddir. Milk thistle gibi karaciğer hücrelerini koruyucu etkisi olduğu bildirilmektedir. Yapılan rat ve hücre kültürü çalışmalarında etkin bulunmuş ancak insan çalışmalarında pratik olarak bu kadar yüksek doz kullanılamadığı için yararı gösterilememiştir.
• Ateş, hemoliz (kırmızı kan hücrelerinin yıkımı) ve ürtiker denilen alerjik reaksiyon gibi yan etkiler bildirilmiştir.

Dandelion (karahindiba, Traxacum officinale)

• Safra akışını artırdığı için sarılık ve hepatitte yararlı olduğu iddia edilmiştir. Yüksek konsantrasyonlarda A vitamini içerdiğinden ciddi karaciğer hasarına neden olabilir.

Artichoke (enginar)


• Aktif madde caffeylquinic acid veya cynara‘dır ve yapraklarında bulunur. Etkisi milk thistle gibi olduğu iddia edilmektedir.

Turmeric (zerdeçal, Curcuma domestica)


• Binlerce yıl geleneksel Hindu Ayurvedik tıbbında karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmış bir bitkidir. Aktif madde sarı renkli circumin dir. Bu bitkinin antioksidan etkili olduğu bildirilmektedir. Yapılan deneysel hayvan çalışmalarında aflatoxin ve diğer toksinlerin karaciğerde oluşturduğu hasarı önlediği gösterilmiştir. Hint toplumunda karaciğer hastalığının daha az görülmesinin bu baharatın kullanımına bağlı olduğu iddia edilmektedir.

Kara biber (Piper nigrum) ve Uzun biber (Piper longum)


• Piperine karabiberin etken maddesidir. Her ikisi de baharat olarak çok kullanılır. Yapılan deneysel çalışmalarda toksinlerin oluşturduğu karaciğer hasarını önledikleri gösterilmiştir. Bunu karaciğer hücresini koruyucu etkisi olan glutatyonun azalmasını önleyerek yapmaktadırlar. Ancak bunları tüketen ve tüketmeyen karaciğer hastaları arasında fark olup olmadığı bilinmemektedir.

Karaciğere zararlı olabilecek bazı bitkiler


- akdiken, cehri
- cascara sagrada ( laksatiflerde bulunabilir)
- basurotu, kırlangıçotu
- kreozot, katran ruhu
- eşek kulağı, karakafes
- mayasıl otu, kurtkuca, yer meşesi
- yeşil çay yaprağı
- kava
- lobelia (sedative etkili)
- ephedra
- ökseotu
- paraguay çayı
- nutmeg (küçük hindistan cevizi)
- yarpuz
- kanarya otu
- saparna
- sinameki
- soya fitoöstrojen
- tatlı yonca
- solucan otu
- kedi otu
- kokulu yapışkan otu
- bazı Çin bitkisel formülleri


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Karaciğer

Tedavisinde

Kullanılan

İlaçlar