Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kafada Egzama
Kafada Egzama
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kafada egzama,kafada çıkan Egzama hastalığı hakkında bilgiler aşağıdaki makalede yer almaktadır.Kafada çıkan egzama hastalığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makaleye göz atmanızı tavsiye ederiz.

Egzema, derideki özel iltihabi değişikliklerdir. Hastalık, derideki görünüm olarak her hastada farklılık gösterebilir. Tedavi gerektiren cilt lezyonlarından yarısından fazlası bu grupta bulunur.

Egzema ve dermatit terimleri birbiri yerine kullanılabilse de bazı doktorlar olayın nedeni biliniyorsa dermatit, bilinmiyorsa egzema deyimini kullanırlar.

Egzema derinin iltihabı (enflamasyonu) anlamına gelir. Genellikle kaşıntılıdır, belirgin derecede enflamasyon ve vesikül oluşumu görülebilir. Bu görüntü, egzema kelimesinin türediği "kaynamak" anlamındaki Yunanca sözcüğe son derece uygundur.

Egzamanın belli başlı belirtileri

Deride kızarıklık

Deride su toplamış görüntüsünde alanlar

Pullanma

Kabuklanma, deride kalınlaşma

Deri bütünlüğünü bozan yarık

Sürekli, (zaman zaman) Kaşıntı

Egzama hastalarında, bu belirtilerden biri ya da birkaçı görülebilir. Egzama her hastada farklı belirtiler verdiği gibi, egzama hastanın vücudunun bölgelerinde farklı görünümde olabilir.

Egzamalar, dış ve iç faktörlere bağlı olarak ortaya çıkarlar. Egzamanın belirlenmesinde, hastanın kullandığı ilaçlar, kullandığı kozmetikler, mesleği , hobileri, kullandığı özel eşyaların yapısı(örneğin imitasyon süs eşyası, rujlar, rimeller..) v.s.hakkında ipuçları verebilir.

Dış faktörlere bağlı ekzema

1. Allerjik Egzama: Temas ettiğimiz ya da karşılaştığımız bir çok kimyasal madde cildimizde hassasiyet oluşturur ve egzama meydana gelir.

Sıklıkla allerji yapan maddeler şunlardır:

Lastik (Latex) eşyalar(Lastik eldivenler,çoraplar ,bantlar,flasterler…).

Bazı metaller (Nikel en sık alerjik reaksiyona neden olan metaldir ve çoğunlukla süs eşyalarının klipsleri, sütyen klipsleri, pantolon askıları, fermuarlar, pantolonlardaki metal düğmelerde bulunur).

Kozmetikler (rujlar, göz farları, tırnak cilaları v.s.içindeki maddeler ).

Parfümeri maddeleri (alerjik temas egzamanın en önemli nedenlerinden biridir. Günümüzde birçok erKek ve kadında cilde uygulanan, sürülen parfümerilerin dışında ev cilaları, ev kokuları da alerjiye neden olabilmektedir).

Deri eşyalar (saat kayışları, araba direksiyonu, ayakkabılar..)

2. Alerjik olmayan egzama: Bazı güçlü asitler, kimyasal maddeler ile birkaç temas sonucu ortaya çıkabilen yetersiz koruma ve dikkatsizlik sonucu ortaya çıkan ekzemadır. En sık ellerde ve yüzde görülür. Bu grup egzamada güçlü etkili olmayan bazı maddeler ile olan sık temas da zamanla egzamaya neden olur (örneğin ev kadının el ekzeması).

İç faktörlere bağlı ekzema

Bu grup özetle şöyle anlatılabilir:

Çocukluk çağında görülen, aile soyağacında bulunan, genelde astımın ve saman nezlesinin eşlik ettiği egzama.

Deri de en çok yağ üreten bölgeler olan kafa derisi, burun, kaş üstleri, sırt, dekolte bölgelerinde görülen pullu ekzema.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Ramazan Acarmerhabalar benim saç egzama şikayetim var saç derim pul pul dökülüyor ve çok fazla kaşıntım var . Acaba nasıl tedavi edebilirim ? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . İyi çalışmalar , teşekkür ederim .
 • Yunus Urşyaşım 13 14 kafamda egzama var bunun hiçin ne kullanmalıyın
 • Şifa Market-saç derisinde kızarıklıklar ve derinin pu pul dökülmesi -saçta fazla yağlanma -kaşıntı -akıntılı iltihaplanma -saç derisi üzerinde küçük kabarıklıkların olması Belirtileriniz bunlarsa linki tıklayabılırsınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sc-egzms-argan-karisimli-set.html
 • Özlem Demircikafa derimde sadece enseme doğru yarık yarık yaralar var doktora gittim stresten dedi sampuan ve ilaç verdi gecmedi kaşınıp kepek halinde dökülüyo ve yaraları kaşıdıkça dahada yarılıyo ne yapmalıyım bitkisel bir öneriniz varmı ve bu yaralar egzamayada benziyo
 • Şifa Market-saç derisinde kızarıklıklar ve derinin pu pul dökülmesi -saçta fazla yağlanma -kaşıntı -akıntılı iltihaplanma -saç derisi üzerinde küçük kabarıklıkların olması Belirtileriniz bunlarsa linki tıklayabılırsınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sc-egzms-argan-karisimli-set.html
 • Kafada

  Egzama