Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
İyileşmeyen Yaralar
İyileşmeyen yaraların tedavisine yardımcı bitkiler ve tedavisi hakkında merak ettiğiniz bütün herşey bu makalede yer almaktadır..    
 
Cildin bütünlüğünün bir hastalık nedeniyle veya herhangi bir dış etkenden darbe alması, bozulması sonucunda yara oluşur. Yara iyileşmesi belli bir doğal süreci izleyip, yaklaşık 1 haftada tamamlanır. Bazı durumlarda; yaraların geç iyileşmesi, kapanmaması ve kendiliğinden ortaya çıkması, çeşitli hastalıkların işareti olabilir. Özellikle 6 haftayı tamamladığı halde yara kapanmazsa; kabuklanma, Kaşıntı veya akıntıyla kendini belli eden deri değişiklikleri varsa, mutlaka dermatoloğa başvurmak gerekir.
 
        Bir yaranın nasıl ortaya çıktığı, yeri, ne zamandır devam ettiği, ağrı varlığı, kanamanın olması önemli kriterlerdir.
 
        Bazı bulaşıcı hastalıklar, cilt kanserleri, cildin damarsal yapısının bozulmasına neden olan iç organ hastalıkları, sistemik hastalıklar, uzun süre devam eden allerjik durumlar, güneş hassasiyetine bağlı bazı hastalıklar, iyileşmeyen yaralarla kendini gösterebilir.
 
        Cilt kanseri öldürücü sonuçlar doğruyor
 
        Saçlı deri, yüz, dekolte bölgesi, eller gibi özellikle güneşe maruz kalan yerlerde, açık tenli kişilerde oluşan yaralar, vücutta alacalı renkli, kırmızı kabuklu alanlar, cilt kanserinin işareti olabilir. Düzensiz, sınırlı, arada kanayan ve kapanmayan yaralarda öncelikle cilt doktoruna başvurmak gerekir. Özellikle kenarları kabarık ve ortası çukurlanma şeklinde, krater gibi görülen yaralar risklidir.
 
        Haftada bir, tüm vücudunuzu aynada kontrol edin

        Vücudun kapalı bölgelerinden veya benlerin üzerinden başlayan renk ve şekil değişikliği gösteren yaralar “Melanom” ismi verilen tehlikeli ve öldürü cilt hastalığının işareti olabilir. Bu nedenle mutlaka cilt doktoruna görünmeyi gerektirir. Dermoskopik, gerekirse patolojik incelemeyle tanı koyulur. Cilt kanserlerinin başlangıç evresinde yakalanması, yaşam süresi ve tedavinin seyri açısından çok önemlidir. Haftada bir, tüm vücudun tepeden tırnağa aynayla değerlendirilmesi; yeni çıktığı veya büyüdüğü, renginin koyulaştığı fark edilen benlerin, kabuklu, kanamalı iyileşmeyen yaraların mutlaka cilt doktoruna gösterilmesi gerekir.
 
        Erken tanı tedaviyi kolaylaştırıyor
 
        Ağızda ve genital organlarda çıkan ağrısız yaralar “sifilis” ve AIDS başta olmak üzere Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisi olabilir. Bazen hafif ateş, yorgunluk gibi bulguların ayakta atlatılmasından sonra; beYaz renkte, zımbayla delinmiş gibi görünen, keskin sınırlı yaralar oluşabilir. Bu yaraların fark edilmesi durumunda, enfeksiyon kökenli veya Behçet hastalığı gibi bağ dokusu kökenli hastalıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığının ayırt edilmesi gerekir. Bu amaçla; bazı kan tetkiklerine bakılması, yara yerinden kültür alınması uygundur. İyileşmeyen yaralı alandan etrafa saçılan mikrobik etkenler, hastalığın başka insanlara geçmesine neden olabilir. Behçet hastalığı gibi bağ dokusu hastalıklarının tanısının erken dönemde yakalanması, hastalığın ilerlemesini ve iç organların tutulmasını önlemek açısından önemlidir.
 
        Eş, dost tavsiyesi ile ilaç kullanmayın, mutlaka bir cilt uzmanına başvurun
 
        Herpes virüsü başta olmak üzere diğer virüsler, Mantar ve bakteriler; cildin direncini kırıp, sık tekrarlayan, ağız çevresini ve genital bölgeyi tutan yaralara veya kıl dibi iltihabı şeklinde oluşumlara neden olabilirler. Mikrobik etkenler çoğu zaman birebir yarayı oluşturabilir veya var olan yaranın kapanmasını engeller. Etrafı kırmızı kabarcıklanmalar, çoğu zaman ağrılı sivilcelenmeler gibi kendini belli eden alanlar varsa; herhangi bir Krem sürmeden, ilaç kullanmadan cilt doktoruna görünmek gerekir. Sivilce gibi görünen veya kabarcık yapan yerlerden mikroskobik inceleme örnekleri veya kültür yapmak gerekir.
 
