Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Kadın Hastalıkları Mantar Tedavisi
Kadın Hastalıkları Mantar Tedavisi, Kişinin zaten kendi vajinasında bulunan maya hücreleri çeşitli nedenler ile aktif hale gelip enfeksiyon yapmaktadır. Bu hastalık hakkında geniş bilgi için makalemizi okuyunuz.

Genital bölgedeki mantarların belirtileri nelerdir?

Mantarın neden olduğu vulva ve vajina enfeksiyonları günümüzde en sık rastlanan ve tedaviye karşı en dirençli vulvovaginal enfeksiyon tipidir. Daima, kaşıntıyı kaşınmanın neden olduğu tahriş izler.Ve doğal olarak Kaşıntı arttıkça tahriş de artar ve labiumlar iltihaplaşıp şişer. Fazla kaşıma nedeniyle deride oluşan çatlaklar da ikincil bir bakteri enfeksiyonunu davet eder. Çoğu zaman, idrar tahriş olmuş dokulara değdiği için, idrar yapmak bile bölgede yanmaya neden olur.

Bu mantarın neden olduğu akıntı tipi, kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda yalnızca beyaz, sulu, hafif bir akıntı olur. Bazıları ise vajinalarında kuruluk hissinden yakınırlar. Sık sık da vajina giriminde sulu bir akıntı ile karışmış şekilde peynirimsi, beyaz, pomad şeklinde parçalar, olur. Akıntı fazla olursa, venüs dağından rektumun gerisine kadar yayılan ve bacak aralarını da kapsayan yaygın bir kaşıntılı kızarıklığa neden olabilir.

Bu Mantar nereden gelir?


Birçok yerden gelir. Kadınların yüzde 40'ında Candide albicans vajinanın normal sakinlerinden biridir. Çoğu zaman her iki cinsin ağzında ve bağırsaklarında da bulunur. Hiçbir belirti ya da bulgu görülmeyen sağlıklı kişilerin bile idrarlarında, er-sıvılarında ve deri kıvrımları arasında (örneğin sünnet derisi altında, kalçalar arasında, vb.) bu Mantar saptanmıştır. Bu bölgelerin hepsi vajina enfeksiyonlarının ve enfeksiyonun yenilenmesinin potansiyel kaynağı olabilir.

Ama gelişmesi ve çoğalması için elverişli bazı koşullar olmazsa, Mantar herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Vajinanın normal sakinleri arasında Candida albicans bulunmayan kadınlarda Mantar kolaylıkla dışkı bulaşması yoluyla, daha seyrek olarak da etkeni taşıyan bir eşle Cinsel birleşme ya da cunnilingus (ağız-vulva seksi) yoluyla edinilebilir.

Öte yandan ağızdan bir Mantar enfeksiyonu (moniliasis) gelişmesi olasılığı son derece azdır. Ancak Mantar ister vajinanın normal sakinlerinde olsun, ister vajinaya dışarıdan gelsin, aynı ilke geçerlidir. Koşullar gelişmesine elverişli olmadığı sürece, hiçbir şey olmayacaktır.

Mantarın alevlenmesine ne yol açar?

Gebelik, doğum kontrol hapları, şeker hastalığı, kan şekeri düzeyinin yükselmesi, antibiyotikler ve bilinmeyen daha pek çok etmen. Tekrarlayan enfeksiyonlarda stress ve gerilimin rol oynadığı sanılmaktadır.Gebelik ve doğum kontrol hapları neden Mantar enfeksiyonuna yol açar?Bu mantarın gelişmesi için en elverişle vajinal ortamı yarattığı için.

Bu da dolaylı olarak hem gebe kadında, hem de doğum kontrol hapı alan kadında gözlenen yüksek östrojen düzeyiyle ilgilidir. Östrojen normalde vajina hücrelerinde glikojen (bir şekerli madde) depo edilmesine neden olur. Dolayısıyla östrojen düzeyinin yüksek olması vajina hücrelerindeki glikojen miktarını arttıracak, bu da 'daha tatlı' bir vajina ortamı anlamına gelecektir.

Glikojenle bu mantarın ilgisi nedir?


Bu Mantar glikojenden zengin bir ortamda gelişir ve çoğalır. Bu koşullarda, vajinayı mantarın gelişmesine geçmişte elvermeyen kadın ilk gerçek vajinal enfeksiyonla yüzyüze gelecektir. Örneğin doğum kontrol hapları kullanmaya başlamak, bazı kadınlarda Cinsel ilişkide kaçınmaya neden olacak ölçüde rahatsız edici ani ve akut bir vajinal Mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Bazen de, aşırı tatlı ve pasta yeme nedeniyle, seyrek olarak da teşhis edilmemiş hafif bir Diyabet (şeker hastalığı) olması durumunda mevcut bir Mantar enfeksiyonu alevlenebilir.

Gebelik sırasında vajinal Mantar enfeksiyonları son derece yaygındır ve tüm gebe kadınların yüzde 15-25'inde görülür. Doğumdan sonra daha az 'şekerli' bir ortamın yeniden oluşmasına kadar, gebelerde tedavi de pek başarılı olamamaktadır. Birçok gebe kadında doğumdan sonra enfeksiyon kendiliğinden yok olmakta ve ek tedavi gerektirmemektedir.

