Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kalp Rahatsızlığı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kalp Rahatsızlığı

Kalp rahatsızlığı ve doğal öneriler ile ilgili bilgileri aşağıdaki makalemizde açıklayıcı olarak bulabilir ve/veya dahası için altta bulunan linke tıklayabilirsiniz...

Kalbin Sağda Olması : Kalp soldadır. Amma diğer organlarla birlikte kalbin sağda olduğu görülmüştür. Kimi zaman da kalp tek başına ters tarafta yer alır. Bir özelliği yoktur. Sadece organlardan sağda olacaklar solda, solda olacaklar sağda yer almıştır.


Çekilen röntgen filmi ve dinleme ile kolayca belirlenir. Eğer kalp ters tarafta ve herhangi bir gelişim bozukluğu yoksa, sorun yoktur. Eğer kalpte ileri derecede bozukluk varsa tedavi sağlanmalıdır.


Myokarditis : Kalp kası yangısıdır. Vakaların büyük çoğunluğunda neden tam olarak bilinmemektedir. Bir çok enfeksiyonun etken olduğu bilinir. Sağlığı çok iyi olan bir kişide birden bire başlayabilir. Hastada 12-24 saat içerisinde genel durum bozulur, ileri derecede hasta haline gelir. Bazen giderek artan belirtilerle ortaya çıkar. Başlangıçtaki enfeksiyondan kurtulduktan sonra çabuk yorulma, egzersiz sırasında, Nefes Darlığı ve ileri derecede düşkünlük gelişir.


Subakut Bakteriyel Endokardit : Daha çok doğuştan kalp hastalığı olan çocuklarda eskiden sık görülürdü. Günümüzde antibiyotiklerin düzenli ve zamanında etkin olarak kullanılmasıyle azalmıştır.


Bu hastalığı anlamak için önceden kalp hastası olduğu belirlenen kişiler, antibiyotiklerle koruyucu tedaviye alınır. Bu tedavi kimi zaman yıllar sürebilir. Bakıma alınan kişi, hekimin önerilerini uygulamalıdır. Koruyucu tedavinin kesilmesi, söz gelimi ayda bir yapılması gereken bir iğnenin ihmal edilmesi, hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Hastalık bulguları ortaya çıktığında zamanımda hekime başvurarak tedaviye başlanmalıdır. Bugün gelişen kalp cerrahisi ile bozulmuş kapakçıkların yerine yapay kapaklar takılabilmektedir.


Pülmuner Kapağın Darlığı : Pülmuner kapağının darlığı, sağj karıncıktan kan akımını engeller. Doğuştan kalp hastalıklarının onda birini pulmoner kapak darlığı oluşturur. Kapaklar birbiri ile kaynaştığından kanın akımını engeller. Kimi zaman tek başına kimi zaman da diğer, doğuştan kalp ve damar bozukluktan ile birlikte bulunur.


Kapağın dar olması,kan basıncının giderek artmasına neden olur. Çünkü kalbin kanı pompalaması için daha fazla güç harcaması gerekmektedir.


Tıkanıklığın derecesine göre, hastada belirti verir.. ‘Hafif şekilleri ergenlik dönemine kadar belirti vermeyebilir. Hastalıklar zaman zaman morarma nöbetleri, ileri vakalarda erken dönemde Kalp Yetmezliği olur. Hastada gelişme yavaşlar. Yüz yuvarlaktır. Elmacık kemikleri çıkıktır. Morarma uzun süre devam ederse, parmaklarda çomaklaşma olur. Karaciğer büyür. Bu büyüme kalp yetmezliğinin derecesi ile orantılıdır.


Tanıdan sonra cerrahi müdahale ile hemen düzeltilmesi gerekir.


Kalp Karıncıklarının Arasındaki Bölmede Delik: Doğuştan kalp hastalıklarının en sık görülen örneklerinden biri de, kalp karıncıkları arasındaki bölmede delik olmasıdır. Akciğer damar sisteminde bozukluğa bağlı değişiklerin gelişmesinden önce müdahale önemlidir. Hastalar, genellikle normalden küçüktürler. Başlangıçta önemli bir bulgu olmayabilir. Erken çocukluk döneminde sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmeleri önemli bir bulgudur. Yeterli kilo alamazlar. Egzersiz sırasında nefes darlığı ile karşılaşırlar. Çabuk yorulurlar, 1-6 ay arasında kalp yetmezliği gelişebilir. Tedavi edilmezse cerrahi müdahale gerekebilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kalp

Rahatsızlığı