        Şeker hastalığı da yara oluşumuna zemin hazırlıyor

        Şeker hastalığı, pek çok yönden organlarımızı olumsuz yönde etkilerken cildimizde yaralarla kendini gösterebilir. Hastalık, damar yapısına zarar vermesi nedeniyle yara oluşmasını kolaylaştırır. Şeker hastalarında bakteri ve mantarlar daha kolay enfeksiyon oluşturdukları için yara iyileşmesi de gecikir. Özellikle ayaklarda; iyileşmeyen ve 3 haftadan fazla bir süre kapanmayan yaralar varsa şeker hastalığı akla getirilmeli ve hekime başvurulmalıdır.
 
        Derinin beslenmesini ve toksik maddelerden temizlenmesini sağlayan, sağlıklı kan dolaşımıdır. Damarların tıkalı olması, damar sertliği, varislerin varlığı, bacaklar başta olmak üzere tüm vücutta yaralar yapabilir. Sigara içilmesine bağlı olarak ortaya çıkan damarsal hastalıklar da ciltte yaralarla kendini gösterebilir.
 
        Cildiniz için sağlıklı beslenin
 
        Sağlıklı ve dengeli beslenme, yaralarımızın iyileşmesi için çok önemlidir. Çinko, selenyum, B vitaminleri başta olmak üzere Antioksidan desteğinin alınması, yara kapanmasını ve cildin kendini tamir etme sürecini hızlandırır. Özellikle bebekler ve çocuklarda; ağız çevresinde ve bez bölgesindeki iyileşmeyen yaralar, çinko eksikliğinden kaynaklanabilir. Şüpheli durumlarda kanda çinko düzeyi bakılabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 6 Haftayı Geçen Yaralara Dikkat Açık Yaralar
 Alt Ekstremite Yaraları Arteriyel Yetmezlik
 Ayakta İyileşmeyen Yaralar Ayakta İyileşmeyen Yaralar Nelerdir
 Bası Yaraları Bası Yaralarının Sınıflandırılması
 Basınç Yarası Oluşma Riski Altında Bulunan Anatomi... Burundaki Yaralar
 Cildiniz İçin Sağlıklı Beslenin Cilt Kanseri Öldürücü Sonuçlar Doğruyor
 Ciltte İyileşmeyen Yaralar Ciltteki Yara Kaşıntı ve Sivilcelere Dikkat
 Deri Yaraları Diabet 2
 Elde Geçmeyen Yara Erken Tanı Tedaviyi Kolaylaştırıyor
 Faktörler Geçmeyen Burun İçi Yaraları
 Geçmeyen Yara İzi Geçmeyen Yara İzleri
 Geçmeyen Yaralar Geçmeyen Yaralar
 Geçmeyen Yaralar Geçmeyen Yaralar ve Yaraların İyileşmesi
 Granüle Yaralar Haftada Bir, Tüm Vücudunuzu Aynada Kontrol Edin
 Hemostaz Evresi İnfeksiyon
 İnflamasyon Evresi İyileşmeyen Ameliyat İzleri
 İyileşmeyen Ameliyat Yaraları İyileşmeyen Sivilce
 İyileşmeyen Sivilceler İyileşmeyen Yaralar
 İyileşmeyen Yaralar İyileşmeyen Yaralar
 İyileşmeyen Yaralar 2 İyileşmeyen Yaralar Bitkisel Tedavi
 İyileşmeyen Yaralar Genel İyileşmeyen Yaralar İçin Bant
 İyileşmeyen Yaralar İçin Bantlar İyileşmeyen Yaralar İçin Dua
 İyileşmeyen Yaralar İçin Dualar İyileşmeyen Yaralar İlaç Tedavisi
 İyileşmeyen Yaralar Nasıl Geçer İyileşmeyen Yaralar Nelerdir
 İyileşmeyen Yaralara Bitkisel Çözüm İyileşmeyen Yaralara Bitkisel Çözüm
 İyileşmeyen Yaraların Nedenleri İyileşmeyen Yaraların Nedenlerii
 İyileşmeyen Yaraların Tedavisi İyileşmeyen Yaraların Tedavisi
 İyileşmeyen Yaraların Tedavisi İyileşmeyen Yaraların Tedavisi
 Kapalı Yaralar Kapanmayan Yaralara Bitkisel Çözüm
 Kemoterapi Kök Hücre
 Kortikosteroidler Kronik Yara
 Malnütrisyon Matürasyon Evresi
 Pansuman Pansuman Çeşitleri
 Proliferasyon Evresi Şeker Hastalığı da Yara Oluşumuna Zemin Hazırlıyor...
 Tedavi Algoritması Uzun Süre Geçmeyen Yaralar Kanser Habercisi
 Venöz Yetmezlik Vit A
 Vit C Vücutta Geçmeyen Yaralar
 Yapışmaz Pansumanlar 2 Yara Bakım Eğitim Rehberi
 Yara Bakım İlkeleri Yara Bakımı
 Yara İyileşmesi Yara Tanımı
 Yara Tedavileri Yaranın Lokilizasyonu
 Yüzde Geçmeyen Yara

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.