Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İştahsızlık Tedavisi nasıl uygulanır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İştahsızlık Nedenleri : Acıkmıyorsunuz; yemek yemek için kendinizi zorlamanız gerekiyor.

İştahsızlığın Nedenleri

Yaşlanma. Altmış yaşını geçmişsiniz ve sık sık iştahınız kesiliyor. Yaşlanma süreci önemli bir kilo kaybına yol açmadan iştahsızlık yaratabilir. İnsanlar yaşlandıkça, metabolizma yavaşlar ve kas kütleleri azalır; artık fazla kaloriye ihtiyaçları olmaz; bu nedenle iştah azalır. Buna ek olarak, tat alma ve mide salgılarının azalması da iştahsızlığa yol açar.

Kuruntulu iştahsızlık. Çok az yemek yiyorsunuz ve kilo kaybettiniz. Sürekli çok zayıf olduğunuz söyleniyor, ama neden olduğunu anlamıyor, şişman olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bir kadınsanız, âdet görme döneminiz bitmiş olabilir. Kuruntulu iştahsızlık çoğunlukla kadınların ve genç kızların tutulduğu, yemek yeme gerekliliğinin sanal reddi şeklindeki bir rahatsızlıktır. Gerektiği gibi tedavi edilmediğinde hayati önem kazanan bu hastalığı hiçbir zaman kendi başınıza tedavi edemezsiniz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

• Son zamanlarda belirli bir ya da birkaç ilaç kullanırken iştahınız kesilmişse, doktorunuza ilacı değiştirip değiştiremeyeceğini sorun.

• Az, sık ve iştah açıcı yemekler yiyin. Sevdiğiniz yemekler iştahınızı açmaya ve ihtiyaç duyduğunuz kalorileri almanıza yardımcı olabilir.

Önleme

• Her gün Vitamin ya da mineral alm. Çinko eksikliği iştahın azalmasına ya da tat almanın değişmesine yol açabilir. Reçetesiz satılan ilaçlarla bu durumu düzeltebilirsiniz.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

İştahsızlık

Tedavisi

nasıl

uygulanır