Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karaciğer Büyümesi Nedir
Karaciğer Büyümesi Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Karaciğer Büyümesi Nedir : Karaciğerde metastatik kanser primer tümörlere göre 20 kere daha sık görülür. Vakaların %75′ini meme, akciğer, pankreas, mide kalınbarsak, böbrek, över ve uterus kanserleri oluşturur.

Karaciğere yayılım sistemik dolaşım, portal venveya daha az oranda lenfatiklerle olabilir. Primer hepatik tümörlerin oluşmasına zemin hazırlayan sirotik karaciğerin, metastaz implantasyonu açısından normal karaciğere göre daha dayanıklı olması ilginçtir.

Hepatik metastâzlı hastaların %90′ından fazlasında, diğer organlarda da tümör implantasyonları vardır. En çok akciğer tutulur ve vakaların %30′unda akciğerde tümör vardır. Karaciğerin kesilmesiyle görülebilen, fakat laparatomi sırasında karaciğerin yüzeyinde görülemeyen veya hissedilemeyen metastazlar vakaların sadece %10′unda görülür.

Kilo kaybı, düşkünlük ve iştahsızlık hastanın belli başlı şikayetleridir. Sağ üst kadran ağnsı, assit ve sanlık genellikle karaciğere bağlanabilen semptomlardır. Ağrı kosta kenarı boyunca veya direkt arkaya doğru yayılabilir. Hastaların %15-20‘sinde infeksiyon kaynağı gösterilemediği halde ateş olur ve lökositozla çok gevşek bir bağlantı gösterir.

Vakaların üçte-ikisinde fizik muayeneyle hepatomegali veya karnın üst bölgelerinde palpe edilebilir metastatik tümör saptanır. Hem hepatomegali, hem de tümör palpasyonla ağrılı olabilir. Abdominal venöz kolleteraller veya splenomegali, mevcut olan portal hipertansiyonun belirtileri olabilirler. Bazen karaciğer üzerinde bir sürtünme sesi duyulur ve büyük oranda karaciğerde bir tümörü akla getirir.

Laboratuvar incelemelerinde hematokrit %30-36 arasındadır. Hastalann nedereyse yarısında serum bilirübini yükselmiştir ve bunların yarısında da bilirübin değerleri 4mg/dl‘nin üzerindedir. Hastalann çoğunda sulfobromophthalein (BSP) retansiyonu anormaldir. Alkalen fosfataz da artmıştır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Karaciğer

Büyümesi

Nedir