Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kanda İltihap Belirtileri Nelerdir
Kanda İltihap Belirtileri Nelerdir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kanda İltihap Belirtileri Nelerdir İsterseniz Önce İltihap Kelimesi Nedir Onu Bi Açıklığı Kavuşturalım. İltihap Vücuda Gelen İç ve Dış Etkenlerden Dolayı Dokuda Oluşan Yanıta İltihap -Yangı- Denir.

Kanda İltihap Belirtileri

Kanda iltihap görülmesi demek kan içinde belli bir sayıdan fazla bakteriye rastlanması ve akyuvar sayısında artış demektir. Vücutta iltihap olan bölgeden kana bakteriler karışıyor demektir. Bir an önce iltihaplı bölge bulunup tedavisi yapılmalıdır. Birçok mikroorganizmalar (bakteri, virüs, mantar, protozoer), mekanik ve fizik etkenler (sıcak, soğuk, çeşitli ışınlar vb.), çeşitli antijenler ve kanser hücreleri organizmada iltihap meydana getiren çeşitti nedenler olarak sayılabilir.

Bu etkenlerle akut ya da kronik olarak meydana gelen iltihap reaksiyonu birkaç şekilde sonuçlanabilir. Bazen iltihap tamamen normale döner (rezolüsyon). Organizma iltihap reaksiyonunu en hafif şekilde atlatmıştır. İltihap scnucu bazen o organda bağ dokusu (fibrcsis) meydana gelebilir, iltihapta akyuvarların artışı yani cerahatlenme ve apse teşekkülü en sık görülen sonuçlanma şeklidir.
En kötü durum,enfekte maddelerin ve mikropların kan dolaşımına karışıp bakteriyemi ya da septisemiye yol açmasıdır.

Organizmanın iltihap reaksiyonu şeklinde gösterdiği savunma olayına yardımcı olmak üzere lokal veya genel tedavi yöntemleri uygulanır, iltihabın geriye döndûrülemediği durumlarda apsenin oluşması kaçınılmazdır.Bu durumda yapılacak yardım, apsenin cerrahi olarak açılıp drene edilmesi seklinde olmalıdır. Dokularda zedelenmelerden sonra meydana gelen bir dizi olaylar etkenlerin ortadan kaldırılmasını ve meydana gelen zararın ortadan kaldırılmasını sağlamaya çalışır. Bütün hepsine birden (yangı) iltihabi reaksiyon adı verilen bu olaylar çok önemlidir. Kan akımı artar. Ortaya akkan hücrelerinin akışı sağlanır.

Daha Detaylı Bilgi :

Bazen kemik iliğinden akyuvarların bir kısmı yapılmaz. Bu hastalığa agranülositoz denilir ve vücut bakteri ve diğer etkenlere karşı tamamen savunmasız kalır. Bir takım ilaçların yersiz kullanılması, olumsuz bazı çevresel etkenler agranülositoz nedeni olabilir. Bazen akyuvarların sayıları olağanüstü düzeyde artar. Akyuvar sayısının artışını kontrol eden mekanizmalar çalışmaktadır. Bunun sonucunda Lösemi veya kan kanseri olarak bilinen hastalık meydana gelir. Kan kanseri terimi yanlış kullanılan bir terimdir. Günümüzde bu gibi hastalıkların tedavisine yönelik çabalar sürdürülmekte, başarılı uygulamalar geliştirilmektedir.

Vücudun dışarıdan gelen bakteri, yabancı etken ve bunların zararlı salgılarına direnme gücüne bağışıklık denir (immünite) Bağışıklık doğuştan ve sonradan kazanılan bağışıklık olmak üzere iki gruptur. Kazanılmış bağışıklık hücresel ve sıvısal bir takım koruyucu etkenlerin gelişmesi biçiminde olabilir. Vücudun savunma sistemini harekete geçiren ve bağışıklık maddelerinin yapımını uyaran etkenlere antijen denilmektedir.

