Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İskemik Kalp Hastalıkları Özeti
İskemik Kalp Hastalıkları Özeti
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İskemik Kalp Hastalıkları Özeti :

• İskemik kalp hastalıklarının çoğu koroner arter aterosklerozuna bağlıdır. Daha nadir olarak vazospazm, vaskulit veya embolizm eşlik eder.

• Kardiyak iskemi miyokardiyal gereksinime yanıt verecek koroner akımın uyumsuzluğu ile meydana gelir ve aşağıda belirtilan değişik sendromlarla birlikte bulunur. Anjina pektoris tipik olarak % 75 fiks stenoz (kritik stenoz olarak isimlendirilir) oluşturan aterosklerotik hastalığa bağlı yetersiz perfüzyon nedeniyle ortaya çıkan bağlı göğüs ağrısıdır. Anstabil anjina aterosklerotik plağın rüptürü veya küçük fissürü ila gelişen trombosit agregasyonu, vazokonstrüksiyon ve mural trombüs oluşumunun tetiklediği okluziv olmayan ağrı tipidir.

Akut miyokard infarktüsü tipik olarak plak disrupsiyonunu takiben akut trombozise bağlı gelişir. Ani kardiyak ölüm sık olarak ağır koroner arter hastalığını nedeniyle olan fatal aritmilere bağ-lıdır. Kronik İskemik kalp hastalığı önceden geçirilmiş infaktüs (ler) veya kronik düşük dereceli iskemiye bağlı İskemik zedelenme sonucu ortaya çıkan progresif kalp yetmezliğidir.

• Miyokard iskemisi hızlı (dakikalar içinde) fonksiyon kaybına yol açar ve 20 ila 40 dakika sonra nekroza neden olur. Mİ tanısı temelolarak semptomlara, elektrokardiyografik değişikliklere ve serum eK-MB ve troponin ölçümlerine göre yapılır. İnfarktüsün makroskopik ve histolojik bulgularının oluşması için saatler ve günler gerekir.

• İnfarktüsün komplikasyonları ventrikül, serbest duvar, septum veya papiller kas rüptürü, anevrizma oluşumu, mural trombüs, aritmi, perikardit ve KKY'dir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

İskemik

Kalp

Hastalıkları

Özeti