Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır
Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır :

Canlı vericiden karaciğer naklinde, alıcının hasta karaciğeri tamamen çıkarıldıktan hemen sonra canlı vericiden alınan karaciğer parçası alıcıya nakledilir.

Karaciğer, vücuttaki diğer bütün organlardan farklı olarak tekrar yenilenme ve büyüme özelliğine sahip olduğu için canlı vericiden karaciğer naklini mümkün kılar. Karaciğerin kendini yenilemesi hemen başlar ve 1 seneye kadar sürer. Bu yüzden cerrahlar vericiden karaciğerin bir parçasını çıkardıklarında vericide kalan parça ve alıcıya konulan parça hızlı bir şekilde orijinal boyutlarına geri gelmektedir.

Bundan yaklaşık 15 sene önce, dünyada bu prosedür yetişkin vericiden, karaciğer nakline ihtiyacı olan çocuklar için uygulanıyordu. Buna ek olarak cerrahlar kadavradan alınan bütün karaciğeri ayrı alıcılar için ikiye ayırma konusunda tecrübe kazandılar. Türkiye'de Florence Nightingale Hastanesi Organ Nakli Merkezi bu cerrahi gelişmelerde ön sırayı almıştır.

Canlı vericili karaciğer naklinin avantajları nelerdir?

Canlı vericili karaciğer naklinin temel avantajı, alıcı nakile ihtiyacı olduğu zaman kadavradan nakil bekleme listesinde sırasını beklemek zorunda kalmadan nakil olabilir. Ülkemizde organ bağışı son derece az olduğundan, listede bekleyen hastalar, sıranın kendilerine gelmesini beklerken durumları kötüleşip, hayatlarını kaybedebilirler. Bunun yanında organ sırası beklerken hastanın genel durumu kötüleşip, ameliyat sonrası erken dönemde komplikasyon riskleri artmakta ve transplant sonrası başarı şansını azaltmaktadır. Eğer elimizde yeterli sayıda kadavra karaciğeri olsaydı o zaman canlı vericili organ naklini pek göz önünde bulundurmazdık.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Karaciğer

Nakli

Nasıl

Yapılır