Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kadın Rahmi
Kadın Rahmi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kadın Rahmi :

Dış genital sistem


1. Labium majus: Vajina girişini sağlı sollu örten yapıların en dıştaki kısmıdır.


2.Labium minus: Sağ ve sol labium majus'un iç kısmında bulunan yapılardır.

3.Vajina girişi: Labium minus'un hemen iç kısmından başlar ve kızlık zarından sonra vajinayla devam eder.

4.Kızlık zarı: Hymen olarak da adlandırılan bu yapı, ince olmasına karşın nispeten esnektir. Enfeksiyondan koruduğu söylense de bu işlevi tartışmalıdır.

5.Klitoris: Erkekte glans penis'in ("penis başı) kadındaki karşılığıdır. Aynen erkekteki sünnet derisi gibi üzeri deri ile örtülüdür. Kan damarlarından oldukça zengin bu yapı kadın orgazmında önemli görevler üstlenir. Bazı ilkel topluluklarda "kadın sünneti" yapılması yaygındır. Bu uygulamada klitoris üzerindeki deri ve hatta bazen de klitorisin kendisi kesilmektedir!

6. Üretra: Mesanenin devamında yeralan bu boru şeklindeki yapı idrar boşaltım sisteminin son basamağını teşkil eder. Üretra kadında erkekten çok daha kısadır. Bu kısalık ve genital sistemin vajina ve anüs elemanlarına yakınlığı, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının daha sık yaşanmasına neden olur. Yine ilk Cinsel deneyimlerini yaşayan kadınlarda "tahriş" ilişki sonrasında sık idrara çıkma, idrarı zor yapma, idrarı boşaltamamış olma hissinin yaşanmasına neden olabilir.

7. Anüs (makat): kalın barsağın bu son kısmının vajinaya ne kadar yakın olduğuna dikkat edin. Bu anatomik yakınlık nedeniyle kalın barsaktan defekasyon (dışkılama) esnasında gelen bakteriler vajinayla yakın temasta olurlar.


İç genital sistem

1.Vajina: vajina girişiyle başlayan ve uç kısmında uterusun yeraldığı boru şeklinde ve yaklaşık 10 cm. uzunluğunda bir yapıdır. Yapısında bulunan salgı bezleri ilişki esnasında vajina girişi ve vajinanın kayganlaşmasını sağlar. Normalde duvarları birbiri üzerine katlanmış olarak duran bu yapı, doğum eyleminde bebeğin başının geçmesine müsade edecek kadar esner!


2.Fallop tüpü: Sağlı sollu ve adeta birer boynuz gibi uterus (rahim) yanlarında yeralan bu yapıların dış uçları saçak tarzında ve fimbria adı verilen yapılara sahiptir, bu yapılar yumurtlama esnasında overden (4) atılan oosit'in (yumurta hücresi) kanal içine alınmasını sağlar. Fallop tüpü içinde sürüklenerek ilerleyen oosit, 12-24 saatlik bir süre içerisinde "yüzerek gelen" spermlerle karşılaşırsa döllenme gerçekleşir.

3. Endometrium boşluğu: Döllenen yumurta hücresi uterus içinde yeralan bu boşlukta en "verimli" bulduğu bölgeye yerleşir ve çoğalmaya başlar. bebek burada gelişir.

Gebelik oluşmazsa bu tabaka her ay adet kanamasıyla "dökülür" ve yeniden kalınlaşmaya başlar.

4.Over: Yumurtalık adlı bu yapılar, oositlerin olgunlaşarak folikül haline geldikleri ve yumurtlama sürecinde "çatlayarak" atıldıkları bölgelerdir. Anatomik yakınlık sayesinde Fallop tüpünün fimbriaları (saçakları) oosit hücresini hemen yakalar.

Ovulasyon (yumurtlama)

Sol ya da sağ over (yumurtalık) (1) dokusunda her ay normal şartlarda bir oosit hücresi olgunlaşma sürecine girer. Bu sürecin sonunda içinde olgun yani döllenmeye hazır oosit hücresinin yeraldığı 16-20 mm. çapında içi sıvı dolu folikül adı verilen yapı gelişir. Bu folikül bire süre sonra çatlar (2) ve serbestleşen yumurta hücresi (3) Fallop tüplerinin "saçakları" tarafından yakalanarak tüp içine alınır.

Komşu organlar

1.Labium majus (ilk resme de bakın)


2.Labium minus (ilk resme de bakın)

3.Klitıoris (ilk resme de bakın)

4.Rektum (kalın barsağın son kısmı, alt ucunda anüs yeralır)

5.Uterus: resimde uterusun mesanenin (6) üzerine yaslanmış olduğuna dikkat edin. Gebelikte bu "yaslanma" uterusun büyümesiyle daha da artarak mesanenin kapasitesinin nispi olarak azalmasına neden olur. Bu bası nedeniyle mesane kendini az miktarda idrarda bile "dolu" hissederek idrar yapma ihtiyacının uyanmasına neden olur.

Uterusun mesanenin üzerine değil de rektum üzerine yaslanması durumunda halk arasında "rahim dönüklüğü" olarak bilinen durum ortaya çıkar. Her on kadından birinde uterus anatomik olarak bu şekilde durur. Normal şartlarda bu, herhangi bir şikayete ve sanıldığı gibi gebe kalamamaya neden olan bir durum değildir.

6.Mesane (idrar torbası)

7.Üretra (ilk resme de bakın)

Resimde mesanenin hemen önünde yeralan açık mavi renkle gösterilmiş yapıya dikkat edin. Pelvis kemikleri ön bileşkesi adı verilen bu yapı dışarıdan elle hemen klitoris üzerinde hissedilen kıkırdak şeklindeki bir yapıdır ve sağlı sollu yeralan iki leğen kemiğinin ortada birleşmesinden oluşur. Doğum esnasında kemiklerden nispeten uzaklaşarak bebeğin çıkmasının kolaylaşmasına önemli katkılarda bulunur.


Adet kanaması

Diğer adları: regl, menses, ayhali, kaba ifadeyle "kirlenme".

"Renkli olmak" ise regl olmak ifadesinin türkçeye girmesinden sonra bu kelimeyi söylemekte zorlanan kadınların uydurduğu ilginç bir deyimdir ve oldukça sık kullanılır

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kadın

Rahmi