Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
İşitme Organı
KULAK

Sesleri algılayan duyu organımız kulaklarımızdır.

Kulak üç temel kısımdan oluşmuştur:

Dış kulak
Orta kulak
İç kulak

Kulağın her bir kısmı özel bir amaçla sesi algılamak için çalışmaktadır. Dış kulak ses dalgalarını toplayıp orta kulağa iletmekten; orta kulak aldığı ses dalgalarının enerjisini değiştirerek sıkıştırılmış dalgalar şeklinde iç kulağa iletmekten sorumludur. İç kulak ise aldığı bu ses dalgalarını sinir sinyallerine dönüştürerek beyne gönderir ve beyinde sesin algılanıp yorumlanması gerçekleşir.

DIŞ KULAK

Dış kulak kulak kepçesi ve kulak kanalı olmak üzere 2 kısımdan oluşmuştur. Kulak kepçesi özgül şekli sayesinde ses dalgalarını toplamaktan sorumludur. Bu yapı ayrıca, sesin gelme yönünü ayırdetmemizi de sağlar. Kulak kepçesinden giren dalgalar yaklaşık 2 cm uzunluğunda olan kulak kanalından geçerek kulak zarına gelir. Bu aktarım esnasında, kulak kanalı ve kulak kepçesinin yapısından dolayı, özellikle 3000 Hz frekansındaki sesler, şiddetleri artırılarak orta kulağa gönderilir (dış kulağın transfer fonksiyonu). Esas olarak basınç dalgaları olan ses dalgaları, kulak zarına çarparak titreşmesine neden olurlar.

ORTA KULAK

Orta kulak, kulak zarı ve birbirine eklemlenmiş 3 tane kemikçikten oluşan hava dolu bir boşluktur. Bu 3 kemik dıştan içe doğru sırasıyla çekiç (malleus), örs (incus) ve üzengi (stapes)’dir. Kulak zarı oldukça gergin bir yapıdır ve zarın titreşim frekansı gelen ses dalgasının frekansı ile aynıdır. Kulak zarı çekiç kemiği ile bağlantılı olduğundan, zarı titreştiren ses dalgaları aynı zamanda çekiç kemiğini de titreştirir ve çekicin hareketi diğer iki kemiği (örs ve üzengiyi) de hareket ettirir. Üzengi tabanının iç kulaktaki oval pencereyle bağlantılı olması sayesinde, bu titreşimler iç kulağa iletilir.

Orta kulak boşluğu, geniz (farinks) boşluğuna “Eustachi [östaki]borusu” (tuba auditiva) denen bir kanal ile bağlıdır. Bu bağlantı geniz ve orta kulak boşlukları arasında bir basınç eşitleyici görevi görür. Bu tüp herhangi bir nedenle tıkandığı takdirde basınç eşitlenemez ve bu Kulak Ağrısı gibi problemlere neden olabilir.Orta kulaktaki kemikçiklerin bağlantılı olduğu kaslar (m. tensor timpani; m. stapedius) bazı durumlarda kasılarak kokleayı aşırı yüksek seslerden koruma ve gürültülü ortamlarda düşük frekanslı seslerin maskeleme işlevi görürler.

İÇ KULAK

İç kulak, denge ile ilişkili olan ‘vestibüler sistem’ ve işitme merkezi olan ‘koklear sistem’i içeren karmaşık yapılı bir bölgedir.

KOKLEA

Kokleanın Anatomisi ve Fizyolojik Özellikleri

Koklea Yunanca’da salyangoz anlamına gelen cochlos sözcüğünden türetilmiştir. Giderek azalan çapı ile kendi üzerine yaklaşık 3 defa kıvrılıp kör olarak sonlanan bir sarmal kemik sistemidir. İçerisinde içi sıvı dolu 3 tane tüp bulunur. Kokleadan enine kesit alındığında bu tüpler yukardan aşağıya doğru “skala vestibüli” (vestibüler boşluk), “skala media” ve “skala timpani” şeklinde sıralanırlar. Scala media diğer 2 bölümü koklea boyunca ayırır ancak helikotremada (kokleanın sonu) skala vestibuli ve skala timpani birleşirler.

Kokleanın üç boyutlu yapısını daha iyi anlamak için şöyle bir örnek verebiliriz. Birbirleriyle aynı boyda fakat birisinin çapı diğerinden daha geniş iki adet uzun cam tüpümüz olsun. Bu tüplerden ince olanını kalın olanının içine yerleştirdiğimizi ve daha sonra bu iki tüplü sistemi sarmal bir şekilde kendi üzerine katladığımızı düşünelim. Burada ince tüpümüz skala media'yı, kalın tüpümüzün skala media tarafından bölünen alt ve üst kısımları ise sırasıyla skala timapni ve skala vestibuliyi temsil edecektir. En uçta, kalın tüpün içeriği kesintiye uğramazken, ince tüpümüzün ucu burada kapalı şekilde sonlanacaktır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Ani Duyma Kaybı Ani Duyu Kaybı
 Ani Görme Kaybı Ani İşitme Kaybı Nedenleri
 Ani İşitme Kaybı Tedavisi Ani Kulak Çınlaması
 Dijital İşitme Cihazı Dijital İşitme Cihazları
 Duyma Cihazı Duyma Cihazları
 Duyma Kaybı Duyma Kaybı Tedavisi
 Earnet İşitme Cihazları Fiyatları Gaes İşitme Cihazları
 Gaes İşitme Merkezi Gözlük Tipi İşitme Cihazları Fiyatları
 İşitme Aleti İşitme Aletleri
 İşitme Cihaz İşitme Cihaz Fiyatları
 İşitme Cihazı İşitme Cihazı Fiyatı
 İşitme Cihazı Fiyatları İşitme Cihazları
 İşitme Cihazları Fiyatı İşitme Cihazları Fiyatları
 İşitme Cihazları Markaları İşitme Hastalıkları
 İşitme Hastalıkları Nelerdir İşitme Kaybı
 İşitme Kaybı Belirtileri İşitme Kaybı Tedavileri
 İşitme Kaybı Tedavisi İşitme Kaybının Nedenleri
 İşitme Kayıpları İşitme Organı
 İşitme Tedavisi İşitme Testi
 İşitme Testi Sonuçları İşitme Testleri
 İşitme Testleri Nelerdir Kanal İçi İşitme Cihazları
 Kanal İçi İşitme Cihazları Fiyatları Kulak Cihazı
 Kulak Cihazları Kulak Çınlaması
 Kulak Çınlanması Kulak Hastalıkları 4
 Kulak İltihabı Kulak İşitme
 Kulak İşitme Cihazı Kulak İşitme Cihazları
 Kulak İşitme Kaybı Kulak İşitme Kaybı Tedavisi
 Kulak İşitme Testi Kulak Tedavisi
 Kulak Testleri Kulakta Duyma Kaybı
 Kulakta Duyu Kaybı Kulakta İşitme Kaybı
 Kulakta İşitme Kaybı Nedenleri Kulakta İşitme Kaybı Tedavisi
 Sensörinöral İşitme Kaybı Sensörinöral İşitme Kaybı Nedir
 Ses İşitme Ses İşitme Cihazları
 Siemens İşitme Cihazları Siemens İşitme Cihazları Fiyatları
 Sinirsel İşitme Kaybı Sinirsel İşitme Kaybı Tedavisi
 Siser İşitme Cihazları

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.