Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Kan Hastalıklarında Laboratuar Çalışmaları
(LSM) Üzüm Çekirdeği Karışımlı Set
156,00 TL
Ürün Fiyatı

786
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

100985
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70124
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Kan Hastalıklarında Laboratuar Çalışmaları
Kan Hastalıklarında Laboratuar Çalışmaları :

CBC ve diferansiyel WBC nötropenik hastada tanı ve tedavinin temelidir..total WBC yerine mutlak granülosit sayısı üzerine yoğunlaşmak önemlidir. Granülositopenili çoğu hasta normale yakın lenfosit sayısına sahip olabilir. Bu seviye WBC'yi >2000 yapabilir. Monosit sayısına da dikkat edilmelidir. Reaktif monositoz ilaca bağlı nötopeni ya da siklik nötropenide görülebilir. Monositlerin 500-1000 arasında olması fatal bakteremi riskini azaltır.

İlik aspiratı nötropenin sebebi ve geleceğini belirleyen diğer bir anahtardır. İlik E/G oranına ve myelosit prekürsor maturasyonuna ilikte bakmak yeterlidir. Üretim bozuklukları matürasyonun tüm aşamalarında myelositlerin kaybı ile ilişkilidir. Aspirat RBC prekürsorları, lenfosit, plazma hücreleri ile ilişkilidir ve hiposellülerdir, İlaca bağlı nötropenide normal görülen rken myeloid prekürsörlerin daha matur myelosit, metamyelosit ve granülosit aşamalarının olmadığı maturasyon areti denilen durum görülür. Folik asit ve Vit B12 eksikliği maturasyon anormalliği gösterebilir, bu da megaloblastik morfoloji ile karakterizedir (multilobüle matür granülositlerin görülmesi).

Yetersiz ilik aspiratı alınırsa kemik iliği biyopsisi gerekebilir. Maliginite, ilaç alımı, idiopatik aplazisi olan hastalarda kemik iliği biyopsisi total sellülerite ve yapısal hasarı değerlendirmek için tercih edilir. Myelofibrozisli, saçlı hücreli lösemili, PNH'lı hastalarda aspirasyon dry tabdir, tanı biyopsi ile konabilir.

Diğer testler sitogenetik (hematopoetik sitemin klonal maligniteleri için) ve PNH için yapılan testler (GPI ilişkili glikoprotein (CD59/55) için sitometrik değerlendirme, şeker su, asit hemolizin testi), serum folik asit ve vit B12 seviyeleri, megaloblastik pansitopeni), ANCA ve granülositlerin dokudan çıkışını değerlendirmek için Rebuck pencere testidir. Tumover ölçümleri etiketlenmiş granülositler ile araştırma laboratuarlarında yapılabilmektedir fakat bunların klinik önemi bilinmemektedir.

İlik kültür teknikleri koloni oluşturan ünitelerin büyüme karakterlerini saptamak için kullanılabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kan

Hastalıklarında

Laboratuar

Çalışmaları