Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Karaciğer Kanseri Yaşam Süresi
Karaciğer Kanseri Yaşam Süresi: Karaciğer kanserinin belirtileri oldukça sinsi bir şekilde ilerlediğinden, çoğu insanın erken evrede bu belirtileri fark ederek hekime başvurması mümkün olmamaktadır.

Bütün kanser hastalığı tiplerinde olduğu gibi karaciğer kanserinde de tedavinin başarısı, kuşkusuz erken tanıya ve böylece erken aşamada başlanan tedaviye bağlıdır. Hastalar Karaciğer Kanseri belirtilerini hissetmeye başladığında, büyük ihtimal ile Karaciğer Kanseri ilk evreyi geçmiş demektir. Ayrıca karaciğer kanserinin kendine özel ve kesin olarak hastalığın belirlenmesini sağlayacak belirtileri olmaması da, hastaların yaşadıkları sağlık sorunlarını Karaciğer Kanseri ile bağdaştıramamasına neden olmaktadır.

Karaciğer kanserinin hastalarda en yaygın görülen belirtileri; karaciğerde sıvı birikmesi nedeni ile karında oluşan şişkinlikler, aşırı ve ani kilo kayıpları, iştahsızlık, kronik hale gelen yorgunluk, güç kayıpları, karının sağ üst tarafında yoğunlaşan ve kronik hale gelen ağrılar ve Sarılık olarak tanımlanabilmektedir. Ancak bazı karaciğer hastaların bu tür belirtileri oldukça ilerleyen aşamalarda dahi görülmeyebildiğinde, bu belirtilerinin tamamının her Karaciğer Kanseri hastasında görüldüğünü söylemek mümkün değildir.

Karaciğer kanserinin nedenleri üzerine yapılan araştırmalar;


Hepatit B yani B tipi Sarılık hastalığının, karaciğer kanserine yakalanma ihtimalini yaklaşık olarak 200 kat arttırdığı sonucunu ortaya çıkartmıştır. Bu kadar yüksek bir oranla Hepatit B hastalığı, Karaciğer Kanseri hastalığının en önemli nedeni haline gelmiştir.

Genel olarak en yaygın görülen Karaciğer Kanseri nedenleri; siroz, genetik faktörler nedeni ile karaciğer kanserine yatkınlık, Hepatit B, D ve C hastalıkları, Solvent veya Nitrit gibi zehirli kimyasallar, Wilson hastalığı, Alfatoksin zehirler ve Glikojen depo hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuşkusuz bu nedenler arasında en büyük Karaciğer Kanseri nedeni, Hepatit hastalıklarıdır. Hepatit hastalıklarını ise düzenli şekilde alkol tüketilmeye bağlı olarak gelişen Siroz hastalığının, karaciğer dokusunda meydana getirdiği enfeksiyonlar takip etmektedir.

Karaciğer Kanseri hastalığında yaygın olarak kullanılan tedavi; hastanın karaciğerindeki tümörlerin cerrahi operasyon ile alınması ve ardından kemoterapi ya da radyoterapi gibi yöntemler ile kanserin yayılmasının engellenmesidir.

Ancak bazı hastaların karaciğerindeki tümörler ana damarların tam üzerinde ya da karaciğerin tamamına yayılmış halde olduğundan, cerrahi müdahale ile tedavi imkânsız hale gelebilmektedir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.