Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
İskelet Ve Kas Sistemi Hastalıkları Tedavisi
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Modern yaşam insanlara sunduğu olanaklarla onların yaşamını kolaylaştırırken bir yandan da çalışanları hareketsizliğ in olumsuz sonuçları ile karşı karşıya bırakmaktadır. Aslında insan hareket etmek üzerine  planlanmıştır ve  iki ayak üzerinde durma avantajı nedeniyle ellerini daha fazla ve ince işlerde kullanabilmekte ve kendi yaşamını kolaylaştırmaktadır.İş ve mesleğin özelliklerine bağlı olarak  hastalıklarla karşılaşma  veya  çalışma ortamındaki fiziksel, kimyasal veya diğer  etkenlere bağlı olarak   hastalanma veya kazalara maruz kalma tıpda  meslek hastalıkları kapsamında  ele alınmaktadır.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) istatistiklerine göre, dünyada her üç dakikada, bir işçi iş kazası veya meslek hastalığı yüzünden hayatını kaybediyor. Her yıl dünyada ortalama 110 milyon işçi iş kazası geçiriyor veya meslek hastalığına yakalanıyor. Bunlardan 180.000’i ölüyor. İş kazası ve meslek hastalığının  ortaya çıkardığı mortalite ve morbidite  kadar işyerine ve ulusal ekonomiye yüklediği işgücü kaybı, üretim kaybı gibi maliyetler ve birçok yan maliyetten söz edilebilir. Bunlar; hastane masrafları, ilaç bedelleri, mahkeme masrafları ve sigortalıya ödenen tazminatlar gibi maliyetlerdir.

Kazaların genellikle yalnızca yüzde 3'ünden korunmak mümkün değildir ve geri kalan yüzde 97'si ise korunabilen kazalar olarak istatistiklere geçmektedir.Ayrıca ciddi hastalık oluşturmayan veya işe bağlı olduğu  üzerine kayıt tutulmayan birçok kas-iskelet sistemi rahatsızlığından yakınan çalışanlar mevcuttur. Son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde bu konuda ortaya çıkan ciddi istatistiki bilgiler ve bu durumun  düzeltilmesi için  çalışma yaşamı, iş ortamı değişiklikleri ve ergonomi  düzenlemeleri  yapılmaktadır.

Ülkemizdeki iş hastalıklarına ilişkin. SSK 2004 verilerine göre  83800 iş kazası,384 meslek hastalığı,1.983.410 meslek hastalığı nedenli işgünü kaybı ve GSMH’a  %1-4 kadar  yani ülkemizde 4 katrilyona yakın  ekonomik  yük oluşturmaktadı r.İş kazalarında birinci sırada %37 ile  cisimlerin ezme ve sıkıştırması, %15 ile düşen cisimlerin çarpması,%11  ile düşmeler önemli sebeplerdir. Ayrıca birçok sağlık sorunu da iş ve meslek nedenli ortaya çıkmakta fakat ülkemizde iyi istatistiki kayıtlar olmadığından  bunların neden olduğu ekonomik problemler konusunda yeterli veri bulunmamaktadı r. Bariz   akut durum yaratmayan  iş sağlık sorunları da giderek daha fazla  çalışanları , işvereni ve işyerlerinde insan kaynaklarını   meşgul etmektedir.

İşçilerin iş kazalarına uğramalarını ve meslek hastalıklarına tutulmalarını önlemek, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken önlemler dizisi, 'İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği" olarak tanımlanıyor. İşçi sağlığı ise, "Bütün mesleklerde, çalışanların fiziksel, ruhsal ve sosyal tam iyilik halinin takviyesini ve en yüksek düzeylerde sürdürülmesini iş koşulları ve kullanılan zararlı maddeler nedeniyle çalışanların sağlığına gelebilecek zararların önlenmesini, işçinin psikolojik ve fizyolojik özelliklerine uygun yerlere yerleştirilmesini gerektirir" şeklinde tanımlanıyor. Bu da işin insana, insanın işe adaptasyonu gibi çok geniş kapsamlı hizmetler zincirini oluşturuyor.Bu genel meslek hastalıkları bilgisinden sonra  çalışma  yaşamının neden olduğu  ve kişilerin sıklıkla şikayet ettiği  kas iskelet sistemi belirtilerine ve bunların nedenleri ve önlenmesine ilişkin  tavsiyelere  bakalım.

Kas iskelet sistemi belirtileri nelerdir?


Ağrı
Boyun ve kol ağrısı
Baş ağrısı,başdönmesi
Omuz ağrısı
Bel ve sırt ağrısı
Bacak ağrısı
Kol ve ellerde uyuşma ve karıncalanma
Güçsüzlük ve kramp
Sabah tutukluğu
Yorgunluk
Halsizlik,Uyku bozukluğu
Duruş bozuklukları
İş veriminde düşme
Kızgınlık,öfke,sosyal izolasyon

Ağrı; hoş olmayan duyu olarak tanımlanır , tıbbi ağrı yaklaşımıyla  akut ve kronik ağrı olarak ayrılır.Akut ağrı bir doku hasarının sonucu  uyarıma yanıt olarak ortaya çıkan hoş olmayan duygusal tepkidir. Belirli bir bölge veya dokuda sınırlı olabilir,bazen de komşu bölgelere yayılabilir,ya da hasar bölgesinden başka bir yerde   hissedilebilir. Ağrının şiddeti veya tipi  kişinin daha önceki deneyimleri ile ilişkili olarak ifade edilir.Her zaman  doku hasarı miktarının basit bir işlevi değildir ve  endişe, Depresyon gibi duygusal çalkantılardan etkilenir.

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler

İskelet

Ve

Kas

Sistemi

Hastalıkları

Tedavisi