İnsanların bağışıklık alanında attıkları en önemli adımlardan birisi aşının bulunuşudur. Ölü mikroorganizmaların veya zayıflatılmış mikroorganizmaların enjekte edilmesi ya da bunların etkisi azaltılmış toksinlerinin verilmesi, vücutta bunlara karşı hazırlıklı hücrelerin ve sıvıların gelişmesini uyarır. İleri dönemlerde gerçekten bu hastalık etkeni ile karşılaştığında vücut hazırlıklı olduğundan savunma kolaylaşır ve bu etkenin vücutta hastalık yapabilmesi çoğu zaman olanaksız hale gelir. Buna etkin bağışıklama (aktif immünite) denir. Birde aktif, olarak bağışıklanmış diğer canlıların kan serumlarından oluşan bağışıklık maddelerinin kişilere verilerek yapılmasıyla sağlanan bağışıklama vardır ki buna da edilgin bağışıklama (pasif immünite) adı verilir. Tetanoz serumu, kuduz serumu buna örnek verilebilir.

Kanda bulunan sıvı bağışıklık maddelerine antikor denir. Antikorlar vücutta meydana gelebilmeleri için zaman gerektirirler. Acil durumlarda daha önceden bağışıklanmış canlıların serumlarındaki antikorların verilmesiyle zaman kazanılır. Bazı yaralanmalarda verilen serum (tetanoz serumu, kuduz serumu difteri serumu) budur. Yani edilgin bağışıklama ürünleridir. Verilen serumun içerisinde antikor denilen ve antijenlere karşı yapılmış özgül maddeleri bulunur.

Virüs dediğimiz, içerisinde DNA ya da RNA maddesi bulunan protein kılıflarla çevrilmiş hastalık yapabilen en küçük canlılar vücuda girdiklerinde interferon denilen özel bağışıklık maddelerinin meydana gelmesine sebep olur. Günümüzde interferonların aydınlatılması için çabalar sürmektedir. İnterferonların bazı kanserlerin tedavisinde önemli bir yer tutacaklarına inanılmaktadır.

Bağışıklık sistemleri ve mekanizmalanbir de alerji denilen istenmeyen yan etkilere de yol açar. Bazı maddelerin vücuda alınması sonucu uyarılan bağışıklık sistemleri kişinin hayatını tehlikeye düşüren bir olaylar dizisine sebep olur. Serum içerisinde bulunan yabana proteinler, bazı besinler dereceleri değişik alerjilere yol açabilir. Bazı kişiler ise doğuştan alerjik özellikte bir vücut yapısına sahip olmaları nedeni ile sürekli alerjik bazı hastalıklarla birlikte yaşamak zorundadır. Penisilin alerjisi olan kişiler, Saman Nezlesi ya da astımı olan kişiler bunlara örnek verilebilir. Bu alerjik duyarlığın ortadan kaldırılması için çalışmalar sürmekte, duyarsızlaştırma denilen uygulamalarla sonuç alınmaya çalışılmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Dilek Ağarkanda iltahap oranı yüksek çıktı . doktorum ilaç verdi ama böbrekleirmde ağrı yaptı bu ilaçlar. sizin önereceğiniz hazır olarak kullaanacağım bir öneriniz varmı acaba . bilgilendiriseniz çok seviniri. kolay gelsin
 • Dilek TunaBnm 4 aydır geçmeyen bir urtiker im var antibiyotik kullanımı sonucu oldu(penisilin grubu)ayrıca kanda crp her ay yukselerek devam ediy romatoloji tahlilleri negat çıktı urtiker in geçmemesini crp etkilermi ? Bide bana ne onerirsiniz.tsk ederim .
 • Şifa MarketÜrtiker, hassasiyet sonucu ortaya çıkan Alerjik reaksiyonlar ile deride döküntüler ve kaşıntı ile kendini gösteren duruma tıpta verilen addır. Tedavide önerdiğimiz bitkisel ürünler bunlardır, incelemek için linki tıklayınız Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/urtk-sahtere-karisimli-set.html
 • Kanda

  İltihap

  Belirtileri

  Nelerdir