Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
kabızlık rahatsızlığı
kabızlık rahatsızlığı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kabızlık rahatsızlığı :

Kabızlık

Kabızlık, belirtilerin en çok abartılanıdır çünkü dışkı, sert ve zehirli gibidir ve insanlar ondan biran önce kurtulmanın iyileşmek demek olduğuna inanır. Aslında zehirlerden kurtulmak böbreklerin işidir. Dışkı, bağırsak dışında bir yere bulaştığı zaman sorun olabilecek bakterileri içerdiği için zehirlidir. Ancak bağırsak içinde bu bakteriler zararsızdır ve müshillerle hiçbir şekilde yok edilemezler.

Çoğu kişi günde bir kez tuvalete çıktığı halde bu herkes için geçerli değildir. Beslenmenin zayıf ancak hacimli olduğu ülkelerde ortalama günde iki veya üçtür ancak birçok insan haftada iki veya üç kez çıkarak da sağlıklı kalır. Daha yağlı daha az hacimli beslenen zengin toplumlarda çoğu kişi kabızlık çekmedikleri halde daha az tuvalete çıkarlar.

Diğer yandan günlük olarak tuvalete çıkmak kabızlık olmadığının kanıtı değildir çünkü rektum tamamen boşalmamış olabilir.

Normal bağırsak hareketinin iki bileşeni vardır. Atık madde, kalın bağırsağın içinde gecikmeden rektuma giden yolu bulur ve rektum aşağı yukarı düzenli aralıklarla tamamen boşalır. Bunlardan herhangi birindeki aksama kabızlıktır.

Kabızlığın etkileri mekaniktir. Tuvalete çıkmak için isteksizlik ve çıkmaktan rahatsız olmak ve dahası rektumun aşırı sıkılmasının refleks belirtileridir. Her ikisinin de zehirlenmeyle ilgisi yoktur ve rektumdaki hava, bunlara sebep olabilir. Dışkı sertleşirse, anüsü incitebilir ve deride çatlaklara (fısır fısır), kan torbalarına (dış basur) veya damar şişmesine (iç basur) neden olabilir. Bağırsak hareketleri o zaman acı verir ve kabızlık daha da kötüleşir. Bu durumda müshillere ihtiyaç duyulur. Kabızlık çoğunlukla hatalı beslenme veya batı tarzı çabuk sindirilen ve atık bırakmayan "hızlı" beslenme veya zihinsel ve fiziksel tembellikten olur. En kolay çare, sebze yemek ve egzersiz yapmaktır. Psikolojik etken önemlidir fakat, tanımlanması zordur ve kabız olma endişesi buna dahil edilebilir. Zamanla alışkanlık yapan ve ilaç kullanmadan işe yaramaz hale gelen müshillerin düzenli kullanılması, bağırsakları tahriş eder ve hayali kabızlık gerçek olur.

Kabızlık tek başına önemli bir hastalık olmasa da, daha ciddi başka bir şeyin belirtisi olabilir. Kabızlık, kansere neden olmaz ancak, kalın bağırsak kanseri, bağırsakların normalden daha az (veya daha fazla) çalışmasına neden olabilir. Bu belirtinin hemen incelenmesi genelde hayat kurtarır çünkü bu kanserler başlangıç aşamalarında genelde tedavi edilebilirler.

Belirtiler

(Mide ve bağırsaklar için) tıbbi yardım ve tedavi gerektiren belirtiler:

• İştah kaybı ve belirli bir yiyecekten tiksinme başlaması

• Yutma güçlüğü

• Şiddetli kusma, özelikle eğer kan içeriyorsa.

• Bisküvi, yemek veya sütle geçici olarak rahatlayan şiddetli karın ağrısı.

• Gece yarısı ani karın ağrısı.

• Koyu siyah dışkı öncesi veya sonrası halsizlik veya baş dönmesi.

• Bağırsak hareketlerinin düzeninde değişiklik; kabızlık ve ishalin sıra değiştirerek görülmesi.

• Dışkı öncesi, sırası veya sonrasında kanama.

• Göbek çevresinde karnın sağ tarafına doğru yayılan şiddetli sancı.

Tedavi

Piyasada mide-bağırsak problemlerini çözen birçok bitkisel karışım bulunmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

kabızlık

rahatsızlığı