Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
kalp çarpıntısının nedenleri ve korunma yolları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kalp Çarpıntısının Nedenleri

Kalp Çarpıntısının Nedenleri


Kalp çarpıntılarının çoğu önemsizdir. Çarpıntılar genellikle vücudun gergin ve Stres altında olduğunun bir ifadesidir. Ayrıntılı bilgi makalemizde yer almaktadır.Kalp Çarpıntısının Nedenleri

Kalp çarpıntılarının sebepleri çoğunlukla önemsizdir. Çarpıntılar genellikle vücudun gergin ve stres altında olduğunun bedensel bir ifadesidir. Fazla miktarda tüketilen çay veya kahve, sigara içilmesi, uykusuzluk, aşırı heyecan, korku, telaş bunlardan bazılarıdır.

- Bazı kişilerde nikotin duyarlılığı sigaranın içilmesiyle hemen kendini gösteren çarpıntılara neden olur.

- Çay ve kahvedeki kafein de çarpıntıya yol açar.

- Uzun süre devam eden üzüntüler, korkular, farkına varılmadan biriken kronikleşmiş yorgunluklar da çarpıntıya neden olabilir.

- Çarpıntı psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir. Çarpıntı, panik atağın en ciddi belirtilerindendir.

- Bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar yan etki olarak çarpıntıya neden olabilirler. Bronşit ve astım tedavisinde kullanılan bronş genişletici ilaçlar çarpıntının sebebi olabilir.

- Troid hastalıkları gibi hormonal bozukluklar çarpıntıya sebebiyet verebilir.

- Diyabet hastasının uzun süre aç kalması, insulin dozunun fazla olması ya da hastanın kullandığı ilaçlarının dozunun yüksek olması halinde kan şekeri aşırı bir şekilde düşebilir ve çarpıntı olabilir.

- Kan düşüklüğü olan insanlarda kalp, az olan kanı vücuda dağıtabilmek için dakikadaki atış sayısını artırır ve bu da çarpıntıya yol açar.

- Kalbin doğuştan hastalıkları, hipertansiyon, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi sonradan kazanılan organik hastalıklar çarpıntıya yol açabilir.

- Kalp çarpıntıları sık sık tekrarlıyorsa, ve çarpıntıyla bilikte baş dönmesi, halsizlik, göğüs ağrısı da görülüyorsa bunun sebebinin kalpteki bir sorundan kaynaklanma olasılığı fazladır.

- Çarpıntıyla beraber görülen göğüs ağrısı ve sıkışması, göz kararması, baş dönmesi gibi belirtiler kalbin geçici olarak vücudun gereksinimi olan kanı dokulara pompalayamamasının bir işaretidir.

- Yaşlı kişilerdeki çarpıntılar atriyal fibrilasyon gibi önemli bir sağlık sorunundan dolayı olabilir.

- Sporcularda rastlanan kalp durmaları ve ani ölümlerin sebebi yalnızca kalp krizi değildir. ölümcül kalp çarpıntıları da buna neden olabilir. Normal olarak insanların kalp kulakçıklarıyla karıncıkları arasında tek bir elektrik iletim sistemi vardır. Fakat, bazı insanlarda bu iletim sistemi bir değil, iki tane olmaktadır.

- Tamamen genetik sebeplerle olan bu durumlarda bazen ölümcül çarpıntılar meydana gelebilmektedir. Kişi bu çarpıntının etkisiyle yürürken, hareket ederken, günlük normal işlerini yaparken birdenbire düşüp bayılabilmekte ve bazen de ölebilmektedir. Sahalarda görülen sporcu ölümlerinin önemli bir kısmı böyle olmaktadır.

- Hamilelik döneminde çarpıntı hissedilebilir. Anne karnındaki bebeğin besin ve oksijen gereksiniminin karşılanması için annenin kan miktarı artar. Daha fazla kanı pompalamak durumunda kalan kalbin işi de fazlalaşır ve kalp atım sayısında % 20 oranında artış olur. Kalbin atım sayısında artış olması anne tarafından çarpıntı olarak hissedilebilir. Bu çarpıntılar hamilelik sürecinin doğal bir sonucudur.

- Fakat çarpıntılar bazen birtakımsağlık proplemlerinin belirtisi de olabilir. Hamilelik dönemindeki kalp çarpıntılarının fazla olması, anne adayındaki kansızlığın bir sonucu olabilir. Hamilelerde kan miktarı arttığı için kanın yapımında gerekli olan demir gereksinimi de artar. Yeterli miktardaki demir minerali karşılanamazsa kansızlık meydana gelir.En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

kalp

çarpıntısının

nedenleri

ve

korunma

yolları