Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kan Hastalıkları M Komponentleri
Kan Hastalıkları M Komponentleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kan Hastalıkları M Komponentleri :

M komponenti serumda elektroforezde tek bir bant (elektroforetik paternde dar spike) ile ilişkili artmış sayıda immunglobulin (Ör: IgM, IgA, IgG) ve tek immunglobulin ağır veya hafif zincir formu ile: Lambda (A) veya Kappa (K) bu bandın reaksiyonu şeklinde kendini gösterir.

M komponent proteininin fiziksel özellikleri hastalık sürecinde önemli fizyolojik roloynar. Örneğin 19 M M komponentleri, pentamerik oldukları için ve IgA M komponentleri, sıklıla dimerleştikleri için IgG M komponentlerine göre daha düşük konsantrasyonda, daha sıklıkla hiperviskosite sendromu oluştururlar. M komponentleri antikor oldukları için bazen Bız eksikliği, lökosit veya trombosit disfonksiyonu ve hemolitik Anemi gibi problemlere yol açan alışılmadık bağlanma özellikleri olabilir.

Pek çok plazma hücre hastalığında, M komponenti normal bir intakt immunglobulin olmayabilir. Anormal plazma hücreleri, fazla serbest hafif zincir ve daha seyrek olarak serbest ağır zincir veya diğer immunglobulin fragmanlarını üretebilirler. Bu proteinleri farklı moleküler ağırlıkları ve farklı çözünürlükleri çeşitli klinik sendromiara yol açabilir. Örneğin serbest hafif zincirler gibi düşük molekül ağırlıklı fragmanlar glomerüler bazal membrandan geçerek böbrekte birikip renal yetersizlik ile sonuçlanabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kan

Hastalıkları

M

Komponentleri