Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
kadın hastalıkları mantar tedavisi bitkisel
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kadın Hastalıkları Mantar Tedavisi


Kadın hastalıkları mantar tedavisi için şifalı pek çok bitki bilinir. Bu makalede sizlere kadın hastalıklarından en bilindik olan adet düzensizliği mantar tedavisi için şifalı olarak bilinen bitkiler hakkında bilgiler sunmaktayız...İşte kadın hastalıkları mantar tedavisi için şifalı bitkiler ;

Vajinal Mantar Enfeksiyonu, Candida vajiniti

Mantar, vajinal mantar hastalığı tedavisi, mantar ilaçları mantardan korunma ile ilgili bilgiler..

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?


Vajinal mantar enfeksiyonu hemen hemen her kadının hayatında en az bir kere karşılaştığı yaygın bir hastalıktır. Kadınların % 80‘lik kısmı yaşam süresince en az bir kez vajinal mantar enfeksiyonu geçirirler.

Mantar hastalığı nasıl bulaşır?


Mantar enfeksiyonu genellikle başka bir yerden bulaşmaz. Kadının kendi bünyeinde normalde bulunan mantar hücreleri çeşitli sebeplerle vücut direnci düştüğünde çoğalıp aktif hale gelerek vajinit, vajina enfeksiyonu oluştururlar. Mantar hastalığı çok nadiren Cinsel temasla geçebilmektedir. Havuz, deniz, tuvalet veya başkasının kullandığı eşyalardan, havlulardan da bulaşması nadiren de olsa olabilmektedir. Antibiyotik kullanımı sonrası, Stres yada yorgunlukla direncin düşmesiyle ortaya çıkan fırsatçı bir enfeksiyondur.

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?


Vajinal mantar hastalığının en önemli ve en sık görülen belirtisi özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren vajinal kaşıntı dır. Bu kaşıntı özellikle sıcak etkisi ile artar. Hastaların çoğunda vajinada yanma vardır. İdrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur ve o bölge hızlı şekilde kızarır. Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı ve ilişkide haznede yanma olabilir. Ağrıdan dolayı kadınlar cinsel ilişkiden kaçınırlar.

Vajinal mantar hastalığında normalden farklı, kokusuz, zaman zaman kalın ve kütleler halinde, bazen beyaz ya da gri renkte, sulu akıntı olmaktadır. Fakat akıntının olması her zaman bir kural değildir ve her zaman vajinal akıntı olmayabilir. Eğer vajinal akıntı mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde akıntı dır. Akıntıda kötü koku görülmez hatta kokusuzdur.Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir. Buna mikst enfeksiyon denir ve genellikle trikomonas eşlik etmektedir.

Akıntının yanında vajinal mantar da vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik de olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir. Bunların görülmesi tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak deride sıklıkla soyulmalar ve küçük kanamalar da olabilir. Vajinal mantar hastalığı fotoğrafları

Vajinal mantar tanısı nasıl konur?


Yapılan bir jinekolojik muayene yeterli olmaktadır. Bazen alınan smear testinde hastanın belirgin bir şikayeti olmamasına rağmen mantar hücreleri görülebilmektedir.

Vaginal mantarı kolaylaştıran ve arttıran faktörler nelerdir ?


Ø Geniş spektrumlu antibiyotikler;r.

Ø Şeker hastalığı;

Ø Gebelik;

Ø Bağışıklık siteminin bozulması

Ø Doğum kontrol hapları

Ø Spiral

Ø Naylon iç çamaşırları kullanımı

Ø Devamlı hijyenik ped kullanımı;

Ø Genital organ parfümleri,bazı tuvalet kağıtları,parfümlü prezervatifler ve tampon kullanımı

Ø Şişmanlık

Ø Rahim ağzı yaraları varlığı

Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?


Vajinal mantar hastalığının tedavisi hem çok kolay, hem de zordur. Tedavi ile birkaç gün içinde tüm şikayetler geriler. Hastaların % 5-25‘lik kısmında hastalık ileri dönemlerde tekrarlayabilir ve kronik mantar oluşabilir ve bu şekilde mantar hastalığı kolaylıkla tekrarlar. Mantarın vajinadaki sağlam dokuda derinlere ilerlemesi ve sessiz kalarak ilaçlardan da etkilenmemesi buna neden olabilir.

Mantar tedavisinde hem sistemik, hem de lokal etkili ilaçlar kullanılır. Vajinal fitil ve kremler, ağızdan alınan antifungal ajanlar (mantar ilaçları) uygun doz ve sürede kullanılır. Tekrarlayan enfeksiyonlarda eş tedavisi de önerilir ve eşe de mantar ilacı verilir.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

kadın

hastalıkları

mantar

tedavisi

bitkisel