Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Kabakulak Belirtileri

Kabakulak virüslere bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülmektedir. Ancak çocuklarda kabakulak hastalığı yetişkinlere oranla çok daha kolay atlatılmaktadır. Kabakulak hastalığı tükürük bezlerine yerleşen virüslerin burada büyemeye başlamaları sonucu ortaya çıkmaktadır.

Virüslerin büyümeye başlaması ile kulağın alt kısmında bu büyemeye bağlı olarak şişme yaşandığı için kabakulak olarak adlandırılmaktadır. Virüs yolu ile bulaştığı için bulaşıcıdır ve ilaçla tedavisi yapılamamaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için okul çağında bu hastalığa yakalanan çocukların okula gönderilmemeleri gerekmektedir. Kabakulak tedavisi için uygulanabilecek yöntemler arasında hastanın evde dinlenmesini sağlamak, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına bol bol C vitamini içeren besinlerden tüketmesini teşvik etmek, doktor tarafından reçete edilmesi halinde Ağrı Kesici ve ateş düşürücü kullanmak yer almaktadır.

Kabakulak belirtileri arasında çenenin arka kısmında kulağa doğru uzanan şişlik oluşması, boğaz ağrısı özellikle de tükürük bezlerinin bulunduğu bölgede şiddetli ağrı, hastalığın ilerlemesi ile ağzın açılıp kapatılması sırasında ağrı ve acı hissetme, halsizlik ve yorgunluk, iştah kaybı, çok şiddetli olmayan baş ağrısı ve hafif ateş yer almaktadır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.