Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karaciğer Kanserinde Son Evre Belirtileri
Karaciğer Kanserinde Son Evre Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Karaciğer Kanserinde Son Evre Belirtileri: Karaciğer kanserinde son evre, tümörün karaciğer dışına veya komşu organlara taşmış halidir. Bu evreden sonra yapılacak tedavi yöntemleri farklıdır. Karaciğer metastazı belirtileri, iştah azalması, kilo kaybı gibi belirtiler görülmektedir.

Siroz belirtileri, hastalığı başlangıç ve ileri evre olarak ikiye ayırabiliriz. Hastalık ilk ortaya çıktığında yorgunluk, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı, bulantı, aşırı gaz birikimi, özellikle bacaklarda ve karında şişlik, Kabızlık ve erkeklerin göğüslerinde büyüme görülür. Hastalığın daha ileri evresinde görülen belirtiler şiddetli ve tanı koydurucudur. Kilo kaybı, yemek yememe, bacaklarda zayıflama, damarlarda iç kanama gibi belirtiler görülür.

Karaciğer kanseri hakkında bilgi, karaciğer vücuttaki çeşitli kanserlerin en sık metastaz yaptıkları organlardan biridir. Karaciğer kanserleri, karaciğer organlarından ya da organın içinde bulunan safra yollarından kaynaklanmaktadır. Hastalık genellikle çok geç evrede belirti verdiği için geç tanı koyulmaktadır. Hastalar genellikle siroz hastalarıdır. Karaciğerde bir kitlenin ele gelmesi ya da karaciğerin büyümesi, karaciğer bölgesindeki ağrının ortaya çıkması kanser kuşkusunu doğrulamaktadır. Karaciğer kanserinde yaşama şansı çok azdır.

Akciğer Kanseri belirtileri, tipik ve erken bir belirti görülmemektedir. Kanama, ağrı, ses kısıklığı, Nefes Darlığı gibi şikayetler ilerlemiş evre de ortaya çıkmaktadır. Akciğer kanserinin belirtileri, tümörün yerleşim yerine ve hastalığın yaygınlığına göre değişir. Akciğer kanserinin %90 sebebi sigara olarak görülmektedir. Karaciğer kanseri nedir, karaciğerin kendi hücresinden kaynaklanan kötü huylu tümörlere karaciğer kanseri denmektedir.

En sık görülen ve en ölümcül tümörlerden biridir. Karaciğer kanserinde risk faktörleri Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D virüsü enfeksiyonları, sirozlar, genetik hastalıklar, kimyasallar gösterilmektedir.

Karaciğer kanseri tedavisi, Cerrahi şansı olmayan ve mevcut tedavilere cevap vermeyen birincil ve metastik karaciğer tümörlerinde etkili olan yöntem sayesinde karaciğer kanseri hastalarının yaşam süreleri önemli ölçüde uzatılmaktadır. Kanser tedavisinde 3 tedavi seçeneği bulunmaktadır. Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi tedavileridir.

Yeni bir yöntem olan Radyoaktif Mükroküreler yöntemi karaciğer kanserinde etkin olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemin uygulanması ile birlikte hastaların yaşam süreleri önemli ölçüde uzatılmaktadır. Hastaların birçoğunda uygulanan tedavi sonucun da tümörün büyümesinin durduğu ve gerilediği görülmektedir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Büşra B.Dayım bundan 7 sene önce 18 yaşında testis kanserini yendi. Yaklaşık 7 ay önce de kanserin tekrar nüksettiğini öğrendik. Şuanda 26 yaşında. Yanlış hatırlamıyorsam 4 kez kemoterapi aldı. Kanser ciğerlere ve böbreklere de yayılmıştı. 3 hafta önce de tümör beyne metastaz yapmıştı. Yattığı hastanede-ÇAPA-tekrar kemoterapi alacakken beyin kanaması geçirdi. Doktorlar yapılacak hiçbir şeyin olmadığını hier şeye hazırlıklı olmamız gerektiğini söyledi. Ameliyat edemeyeceklerini beynin başka br bölgesinde ödem oluştuğunu söyledi. Ama daha sonra aynı gün içerisinde ameliyata aldılar. Ameliyat yaklaşık 5-6 saat sürdü. Tümörün alındığını söylediler. Ameliyattan kalan denge bozukluğu ve algılama sorunu var şuanda dayımın. Onun da 6 ay içerisinde belki düzelebileceğini belki de düzelemeyeceğini söylediler. Ameliyat olalı ta oldu. D3 hafün kontrole gittiler. Doktor kan değerinin 800lere kadar çıktığını hastalığın ilerlediğini söyledi. Bugün tekrar gittiler ve radyoterapi tedavisine başlayacaklarını belirttiler. Merak ettiğim şey şu radyoterapi ne kadar işe yarar bu evrede? Dayımda kalıcı hasarlar bırakır mı ve iyileşme şansı yüzde kaçtır?
 • Şifa MarketAllah şifa versin öncelikle ilerlemiş aşamalarda maalesef net yanıtları bizde veremeyiz. ama yapılması gereken tüm terapiler uygulanmalı. Allahtan umut kesilmez elbette. nice hastalar gördük doktorların 3 ay ömür biçtiği. Tüm tedavilerini eksiksiz yapın lütfen. iyi günler
 • Cahidebabam karaciğer kanseri doktlar son evresınde ve yapılacak bır sey olmadıgını soyluy bız bu asamada ne yapabılırız . gozumuzun onunde erımesı cok acı verıy son evresınde cok acı cekermı ? yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkur ederım.
 • Şifa MarketSon evre ne yazıkki geriye dönüş çok zordur, fakat son evrede doktorlarımızın hiç bir şey yapamayız dediği durumlarda hayata tutunan ve yıllarca yaşayan insanlarda vardır,bu oran çok düşüktür ama . üstelik canlı örneklerine illaki şahit olmuşuzdur. fakat yinede özellikle altını çizerek söylüyorum, tedavi imkansız denecek durumda olur 4. evrelerde. yinede biz üzerimize düşeni yapıp takdiri Yaradana bırakacağız. bize ulaşabilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Karaciğer

  Kanserinde

  Son

  Evre

  Belirtileri