Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Karaciğer Hastalıkları
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer Hastalıkları hakkında bilgi

Karaciğer, vücudun çok önemli bir organıdır. Buna rağmen, bu organın ken­di kendini yenileme yeteneği ve kara­ciğer dokusunun, gerekenden çok fazla miktarda bulunması, karaciğer hastalık­larının sonuçlarının, umulduğu kadar ağır olmamasının nedenleridir

KARACİĞER HASTALIKLARI.
Bu hastalıklar, özel başlıkları altında anla­tılmakla beraber (bkz. özellikle, Sarılık, Kolesistit) birkaç genellemeden söz edi­lebilir.
Karaciğer, vücudun çok önemli bir organıdır. Buna rağmen, bu organın ken­di kendini yenileme yeteneği ve kara­ciğer dokusunun, gerekenden çok fazla miktarda bulunması, karaciğer hastalık­larının sonuçlarının, umulduğu kadar ağır olmamasının nedenleridir. Genellik­le, karaciğer hastalıkları, diğer bir has­talığın ikincil belirtisidir. Bir kişiyi kara­ciğeri zayıf diye tanımlamak yanlıştır. Ayrıca, kusmukta safra bulunması da, karaciğer hastalığının işareti değildir: Midesini, kusarak tamamen boşaltan bir hastada, Kusma tekrarlarsa, içinde safrada bulunan duodenum sıvılarının dışarı çıkması normaldir. Karaciğer için üretil­miş ilaç çeşitlerine ve tüm ilaçların ka­raciğerden geçmesine rağmen, karaciğe­rin çalışması ya da hastalığını doğrudan etkileyecek (meselâ kalp hastalıklarında kullanılan ve kalp adalesini sıkıştıran di­jital gibi) bir ilaç veya madde yoktur. Kul­lanılan ilaçlar dolaylı olarak karaciğere etki ederler (Vitaminler, kortizon vb…). Aslmda bu tür ilaçlar bazı kronik Safra Kesesi enfeksiyonlarında veya karaciğer sirozu vakalarında verilmekle beraber, gerçek etkileri belirli değildir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Karaciğer

Hastalıkları