Gebelikte görülen bir vajinal Mantar enfeksiyonu bebeği etkiler mi?


Seyrek olarak etkiler, o da yalnızca doğum anında. Bebek vajinal kanaldan geçerken hastalık etkenini kapabilir. Yeni doğanda bu yolla edinilen Mantar enfeksiyonlarının (pamukçuk) çoğu yalnızca ağız ve boğazı etkiler. Bu enfeksiyonlar genellikle ciddi değildir ve kolayca tedavi edilebilir.

Farklı bir nedenle, örneğin boğaz anjini ya da idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle verilmiş antibiyotikler de (özellikle tetra-siklin, daha seyrek olarak da penisilin ve diğerleri) hastalığa yakın kadınlarda vajinal Mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Bu olgu, mantara karşı duran normal koruyucu vajina bakterilerinin antibiyotikle bastırılmasıyla açıklanmaktadır, ama antibiyotiklerin buradaki etki mekanizması tam olarak çözülememiştir.

Vajinal Mantar enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

Genellikle vajinal salgıların gözlenmesi ya da mikroskopta incelenmesiyle. Bazen kültür de alınabilir.Pek çok doktor inatçı vajinal Mantar enfeksiyonlarında, en az dört beş hafta her gün vajinal bir Krem ya da övül kullanılmasını ve ek olarak genital dudakların kıvrımlarına bir antifungal (mantara karşı) merhem sürülmesini tavsiye ederler.

Aynı tedavi üç dört ay süreyle adetten hemen önce ve adet sırasında sürdürülür. Ağızdan Mycostatin ilacının kullanılması da yararlı olabilir. Böylece barsak mantarları bastırılarak, dışkı bulaşması yoluyla vajinal enfeksiyonların tekrarlanması önlenir. Pastörize edilmemiş yoğurt yemek de bağırsaktaki Candida sayısını azaltabilir.

Ancak ne ağızdan alınan Mycostatin, ne de yoğurt, vajina ve vulvada bulunan Mantar organizmalarını etkilemeyecektir. Bunlar yalnızca yerel tedaviyle giderilebilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Bitkisel Mantar İlaçları Genetal Siğil
 Genetal Siğil Tedavisi Genetik Siğil
 Genital Akıntı Genital Bölge Kaşıntı
 Genital Bölge Mantar Genital Bölge Mantar Tedavisi
 Genital Bölge Siğil Genital Bölgede Kaşıntı Tedavisi
 Genital Bölgede Kaşıntı Ve Akıntı Genital Bölgede Mantar
 Genital Bölgede Siğil Genital Bölgede Siğiller
 Genital Bölgedeki Akıntı Genital Bölgedeki Siğiller
 Genital Kaşıntı Genital Kaşıntı Tedavisi
 Genital Koku Genital Mantar
 Genital Mantar Belirtileri Genital Mantar Bitkisel Tedavi
 Genital Mantar Hastalığı Genital Mantar İlaç İsimleri
 Genital Mantar İlaçları Genital Mantar Siğil
 Genital Mantar Tedavisi Genital Mantar Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 Genıtal Sıgıl Genital Siğil Belirtileri
 Genital Siğil İlacı Genital Siğil İlaçları
 Genital Siğil Tedavi Genital Siğiller
 Genital Siğiller Nedir Her Siğil Hpv Midir
 Hpv Nasıl Tedavi Edilir Hpv Siğil
 Hpv Virüsü Kadın Hastalığı Mantar
 Kadın Hastalıkları Mantar Kadın Hastalıkları Mantar Tedavisi
 Kadın Mantar Hastalığı Kadınlarda Mantar Hastalığı
 Kadınlarda Mantar Tedavisi Mantar Bitkisel Çözüm
 Mantar Bitkisel Tedavi Mantar Bitkisel Tedavisi
 Mantar Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Mantar Enfeksiyonu İlaçları
 Mantar Enfeksiyonu Tedavi Mantar Enfeksiyonu Tedavisi
 Mantar Genital Bölge Mantar Hastalığı Bitkisel Tedavi
 Mantar Hastalığı Bitkisel Tedavisi Mantar Hastalığı Genital Bölge
 Mantar Hastalığı İlaçları Mantar Hastalığı İlaçları
 Mantar Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir Mantar Hastalığı Tedavisi
 Mantar Hastalığı Ve Tedavisi Mantar Hastalıkları Tedavisi
 Mantar İlaçları Mantar Kaşıntı
 Mantar Nasıl Tedavi Edilir Mantar Tedavi
 Mantar Tedavisi Mantar Tedavisi Bitkisel
 Mantar Tedavisi İlaçları Mantar Ve Tedavisi
 Rahim Kanseri Aşısı Siğil
 Siğil Doğal Tedavi Siğil Genital
 Siğil İlacı Siğil İlaçları
 Siğil Nasıl Tedavi Edilir Siğil Tedavi
 Siğil Tedavi Yöntemleri Siğil Tedavisi
 Siğil Ve Tedavisi Siğil Yakma
 Siğiller Vaginal Akıntı
 Vaginal Kaşıntı Vaginal Koku
 Vaginal Mantar Vajinal Mantar Tedavisi

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.