Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavisi
Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavisi :

Karaciğer büyümesi olan kimseler karaciğer üzerinde hafif hassasiyetten başka bir belirti hissetmeyebilirler. Büyümenin nedenine bağlı olarak bazı kimseler karnın üst sağ kısmında ağrı duyabilirler ve değişen derecelerde sararma olabilir. Karaciğer büyümesi karın bölgesinin doktor muayenesi sırasında belirlenir.

Normal karaciğer yumuşaktır ve vücudunuzun sağında kaburgaların ali iç kısmındadır. Bazı zaman doktorunuz elini kaburganızın bitimine koyup derin bir nefes almanızı (derin nefes karaciğerin aşağı inmesini ve doktorun eliyle onun kenarını hissetmesini sağlar) isteyerek karaciğeri yokla-yabilir.

Büyümüş veya daha sertleşmiş bir karaciğer bu muayeneyle belirlenebilir. Bu büyümüş dalağı (splenomegali) bulmada kullanılan tekniğin aynısıdır. Dalak sol tarafta alt kenardaki kaburganın iç kısmındadır. Şişman kimselerde karaciğeri veya dalağı bulmak daha zordur. CT (bilgisayarlı tomografi) ultrasonla inceleme veya MRI muayenesi (manyetik rezonans) karaciğerin büyüklüğünü şeklini dokusunu ve ayrıca organda tümör olup olmadığını açıklar.

Karaciğer Büyümesi Tedavisi Kanser gibi ur sahibi hastalıklarda karaciğer büyümesine nedendir. Özellikle Lösemi hastalığında yaşanan kan hücrelerinin düzensiz çoğalması karaciğeri etkileyerek büyümesine ya da iltihaplanmasına sebebiyet verir.

Lösemi hastalarında karaciğer büyümesi yanında dalakta da büyüme gözlemlenir.Büyüyen karaciğer muayeneler ve ultrasonlar sonucunda kolaylıkla tespit edilir. Karaciğerin sertliği ve yüzeysel şekilleri bu muayenelerde önem taşımaktadır.

Bu nedenle ultrason yöntemleri daha iyi sonuç verir.Kişilerin karaciğerlerini korumak için en başta alkol kullanımını azaltmaları hatta sıfırlamaları gerekmektedir. Alkol kullanımı yayında sigara kullanımı sonlandırılmalıdır.

Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavisi, Şeker hastaları ve aşırı kilolu insanlarda bu risk daha ön plandadır.Hepatit hastalıkları karaciğer büyümesinde önemli bir etmendir.

Hepatit A,B ve C tipleri karaciğerlerde iltihaplanmalara ve dolayısı ile karaciğer büyümesine zemin hazırlar.Hastalarda görülen kalp yetersizliği sorunları da karaciğer büyümesini tetiklemektedir. Çünkü pompalanan kan bir süre sonra karaciğerlerde toplanmaya neden olur ve iltihaplanmalar oluşur.

Kişinin vücudunda aşırı demir kaynağı olması da karaciğer büyümesi etkenidir. Vücutta biriken fazla demir karaciğer, kalp, dalak ve pankreasa aşırı baskı yapar ve bu organların normal düzenlerini tahribata uğratır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Karaciğer

Büyümesi

Bitkisel

Tedavisi