Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kalp Kapakçığı İltihabı
Kalp Kapakçığı İltihabı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kalp Kapakçığı İltihabı : Kalp boşluklarının iç yüzünü çevreleyen endokard denilen tabakanın bazı kesimlerini etkileyen bir enfeksiyondur (iltihaptır). Sıklıkla kalp kapakları etkilenir. Hayatı tehdit den ciddi bir enfeksiyondur. Sıklıkla bakterilere bağlı nadiren de mantar enfeksiyonlarına bağlı oluşabilir. Normalde kanda bakteri yoktur. Enfeksiyonun başlaması için kanda bakterinin (veya mantarın) olması gerekir.

Herhangi bir enfeksiyon sonrasında veya cerrahi müdahale, Diş çekimi, bazen de sadece diş fırçalama gibi işlemler sonrasında kana bakteri karışabilir. Normalde kana karışan bakteriler vücudun Bağışıklık Sistemi tarafından yok edilir. Nadiren bakteriler kalbin endokard denilen iç yüzeyine çoğunlukla kapaklara yerleşerek bağışıklık sistemi tarafında yok edilemez hale gelebilir.Bakteriler, kan hücreleri ve pıhtı ile beraber vejetasyon adını verilen hareketli kitleleri oluşturabilirler. Bu kitleler kapağın açılmasını veya kapanmasını etkileyebilir. Ayrıca yerleştikleri kapağı zedeleyip, kalıcı hasara neden olabilirler.

Risk grupları: Enfektif endokardit herkeste olabilir.

Fakat bazı durumların varlığına risk artar:
Kapak Hastalığı,
Protez Kapak,
Doğuştan Kalp Hastalıkları (ASD, VSD, PDA)
Hipertrofik Kardiyomiyopati (Kalp Kası Hastalığı) varlığında,
Damar içi ilaç kullananlarda,
Bağışıklık Sistemini Etkileyen Hastalığı olanlarda (AİDS Gibi).
Belirti ve bulgular:

Bazı hastalarda enfeksiyon yavaş geliştiği için belirtiler haftalar, aylar içinde gelişebilir. Halsizlik, yorgunluk, kendini iyi hissetmeme, ateş, titreme, kas ağrısı, nefes darlığı, eklem ağrısı, solukluk, kilo kaybı gibi şikayetler olabilir.Hastanın kalbi dinlendiğinde kapaklarda zedelenmeye bağlı olarak daha önce duyulmayan üfürüm adı verilen anormal sesler duyulabilir. Bazı hastalarda ise belirtiler çok hızlı gelişir. Genel durum bozukluğu, kalp yetmezliği bulguları oluşabilir.

Oluşabilecek istenmeyen durumlar (komplikasyonlar): Kapak zedelenmesine bağlı kalp yetmezliği tablosu gelişebilir. Kalbin içinde apse, kalp boşlukları arasında geçiş gelişebilir. Kitleden kopan parça vücudun diğer kesimlerine giderse o bölgelerde de enfeksiyon kaynağı olabilirler veya atardamarda tıkanmaya neden olabilirler. Etkilenen bölgeye bağlı olmak üzere felç, böbrek yetmezliği gibi değişik sorunlar ortaya çıkabilir.

Tedavi:

Hastalıktan şüphelenince Antibiyotik tedavisi (profilaksi / korunma için)) başlanır. Tedavi etken olduğu düşünülen veya ispatlanan bakteriye göre ayarlanır. Antibiyotiklerin yeterli olmadığı durumlarda veya bazı özel durumlarda cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Kenan Sayılganbu ıltıhaplanmanın cok buyuk bu zarara yol acacagını dusunuyorum buyuk bır rahatsızlıkmı. onlemlerı nasıl alınır nasıl tedavılere basvurulur. kısa ama anlasılır bır bılgıyle sorumu cevaplarsanız mutlu olurum.
  • Kalp

    Kapakçığı

    İltihabı