Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kamburluk Nasıl Düzelir
Kamburluk Nasıl Düzelir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kamburluk Nasıl Düzelir :

Omuzlarınızı gevşetin ve boynunuzu yukarı doğru esnetin. Özellikle gergin olduğunuz zamanlarda omuzlardaki kaslar çok sıkışır ve hareket etmenizi dahi zorlaştırırlar. Bu kasılmalardan kurtulmak için her gün düzenli olarak esneme egzersizlerinin yapılması şart. Ağrılar omzunuzun arka tarafındaysa omzun ön tarafının esnetilmesi daha iyi sonuç verir. Omuz ağrısı başa yakın kısımdaysa ikinci egzersizi yapmalısınız.

*Kollarınızı öne doğru uzatın. Sağ elinizle sol dirseğinizi tutun. Sol elinizle sağ dirseğinizi tutun. Öne doğru uzanın.

*Bu şekilde 20 saniye kalın ve aynı hareketi diğer kolunuzda da tekrarlayın.

*Dik bir şekilde oturun, nefes alın ve omuzlarınızı arkaya doğru atın.

*Nefes verirken kol ve omuzlarınız arasında bir esneme hissedene kadar kollarınızı olabildiğince yukarı doğru kaldırın.

*Bu pozisyonda beş saniye kalın ve egzersizi üç kez tekrarlayın.

Kamburluk sırt eğriliği olarak bilinen vücudun öne doğru gitme isteğidir. Bel kaslarının zayıflamasından ve gevşemesinden dolayı meydana gelir. Tıp dilinde kifoz olarak tanımlanır.

Vücudumuzun görüntüsünü ilgilendiren en önemli şikayetlerden biri olan kamburluğu ele alacağız. Kamburluk doğuştan değilse, yani zamanla ortaya çıkmış bir problemse, bunun nedenleri ve düzelmesi için yapılacak harektleri vardır.

Kamburluk olan, kambur duruş ve yürüyen kişi daha çok yorulur. Kendisi pek hissetmez ama dışardan bakıldığında pek hoş olmayan bir duruş sergiler. Kamburluğun sebeplerinin başında bel kaslarının güçsüz olması gelir. Bel kaslarının yanısıra, çalışma şeklimizden ve duruşumuzdanda olabilir. İş yerinde çalıştığımız masanın göğüs hizasından çok aşağıda olması, sandalye veya koltuğun yüksek olması ve oturduğumuz yerin bel ortopedisine uygun yapılmamış olmasından kaynaklanabilir.

Kamburluk şikayetleri için öncellikle sorunun neden kaynaklandığını bulmak ve buna karşı önlemler almak gerekmektedir. Kamburluk bel kaslarını zayıf olmasından kaynaklı ise ters mekik çekerek bel kaslarımızı çalıştırabiliriz. Ters mekik çekme kısmını beli yorana kadar 45 saniye arayla 3 periyot halinde yapmamız o gün için yeterli olacaktır.

Kamburluk oturduğumuz sandalye koltuk vb. gibi nedenlerden oluşmuşsa buna önlem alarak azaltır ve zamanla dik bir duruşa sahip olabiliriz.

Kamburluğun giderilmesi için bilinen bir yol daha vardır. Bu yol yürüyüş sırasında kollarımızı sırt tarafına atıp ellerimizle dirseklerimizi kavrayarak yürümektir. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika boyunca yürüyerek ve bunu 1 ay boyunca yaparakda kamburumuzdan kurtulur, hatta düzgün ve daha dik bir yürüyüş kazanabiliriz.

Plates yaparak günümüzde kamburluktan kurtulmaya çalışan bayanlar ise bu yaptıklarıyla kolay yoldan bel yağlarını kasa çevirmektedirler. Fakat herkesin plates topu olmayabilir ve kullanamayabilirler.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Fatma Güntanselam 22 yaşındayım ve kamburlaşma oluşumu var bende doktor ankilozan spondilit başlandıgcın olacağını söyledi. ve fizik tedavisi verdi bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkkürler iyi günler.
  • Kamburluk

    Nasıl

    Düzelir