Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kan Hastalıklarında Ayırıcı Tanı
Kan Hastalıklarında Ayırıcı Tanı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kan Hastalıklarında Ayırıcı Tanı :

Azalmış eritropoetin cevabına sekonder olan bir hipoproliferatif aneminin ayırıcı tanısı zor olabilir. Anemi hafifledikçe iş zorlaşır, Hatta bu durum normal hemoglobin değerlerinin 11g/dl ye kadar azalabileceği kadınlarda daha zordur. Bu yüzden sık olmamakla beraber aneminin nedeni klinik duruma bağlı olarak teşhis edilir. Mesela hafiften orta şiddete kadar anemi ve normal demir çalışmaları sergileyen progresif böbrek hastalarının böbreklerinin eritropoetin üretimini artırmada bir bozukluğunun olduğu kabul edilir. Serum eritropoetin seviyesinin ölçümü zayıf cevabı doğrulayacak olmasına rağmen bu hala altta yatan nedeni ispatlayamamaktadır. Diğer muhtemel etiolojilerin saf dışı edilmesiyle tanıya gidilmelidir.

Demir çalışmaları enfeksiyona veya inflamasyona bağlı en hafif anemileri tespit etmede ve inflamatuar anemileri (kronik hastalık anemisi) demir eksikliğinden ayırmada çok değerli olabilir. Ancak hem inflamasyonu hem de demir eksikliği olan hastada karışıklık olabilir. Bu, demir eksikliğinde görülen tipik serum ferritin seviyesi düşüşünü ya da inflamasyonla alakalı öngörülen yükselişi engelleme potansiyeline sahiptir. Serum ferritin, sTfR, CRP ve hemoglobin seviyelerinin aynı anda ölçülmesi bu ikilemi çözebilir. Sadece demir eksikliği olan hastada 30 ~g/L den daha az ferritin seviyesine, normal CRP ye ve artmış log (serum TfR/ferritin) oranına (> 2,5) sahip olacaktır. İnflamatuar anemileri olan hastalar tipik olarak 100 ~g/L den daha fazla ferritine, artmış CRP ye ve < 2,5 serum TfR/ferritin oranına sahiptir.

İnflamasyon ve demir eksikliği bir arada olduğunda artmış CRP ile beraber serum ferritini 30- 100 ~g/L arasına düşer ve inflamasyon başarıyla tedavi edildiğinde > 2,5 değerine çıkan < 2,5 serum TfR/ferritin oranı vardır. Bu önemli bir noktadır çünkü fark edilmeyen demir eksikliği veya demir depolarının azalmış olması inflamatuar durum tedavi edildikten sonra aneminin düzelmesini engelleyebilir. Bu nedenle çift anomalisi olabilecek hastalarda hastanın tedavisi sırasında demir seviyelerinin ölçümünün tekrarlanması iyi bir uygulamadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kan

Hastalıklarında

Ayırıcı

Tanı