Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kalp Nakli Ameliyatı
Kalp Nakli Ameliyatı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kalp Nakli Ameliyatı :

Dünyada 1960 yılında başlayan açık kalp ameliyatları Türkiye‘de yaygın olarak Siyami Ersek tarafından 1963 yılında başlatıldı. İlk dönemde yılda ancak 20 - 30 ameliyat yapılıyordu. Bugün ise Türkiy‘de yılda en az 60 bin açık kalp ameliyatı yapılması gerekiyor. Ancak var olan merkezlerde sadece 20 - 30 bin ameliyat yapılabiliyor. İhtiyacın yarısından bile azına cevap verilebiliyor. Türkiye kalp damar cerrahisi açısından Avrupa‘nın birçok merkezinden daha iyi hizmet sunuyor.

Kalp nakilleri durakladı

Türkiye‘de ilk kalp nakli 1968 yılında Siyami Ersek tarafından yapıldı. Bugüne kadar yapılan kalp nakli ise 35. sayının artmamasının altında ciddi bir organizasyon eksikliği ve verici sorunu yatıyor. Kalp nakilleri bütün dünyada duraklama dönemine girdi. Her ülkede verici sorunu yaşanıyor. Kalp nakillerinden sonra 10 yılık yaşam oranı yüzde 60 düzeyinde. Yeni geliştirilen ilaçlarla da takılan kalbin vücut tarafından reddedilmesi engellenmeye çalışılıyor. Ama bu konudaki sorunlar hala devam ediyor. Ameliyattan 1 - 1.5 yıl sonra birçok hastada kronik bir reddetme sorunu gözleniyor. Vücudun yeni kalbe olan tepkisi damarları bozuyor. Kalp nakli yapılan hasta birkaç sene sonra koroner arter hastası olabiliyor. Bu nedenle 2 - 3 kere nakli yapılan hastalar var.

Cerrahide en son yenilikler

Son yıllarda kalp cerrahisinde ‘minimal invaziv‘ ya da halk arasında pencere ameliyatı adı verilen yeni bir teknik uygulanıyor. Hastanın kalbine klasik cerrahiye oranla daha küçük bir kesi açılarak giriliyor. Fakat bu yöntemin henüz klasik cerrahinin yerini aldığını söylemek mümkün değil. Seçilmiş ve sınırlı sayıdaki hasta bu yöntemden yararlanabiliyor. Dünyada da açık kalp ameliyatı yapılan hastalardan ancak yüzde 5 - 10‘una ‘minimal invaziv‘ tekniği uygulanıyor.

Ayrıca bazı kalp ameliyatları artık pomba kullanmadan yapılıyor. Bu da hastaya daha az Stres yaşattığı için önemli yeniliklerden birini oluşturuyor. Türkiye‘de yaşam süresinin artması, kalp cerrahisi açısından daha yaşlı ve daha komplike sorunları olan hastaların artması anlamına geliyor. Kalp hastalığına ilaveten başka sağlık sorunları olan ortalama 70 yaşındaki hastalar ameliyat ediliyor. Kardiyolojideki gelişmelerle; balon, stent, kateter yöntemleriyle damarlarındaki tıkanıklıkları ameliyat edilmeden sorun gideriliyor.

Biyonik kalp


Tıp teknolojisindeki gelişmeler kalp cerrahisini de yakından etkiliyor. Suni kalpler de bunların başında yer alıyor. “Bridge to recovery” ve “Bridge to transplantion” adı verilen uygulamalarla özellikle verici bulunamayan kalp hastalarına süre kazandırılmaya çalışılıyor. Bu cihazlar dışardan şarj ediliyor ve hastalar bir yıla yakın bir süre bu cihazlarla yaşayabiliyor. Bu cihazların bir diğer önemli işlevi ise, viral nedenlerle kalbin iltihaplanması demek olan ‘viral miyokardit‘ lerde kullanılması. Eskiden bu tip vakalarda çoğu genç olan hastalar kaybediliyordu. Artık suni kalpler kullanılarak hastanın kendi kalbi bir anlamda dinlenmeye alınıyor. Suni kalp çalışırken hastanın kalbi kendini topluyor. Kalpteki iltihap iyileştiğinde suni kalp devre dışı bırakılıyor.

Gen mühendisliği neler vaad ediyor?

Kalp nakillerinde vücudun takılan organı reddetmesi önemli bir sorun. İnsanın kendi dokusundan yeniden kalp üretilmesi gelecekte belki de mümkün olacak. Genetik bilimindeki uygulamalarla belki de by- pass ameliyatları tamamen ortadan kalkacak. Ve, kalp cerrahisi sadece acil olaylarda uygulanacak.

Robot kalp cerrahları

Almanya ve Fransa‘ da kalp cerrahisinde robotlar deneniyor. Glaskow”da bir süre önce Avrupa Kalp ve Göğüs Cerrahisi Kongres‘nde robot cerrahlarla ameliyat edilen 9 hastalık bir seri sunuldu. Normalde 2 saat olan bir kalp ameliyatı robot cerrahlarla 10 saatte ancak bitirilebiliyor. Robotu yine bir kalp cerrahı, yıldız savaşlarındaki gibi masa başında yönlendiriyor. Robotlar Safra Kesesi gibi hareketsiz organlarda başarılı ameliyatlar yapabiliyor. Ama kalp atan bir organ. Bu yüzden de başarı oranı henüz beklenen düzeyde değil.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kalp

Nakli

Ameliyatı